Jak poinformował kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski, 5 grudnia do Polski trafiło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat.

Ta liczba wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci, gdyż schemat szczepień jest trójdawkowy. 

Pierwsza i druga dawka szczepionki będą podawane w odstępie 3 tygodni, a trzecia będzie podana po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki. Szczepienie będzie wykonywane preparatem Comirnaty firmy Pfizer. Szczepionka ta w zależności od wieku i masy ciała, wykonywana jest bądź iniekcją w udo, bądź tradycyjnie w ramię.

Zaproszenie na SZKOLENIE ONLINE: Zmiany w prawie ochrony zdrowia w 2023 r. Co czeka szpitale i przychodnie? >>>

Na szczepienie można  zarejestrować dziecko albo poprzez Moje IKP, w punkcie szczepień lub przez infolinię pod numerem 989. Jest ona czynna codziennie w godzinach od 7.00 do 20.00.  Minister Niedzielski zaznaczył, że kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz. - Tych punktów w tej chwili mamy w skali kraju ok. 7 tys. - zaznaczył. 

Rekomendacje EMA w sprawie szczepień dzieci na Covid-19

W połowie października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Pfizera u dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia, natomiast szczepionką Moderny u dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia. Wcześniej szczepionka Pfizera była zatwierdzona dla dzieci od piątego roku życia, zaś Moderny od szóstego roku życia.

Czytaj także na Prawo.pl: Grypa prześcignęła Covid-19 - rząd chce przyspieszyć szczepienia>>

Czytaj w LEX: Szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciw Covid-19 >>>

Szczepienie najmłodszych dzieci przeciwko Covid-19

EMA informowała, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat produkt Pfizera można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z trzech dawek. Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie trzech tygodni, a trzecią co najmniej 8 tygodni po drugiej dawce. EMA podawała też, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat szczepionkę Moderny można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z dwóch dawek w odstępie czterech tygodni.

 

 

W przypadku dzieci w tych grupach wiekowych obie szczepionki podaje się w postaci zastrzyków w mięsień ramienia lub uda. Polska od początku szczepień dzieci kontraktuje wyłącznie szczepionkę Pfizera, gdyż dostawy zabezpieczają z naddatkiem całą populację dzieci.

Zalecenia EMA trafiają do Komisji Europejskiej, która wydaje ostateczne decyzje odnośnie państw UE. Organy krajowe określą, komu i kiedy zaleca się szczepienie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wskaźniki zakażeń i hospitalizacji, ryzyko dla wrażliwych populacji, zasięg szczepień i dostępność szczepionek. (pap/kn)