Samorządy są coraz bardziej krępowane i ograniczane

Finanse publiczne Finanse samorządów

Tworzenie funduszy na różne cele powoduje, że ograniczamy samorządność. To pokazuje, że nie ufamy w to, iż samorządy mając pieniądze, wydadzą je rozsądnie – twierdzi  prof. dr hab. Elżbieta Kornberger–Sokołowska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

27.03.2019

PKO BP jest największym podatnikiem w Polsce

Finanse publiczne CIT

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski zapłaciła w 2017 roku 1 mld 97 mln 539 tys. 517 tys. zł podatku dochodowego. To oznacza, że bank ten ten jest największym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Takie dane podało we wtorek Ministerstwo Finansów w informacji o rozliczeniach podatkowych największych firm za 2017 rok.

26.03.2019

Minister: Deficyt budżetowy będzie rósł w tym roku

Finanse publiczne

Deficyt budżetowy w kolejnych kwartałach 2019 roku będzie wzrastał - twierdzi minister finansów Teresa Czerwińska. Jak podała, deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. wyniósł nie więcej niż 0,5 proc. PKB, ale o lutym w budżecie pojawił się deficyt na poziomie 0,8 mld "i wszystko wskazuje na to, że będzie on wzrastał w kolejnych miesiącach".

25.03.2019

Ministerstwo kultury przed sądem za cofnięcie dotacji na festiwal Malta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Poznańska Fundacja Malta złożyła pozew przeciwko Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z niewypłaceniem 300 tys. zł dotacji na organizację Malta Festival Poznań w 2017 roku. Powodem odmowy było wyznaczenie kuratora festiwalu, który wzbudził kontrowersje w niektórych środowiskach i spotkał się z oskarżeniami o obrazę uczuć religijnych.

21.03.2019

Będzie spotkanie rządu ze związkowcami ws. oświaty

Finanse publiczne Szkoła i uczeń

Na 25 marca przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych) zwołała nadzwyczajne posiedzenie prezydium RDS ws. zapowiadanego strajku w oświacie. W rozmowach ma wziąć udział szef ZNP Sławomir Broniarz, szefowa MEN Anna Zalewska oraz minister finansów Teresa Czerwińska.

21.03.2019

MEN: Rosną nakłady na edukację

Finanse publiczne Finansowanie oświaty

Sukcesywnie zwiększamy nakłady na oświatę - zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. Informuje, że w latach 2016-2019 subwencja oświatowa wzrosła o 5,5 mld złotych. I dziwi się stwierdzeniom, że samorządy "muszą dokładać do oświaty". - Samorządy również są odpowiedzialne za oświatę - podkreśla MEN.

20.03.2019

Rafalska: Nie będzie testu dostępności do świadczenia "500 plus"

Finanse publiczne Domowe finanse Prawo pracy

Po zmianach wniosek o przyznanie świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" będzie dużo prostszy niż ten obecny. Urzędy nie będą musiały sprawdzać dochodów rodziców, a to było dla nich najbardziej czasochłonne i obciążające - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

19.03.2019

Ustawa podpisana - państwowe media mogą dostać dotację

Finanse publiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę, która przewiduje rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla państwowej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.

18.03.2019

Wójt: Sukces ekonomiczny gminy kończy się "janosikowym"

Finanse publiczne Finanse samorządów

Gmina wiejska Kobylnica od tego roku będzie płaciła tzw. janosikowe i odczuje brak tych pieniędzy. Stawianie na jednej szali obszarów silnie zurbanizowanych i tych samorządów, których domeną było, jest i będzie rolnictwo, jest mocno niezrozumiałe – mówi wójt Kobylnicy Leszek Kuliński

11.03.2019

Ważny głos Trybunału w debacie o janosikowym

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające za niekonstytucyjny przepis, zgodnie z którym gmina otrzymuje bez rekompensaty niższą część wyrównawczą lub równoważącą subwencji ogólnej lub dokonała wyższej wpłaty wyrównawczej i nie otrzymała jej zwrotu, wpisuje się w prowadzoną od lat dyskusję nad tym mechanizmem

07.03.2019

TK: Niekonstytucyjny przepis ustawy o dochodach samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów

Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu, zgodnie z którym gmina otrzymuje bez rekompensaty niższą część wyrównawczą lub równoważącą subwencji ogólnej lub dokonała wyższej wpłaty wyrównawczej i nie otrzymała jej zwrotu.

07.03.2019

Prof. Stec: Działalność gospodarcza wciąż źródłem napięć w samorządach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne

Bardzo trudno postawić precyzyjną granicę między tym, co jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego a działalnością gospodarczą. To niezwykle istotny problem, ponieważ wpływa bezpośrednio na kwestie finansowe i podatkowe - mówi prof. dr hab. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

01.03.2019

MRPiPS: Będzie więcej żłobków

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Nawet 23,1 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 mogło powstać w 2018 r., a blisko 54 tys. już istniejących zostało dofinansowanych – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

27.02.2019

Rafalska: "500 plus" na pierwsze dziecko będzie przysługiwało na wniosek

Pomoc społeczna Finanse publiczne

Co do samego systemu składania wniosków, nie przewidujemy tu istotnej zmiany. Wnioski o świadczenie będzie można przesyłać od 1 lipca - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do zapowiedzi PiS, że "500 plus" będzie przysługiwało także na pierwsze dziecko.

27.02.2019

Senat też za specjalną dotacją dla państwowego radia i TV

Finanse publiczne

Publiczne instytucje radiofonii i telewizji otrzymają rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych. Stanowi o tym nowela ustawy o opłatach abonamentowych, którą we wtorek poparł Senat.

26.02.2019

Za tydzień mają być konkrety ws nowych propozycji PiS

Pomoc społeczna Finanse publiczne Administracja publiczna

Za tydzień, czyli na posiedzeniu rządu we wtorek 5 marca ma być przedstawionych więcej szczegółów dotyczących propozycji związanych z poszerzeniem grupy uprawnionych do "500 plus", zwolnienia z PIT pracowników poniżej 26 lat oraz przywrócenia przewozów autobusowych do małych miejscowości.

26.02.2019

Prezydent podpisał nowelę ustawy o jawności wynagrodzeń w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy

Pensja prezesa i wiceprezesów NBP będzie ustalana na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały - zakłada nowelizacja ustawy dotyczącą jawności wynagrodzeń

25.02.2019

Będzie specjalna dotacja dla państwowej telewizji i radia

Finanse publiczne

Rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych przewiduje nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych, którą w piątek na ranem uchwalił Sejm.

22.02.2019