Dzieci w wieku 12-16 lat mogą już przyjmować trzecią dawkę szczepionki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

W piątek 28 stycznia ruszył proces wystawiana skierowań na dawkę przypominjącą dla dzieci zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 12 rok życia. To informacja szczególnie ważna dla dzieci, które w najbliższym czasie mają wyjechać na ferie do Włoch. Tam paszporty covidowe od 1 lutego będą ważne tylko pół roku. Ważność więc stracą nastolatków zaszczepionych drugą dawką przed piątym sierpnia.

28.01.2022

Kara za zakażenie współpracownika - nowy pomysł na walkę z epidemią

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Zamiast możliwości zweryfikowania, czy pracownik się zaszczepił, ma być „lekki przymus” testowania przed przystąpieniem do pracy. Poparty możliwością nałożenia kary na nieprzetestowanego pracownika, jeżeli w zakładzie dojdzie do zakażenia. Według ekspertów takie rozwiązanie będzie nie do wyegzekwowania i tylko nasili konflikty pomiędzy pracodawcami a pracownikami.

27.01.2022

Rząd zamierza kontynuować pracę nad ustawą o weryfikacji szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Na bazie postulatów opozycji i pomysłów, które pojawiły się w rządzie przygotujemy jeszcze jeden projekt uzupełniający rozwiązania z tzw. ustawy Hoca, chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Nie podał jednak szczegółów ewentualnego rozwiązania.

25.01.2022

Terlecki: Projekt Hoca będzie procedowany w tym tygodniu na posiedzeniu Sejmu

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, zapowiedział, że projekt tzw. ustawy Hoca będzie procedowany w tym tygodniu przez Sejm. Podkreślił, że w głosowaniu nad projektem nie będzie dyscypliny. Odnosząc się zaś do wtorkowego spotkania w sprawie pandemii u premiera Mateusza Morawieckiego ocenił, że może być ono pożyteczne przed posiedzeniem Sejmu.

24.01.2022

Tylko 17,6 tys. niepożądanych odczynów po ponad 50 mln szczepionek

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Po podaniu w Polsce ponad 50 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 17,6 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych – wynika z najnowszych danych udostępnianych na stronach rządowych. Większość zgłoszonych dotąd po szczepieniu przeciw COVID-19 odczynów (ponad 14,8 tys.) było łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

21.01.2022

Związkowcy i pracodawcy apelują o obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Związkowcy i pracodawcy, w tym Konfederacja Lewiatan, członkowie Rady Dialogu Społecznego, zwrócili się do rządu z apelem o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych szczepień przeciwko COVID–19 oraz preferencji dla osób zaszczepionych. Jedyny wyjątek miałyby stanowić osoby posiadające przeciwskazania medyczne.

20.01.2022

Izba Dyscyplinarna karze adwokata choć nie ma wymogu zaświadczenia od lekarza sądowego

Prawnicy Koronawirus szczepienia

Pierwszy raz w historii Izby Dyscyplinarnej SN rzecznik dyscyplinarny wnosił o doprowadzenie na rozprawę świadka przez policję, gdyby się kolejny raz nie stawił. A co więcej, ukarano go grzywną w wysokości 2 800 zł. Chociaż nadal obowiązuje ustawa antycovidowa, która zniosła obowiązek przedstawienia zaświadczenia lekarza sądowego jako usprawiedliwienia. Izba uznała, że świadek zlekceważył sąd. Ukaranym jest praktykujący znany adwokat.

20.01.2022

Rząd chce ustawy o weryfikacji covidowej - Sejm w przyszłym tygodniu

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Ustawa pozwalająca m.in. pracodawcom na sprawdzanie, czy pracownicy są zaszczepieni oraz na wymaganie wykonania testu, powinna być uchwalona - stwierdziła w przyjętym we wtorek stanowisku Rada Ministrów. Projekt jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu, ale wstrzymano prace nad nim. Teraz kierownictwo PiS zapowiada drugie czytanie na najbliższym posiedzeniu.

19.01.2022

MEiN podaje dane o szczepieniach na uczelniach - pozyskanie prawnie wątpliwe

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia

Środowisko akademickie jest jedną z najlepiej zaszczepionych przeciwko COVID-19 grup w Polsce - wynika z danych publikowanych przez resort edukacji i nauki. Podano również, na jakich uczelniach jest najwyższy poziom wyszczepienia. Problemem może być natomiast to, skąd takie dane w ogóle pozyskano.

