Dziewięć placówek wystawia e-skierowania w ramach pilotażu

Opieka zdrowotna

W dziewięciu placówkach ochrony zdrowia w ramach pilotażu są wystawiane e-skierowania. Od 2021 roku wszystkie skierowania będą musiały być wystawiane w wersji elektronicznej. - To kolejny etap informatyzacji ochrony zdrowia - podkreśla minister Łukasz Szumowski.

18.02.2019

Farmaceuci piszą do ministra, bo boją się o losy ustawy

Farmacja

Farmaceuci na ręce wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego w poniedziałek złożyli petycję dotyczącą losów ustawy o zawodzie farmaceuty. Pod apelem podpisało się ponad 2 tysiące osób. Środowisko obawia się o losy projektu, który dałby im wiele nowych uprawnień.

18.02.2019

Ministerstwo Zdrowia: Szczepienia przeciwko HPV mogą być wprowadzone do refundacji

Opieka zdrowotna Farmacja

WHO sugeruje, że państwa które jeszcze tego nie zrobiły, powinny jak najszybciej wprowadzić szczepienia chroniące kobiety przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), grożącym wywołaniem raka szyjki macicy. Ministerstwo zdrowia widzi możliwość wprowadzenia szczepienia przeciwko HPV w Polsce

18.02.2019

Potrzebna ustawa o zawodach w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Masażysta, technik dentystyczny, opiekun medyczny, optyk okularowy czy psychoterapeuta to tylko niektóre zawody, które trzeba uporządkować od strony prawnej. W ochronie zdrowia są także inne nowe profesje, takie jak chociażby sekretarka medyczna czy opiekun medyczny, których kompetencje i ramy prawne też trzeba określić, najlepiej w formie ustawy

18.02.2019

Coraz trudniej o chętnych do zarządzania szpitalami

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Samorządy mają coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych na stanowisko dyrektora szpitala, bo nie dość, że zarabia on mniej niż lekarz to jeszcze w praktyce nie ma realnych możliwości zarządzania. Bo to, ile placówki medyczne mają płacić lekarzom i pielęgniarkom zaplanowano odgórnie w ministerstwie zdrowia.

16.02.2019

Minister daje na leczenie niepłodności, ale nie na in vitro

Opieka zdrowotna

Ministerstwo zdrowia przekazało w piątek 2 mln zł na program leczenia niepłodności w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Nie chodzi jednak o dofinansowanie in vitro, tylko resort płaci za metodę opartą "na współpracy i kompleksowym działaniu lekarzy różnych specjalizacji związanych z medycyną rozrodu".

15.02.2019

Mało miejsc na rezydenturze z neurologii

Zawody medyczne

Skandalicznie mało, tylko 16, miejsc rezydenckich przyznano w neurologii w tej sesji, czyli zaledwie jedno na województwo - alarmuje prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Dla porównania w psychiatrii - 116. - Wiadomo, że psychiatrów brakuje, ale też ten sektor komercjalizuje się najszybciej ze wszystkich, obecnie 70 proc. psychiatrów pracuje już tylko prywatnie. Podobnie zaczyna się dziać w neurologii.

15.02.2019

Część badań tylko na e-skierowania

Opieka zdrowotna

Skierowania na świadczenia w poradni specjalistycznej, na leczenie szpitalne oraz na niektóre badania np.: medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Takie skierowania będą mogli wystawić lekarze w formie elektronicznej. Dla pacjenta e-skierowanie oznacza duże udogodnienie, nie będzie musiał już chodzić do rejestracji z papierowym dokumentem.

15.02.2019

Projekt dotyczący psychicznie chorych skazanych - do poprawy

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Organizacje pozarządowe, psychiatrzy, obrońcy praw człowieka mają duże zastrzeżenia do propozycji Ministerstwa Zdrowia w sprawie kierowania na przymusowe leczenie psychiatryczne więźniów, którzy kończą odbywanie kary i mają zaburzenia psychiczne - ustaliło Prawo.pl. Projekt resortu ma zostać poprawiony i ponownie zaprezentowany ekspertom.

15.02.2019

Często łamane są prawa kobiet w ciąży i rodzących

Opieka zdrowotna

Ciężarne kobiety mogą odwiedzić oddział szpitalny, w którym zamierzają rodzić, zapoznać się z panującymi tam warunkami i poznać kilka osób z personelu – takie prawo daje im nowy standard opieki okołoporodowej, który obowiązuje od stycznia 2019 r. Niestety z danych Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że kobiety w ciąży i rodzące są grupą, w której prawa człowieka są często łamane.

14.02.2019

Diagności laboratoryjni: Chcemy nowelizacji ustawy o diagnostyce

Zawody medyczne

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych jest zaniepokojona sposobem procedowania przez ministerstwo zdrowia, tak długo oczekiwanej przez środowisko diagnostów laboratoryjnych, nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Podkreślają, że 2019 r. to ostatni rok, gdy Sejm powinien zmienić prawo.

14.02.2019

Mamy rekordowo dużo cięć cesarskich w Polsce

Opieka zdrowotna

Polska znajduje się wśród krajów o wysokim procencie urodzeń przez cesarskie ciecie. Zdaniem lekarzy sytuacja jest dramatyczna, bo ciągle rośnie procent urodzeń przez cięcie.

13.02.2019

Fizjoterapeuci będą musieli się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej

Zawody medyczne

Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej fizjoterapeuty wprowadza projekt rozporządzenia ministra finansów. Jest dobra wiadomość dla lekarzy, dentystów i pielęgniarek oraz położnych. Dla nich koszty ubezpieczeń nie powinny ulec zmianie, bo dla tych grup nie wzrośnie wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia.

13.02.2019

10 proc. obywateli korzysta z e-usług

Opieka zdrowotna

Profil zaufany ma już ponad 2,6 mln osób. Osoby te mogą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, na którym znajdują się np. informacje o wystawionych e-receptach i kosztach leczenia w ramach NFZ.

13.02.2019

Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie dla szpitali

Opieka zdrowotna

Szpital, który ma oddział ratunkowy i należy do tzw. sieci – zgodnie z ustawą o cyberbezpieczeństwie – powinien zostać zakwalifikowany jako operator usług kluczowych. To dla placówek oznacza nowe wydatki i obowiązki związane z tym, że będą musiały np.: stworzyć dokumenty związane z cyberbezpieczeństwem i co dwa lata przeprowadzać specjalistyczne audyty.

13.02.2019

Apteka od lipca dowiezie leki dla osoby niepełnosprawnej

Opieka zdrowotna Farmacja

Od lipca tego roku lek do domu niepełnosprawnego pacjenta będzie mógł dowieźć farmaceuta lub kurier. Nowelizacja prawa farmaceutycznego ma umożliwić taką formę sprzedaży produktów leczniczych, jednak nie wszystkich leków będzie to dotyczyć.

13.02.2019

Prawo wymierzone w mafię lekową może uderzyć w domy dziecka i opieki społecznej

Opieka zdrowotna

300 tys. złotych kary za uporczywe nieprzekazywanie dokumentów, będą możliwe kontrole bez zapowiedzi, a za wywóz brakujących leków zagranicę będzie grozić kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat – takie zmiany zakłada nowelizacja prawa farmaceutycznego. Właściciele aptek oraz hurtowni farmaceutycznych podkreślają, że przepisy są zbyt restrykcyjne i nieprecyzyjne.

12.02.2019

Coraz więcej uczelni chce uczyć pielęgniarki, ale nadal są ogromne braki

Zawody medyczne

Od lutego zaczną działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a od jesieni tego roku uczelnia ma zacząć także kształcić lekarzy. Resort zdrowia podał, że kolejne uczelnie chcą uczyć pielęgniarki. Jednak to ciągle mało.

12.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski