W apelu podpisanym przez 9 organizacji (NSZZ "Solidarność", Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Business Centre Club, Federację Przedsiębiorców Polskich, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Rzemiosła Polskiego) czytamy, że bezsprzecznym jest fakt, że najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi w tym COVID–19 są szczepienia ochronne, które wiążą się z korzyściami zarówno w obszarze życia społecznego, jak i środowiska pracy. W chwili obecnej szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 poza sektorem ochrony zdrowia, nie są obligatoryjne, stąd olbrzymią rolę w zapobieganiu transmisji zakażenia poprzez szczepienia odgrywa świadomość społeczna.

- Dziś w Unii Europejskiej zaszczepiło się już niemal 77 proc. obywateli, a na całym świecie to ponad 42 proc. populacji (niemal 3,5 mld ludzi). Tak duża liczba zaszczepionych pokazuje bezpieczeństwo tych preparatów. Szczepienia ograniczają nie tylko transmisję wirusa, ale przede wszystkim liczbę zachorowań z ciężkimi objawami i liczbę zgonów. Niestety, statystyki szczepień w Polsce są znacznie gorsze. Dziś w pełni zaszczepionych jest ponad 21 mln Polek i Polaków, co przekłada się na zaledwie 54 proc. populacji. Jest to zdecydowanie za mało, by skutecznie ograniczyć liczbę narastających zgonów i ciężkich objawów choroby – napisano w apelu strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie szczepień przeciw COVID–19.

Czytaj również: Sprzeczne informacje o wstrzymaniu prac nad ustawą o weryfikacji covidowej>>

Obowiązkowe szczepienia i preferencje dla osób zaszczepionych

Autorzy apelu jako partnerzy społeczni, reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego zaapelowali do Polek i Polaków o korzystanie z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19. - Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie. COVID–19 może zostać z nami jeszcze na długo, dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, by zwiększać zagrożenie i przedłużać stan epidemii – podkreślają sygnatariusze apelu. Jak zaznaczyli, szczepienia to obecnie najskuteczniejsza forma walki z pandemią Covid-19.

- Jednocześnie apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie preferencji dla osób zaszczepionych – czytamy w apelu.