19.01.2022

Sprzeczne informacje o wstrzymaniu prac nad ustawą o weryfikacji covidowej

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Według rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości Anity Czerwińskiej powodem wstrzymania prac nad ustawą pozwalającą pracodawcom na sprawdzanie szczepień pracowników jest oczekiwanie na ekspertyzy ekspertów. Tymczasem przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki przyznał, że chodzi o brak w tym klubie większości potrzebnej do uchwalenia tej ustawy.

14.01.2022

We Włoszech paszport covidowy ważny tylko sześć miesięcy. Nastolatki nie pojeżdżą tam na nartach

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Część młodych ludzi, którzy zechcą z rodzicami w czasie zimowych ferii wyjechać za granicę na narty, z powodu utraty ważności paszportu covidowego, może mieć problem z wejściem na stoki - np. we Włoszech, Austrii czy Czechach. To skutek unijnej decyzji skracającej ważność paszportów do 270 dni. A Włochy skróciły ich ważność do sześciu miesięcy, i jadący tam Polacy muszą uważać szczególnie.

13.01.2022

Dziecko może poprosić sąd o zgodę na szczepienie, ale nie zawsze skutecznie

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż budzą sprzeciw sporej części społeczeństwa - dotyczy to też szczepień dzieci. Wielu rodziców nie zgadza się na szczepienie, nawet gdy chce tego samo dziecko. Sporne kwestie w takich przypadkach rozstrzygać będzie sąd rodzinny, również gdy poprosi o to dziecko.

13.01.2022

Ekspresowe tempo prac nad odszkodowaniami za powikłania po szczepieniu. Ustawa opublikowana

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne będą przysługiwać po każdym szczepieniu, nie tylko przeciw Covid-19. Jednak tylko za te, które w charakterystyce szczepionki wymienił producent i które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Ustawa została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw.

12.01.2022

Sejm: Na razie nie będzie drugiego czytania projektu o weryfikacji covidowej

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Na bieżącym posiedzeniu Sejmu nie będzie procedowany projekt ustawy o weryfikacji covidowej, która ma pozwolić pracodawcom na sprawdzanie, czy pracownicy są zaczepieni. Taką informację przekazał w środę szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. We wtorek ten projekt przyjęła z poprawkami sejmowa Komisja Zdrowia.

12.01.2022

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała we wtorek projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac w komisji posłowie zmienili tytuł projektowanej ustawy i usunęli jeden z artykułów. W głosowaniu przepadły poprawki m.in. posłów Konfederacji, którzy proponowali, by projektowana ustawa weszła w życie w 2099 r. Teraz projekt ma trafić do drugiego czytania.

12.01.2022

Nauczyciel szczepić się nie musi, medyk tak, ale nie wiadomo na co

Zarządzanie oświatą Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Wszyscy medycy i nauczyciele mają zaszczepić się do 1 marca - zapowiadał w grudniu resort zdrowia. Na razie zobowiązano do tego jedynie medyków - tyle że rozporządzeniem, które odsyła do złych przepisów. Jeżeli chodzi o pedagogów, ostatecznej decyzji nie ma - i wygląda na to, że obowiązkowych szczepień dla tej grupy zawodowej nie będzie.

12.01.2022

Nie będzie dymisji kurator Nowak, jest protest Rady Medycznej

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Nie będzie dymisji małopolskiej kurator Barbary Nowak - stwierdził w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Pani kurator rzeczywiście tu niefortunnie się wypowiedziała, ale uważamy, że nie jest to powód do dymisji - dodał. Decyzja ta wywołała protest Rady Medycznej przy premierze, której część członków zagroziła nawet dymisją.

11.01.2022

Wysłuchanie nie przyspieszyło prac nad projektem o weryfikacji szczepień

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Wystąpienia antyszczepionkowców zdominowały środowe wysłuchanie publiczne w sprawie poselskiego projektu ustawy o weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Zabrakło głosów środowisk medycznych i pracodawców. Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poinformował, że prace nad projektem mają być we wtorek.

05.01.2022

Certyfikaty covidowe po trzeciej dawce ważne przez 9 miesięcy

Koronawirus szczepienia

Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej zostanie skrócona do 270 dni – przekazało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Trzecia dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 (druga w przypadku szczepionki J&J) jest dostępna od 2 listopada 2021 r.

03.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski