- W związku z rosnąca 5 falą Covid-19 i trwającymi wyjazdami feryjnymi oraz brakiem decyzji Europejskiej Agencji Leków, podobnie jak inne państwa UE, w oparciu o wytyczne zespołu do spraw szczepień, WHO i FDA wprowadzamy szczepienia dawką przypominającą dla 12-15-latków - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o  zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 26 stycznia 2022 r. uwzględniające stanowisko WHO z  21 stycznia 2022 r. oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) z  5 stycznia 2022 r. Proces wystawiania e-skierowań rozpocznie się w piątek 28 stycznia 2022 r. Od 25 stycznia trwa też wystawianie skierowań dla osób w wieku 16-17 lat. 

W szczepieniu przypominającym osób w wieku 12-17 lat  stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Czytaj również: Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko Covid-19 i pobrać certyfikat >>

 

 

Sprawdź w LEX: Maruszkin Radosław, Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID >

Unia skraca ważność paszportów

Co ważne od 1 lutego ważność Unijnego Certyfikatu Covidowego zostanie skrócona z obecnych 360 dni do 270 dni. UCC będą ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej. Zatem ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą. Tak zdecydowała Komisja Europejska, która na podstawie unijnego rozporządzenia 2021/953 z 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) może wydawać rozporządzenia delegowane o długości ważności paszportu. Najnowsze rozporządzenie delegowane 2021/2288 KE wydała z 21 grudnia, które będzie stosowane od 1 lutego 2021 roku. Do tego dnia są ważne rok. Jeśli jednak ktoś przyjął drugą dawkę szczepionki w styczniu, lutym marcu, a nie przyjął dawki przypominającej, jego paszport przestanie być ważny. A to może sprawić, że od dawna planowany urlop na stokach Włoch, Austrii, a nawet Czech się nie uda.

Czytaj również: Będzie polski paszport covidowy - tylko po co? >>

Włochy bardziej rygorystyczne niż Unia

Uważać zwłaszcza muszą osoby jadące do Włoch, gdzie paszport  covidowy od 1 lutego będzie ważny tylko pół roku, o czym w czwartek 13 stycznia oficjalnie poinformowało już Ministerstwo Spraw Zagranicznych. We Włoszech paszporty covidowe będą od lutego ważne o trzy miesiące krócej niż w rozporządzeniu Komisji Europejskiej i innych krajach. - Oznacza to, że osoby niepełnoletnie, których ważność certyfikatu według prawa włoskiego wygasła, a nie mogą zaszczepić się jeszcze dawką przypominającą - będą traktowane jak osoby niezaszczepione i nie będą mogły korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji itp. Włoskie przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków - ostrzega polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.