Szpitalom rosną długi, a grozi im zwrot pieniędzy do NFZ

Finansowanie zdrowia

Szpitale alarmują, że grozi im finansowa katastrofa. Z jednej strony, będą musiały zwracać pieniądze za niewykonane świadczenia z powodu pandemii, z drugiej - rosną ceny usług, z których muszą korzystać. Dlatego chcą urealnienia wycen albo umorzenia zobowiązań kontraktowych. Minister zdrowia zapowiada jedynie projekt ustawy restrukturyzacyjnej, ale o szczegółach wciąż milczy.

06.12.2021

Lekarze z dziecięcych szpitali klinicznych walczą o wyższe wyceny świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wskutek wypowiedzeń, jakie złożyli lekarze w szpitalu pediatrycznym w Krakowie-Prokocimiu, najprawdopodobniej od 1 stycznia 2022 roku, zostaną zamknięte oddziały pediatrii, endokrynologii, pulmonologii oraz nefrologii. W związku z tą sytuacją do ministra zdrowia zwrócili się lekarze z prokocimskiej placówki, a także innych pediatrycznych szpitali klinicznych, o podwyższenie świadczeń o połowę.

03.12.2021

Obowiązują już nowe zasady refundacji cewników i pieluchomajtek

Pacjent Finansowanie zdrowia

Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się, na korzyść dla pacjentów, limity finansowe w refundacji środków absorpcyjnych, cewników czy worków do zbiórki moczu. Co ważne w nowelizacji ustalono minimalny poziom chłonności, co wyeliminuje nadużycia, jak zgłaszanie do refundacji zwykłych wkładek.

03.12.2021

Personel niemedyczny chce stałego dodatku, a nie jednorazowo

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Ciebie lubię, tobie dam - tak o kryteriach przyznawania obiecanych im dodatków covidowych mówią pracownicy niemedyczni, czyli salowe, sanitariusze, sekretarki medyczne. Ponadto ich zdaniem Narodowy Fundsuz Zdrowia oszczędza na nich, bo dodatek przysługuje za pracę przez 21 dni do 30 listopada, a wiele oddziałów covidowych powstało w trakcie miesiąca.

03.12.2021

Wyższe wyceny dla szpitali tymczasowych i za transport pacjentów covidowych

Finansowanie zdrowia Koronawirus

W czwartek 2 grudnia weszło w życie nowelizacja zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące rozliczania świadczeń covidowych. Zgodnie z nim wzrosną wyceny dla szpitali tymczasowych, ale także dla transportu sanitarnego, w niektórych przypadkach nawet o 200 proc.

02.12.2021

Szczepaniak: Ministerstwo dyskryminuje szpitale najlepiej wynagradzające pracowników

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Im gorzej szpital płacił swojemu personelowi, tym lepiej dla niego, bo dostawał więcej środków na wzrost wynagrodzeń do poziomu minimalnego. Placówki zatrudniające więcej pracowników na umowy inne niż o pracę były dyskryminowane - twierdzi Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

23.11.2021

Projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia w zespole trójstronnym

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W poniedziałek, 22 listopada odbyło się zdalne posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Porządek obrad składał się z dwóch punktów: Funduszu Medycznego i projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjent.

22.11.2021

Uzdrowiska dostaną pieniądze z NFZ, jeśli oddadzą te z tarczy antykryzysowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wsparcie finansowe dla uzdrowisk, które ma być dla nich kołem ratunkowym za dziewięć miesięcy zamknięcia w czasie pandemii, jest jak kamień u szyi. Posłowie bowiem pozwalają im zachować 70 proc. zaliczek, jakie otrzymały z NFZ na poczet realizacji kontraktu, pod warunkiem że oddadzą wsparcie z tarczy antykryzysowej. Wielu uzdrowiskom może to się nie opłacać.

18.11.2021

Przywileje dla ratowników medycznych: dodatek wyjazdowy i prawo do wykonywania szczepień

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W środę Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma m.in. wprowadzi ważne zmiany dla ratowników medycznych. Jedna z nich to dodatek wyjazdowy dla tych jeżdżących w karetkach, ale także tych z pogotowia lotniczego, przysługujący z mocą wsteczną od października. Ponadto wszyscy ratownicy będą mogli wykonywać szczepienia obowiązkowe.

18.11.2021

Szpitali nie będzie stać na wdrożenie ustawy o jakości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W projekcie ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta nie są wskazane źródła finansowania wdrożenia nowych procedur czy badań satysfakcji pacjentów – alarmują szpitale. To zaś rodzi niebezpieczeństwo, że jakość będzie, ale kosztem pacjentów. Dlatego samorządy i organizacje pracodawców apelują o pieniądze na ten cel.

15.11.2021

Wizyty dorosłych u specjalisty z większą wyceną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do konsultacji publicznych trafił projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczący wyceny świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Jest propozycja wyższego wskaźnika przy rozliczaniu za pierwszą wizytę u wybranych specjalistów. Uwagi do projektu można zgłaszać do 12 listopada.

10.11.2021

Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej przedłużony o rok

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyjetej we wtorek uchwale Rada Ministrów przedłużyła o rok Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, a także zwiększyła środki na jego realizację. W przyszłym roku będzie to 75 mln zł, to jest o 10 mln zł więcej niż w 2021 r. Program jest realizowany od 10 lat.

09.11.2021

Nowak już będzie prezesem NFZ, nie pełniącym obowiązki

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Filipa Nowaka na stanowisko prezesa NFZ, a minister zdrowia oficjalnie powołał go na to stanowisko. Nowak był pełniącym obowiązki prezesa od 26 sierpnia 2020 roku, od kiedy Adam Niedzielski przestał szefować NFZ i został ministrem zdrowia.

09.11.2021

Lekarskie "Primum non nocere" ze strachu traci swoją moc

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

To, że ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uchylający przesłankę wad letalnych przy legalnej aborcji spowoduje efekt mrożący wśród lekarzy, wiadomo było od początku. Wskazywali na to też prawnicy i obrońcy praw człowieka apelując, by trudnego kompromisu nie ruszać. Ale zaczęło się już wcześniej, pierwszym wyłomem było inne orzeczenie TK, dotyczące klauzuli sumienia. A te dwie kwestie pacjentom raczej nie służą.

09.11.2021

Jakość w ochronie zdrowia będzie, ale tylko na papierze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W najnowszej wersji projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta są jedynie dwie istotne merytorycznie zmiany. Po pierwsze, akredytacji szpitali będzie udzielał minister zdrowia, a nie prezes NFZ. Po drugie, pacjenci będą mogli zgłaszać zdarzenia niepożądane do rzecznika praw pacjenta. Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło większości uwag, nie ma więc szans na poprawę efektywności leczenia.

09.11.2021

Zakup nowych łóżek szpitalnych to konieczność

Finansowanie zdrowia

Jak podaje resort zdrowia w założeniach projektu uchwały Rady Ministrów o ustanowieniu „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych” – ponad połowa łóżek w polskich szpitalach ma więcej niż kilkanaście lat, i nie spełnia swoich funkcji. Na wymianę łóżek rząd chce przeznaczyć 250 mln zł z Funduszu Medycznego. Przetarg odbędzie się w przyszłym roku.

08.11.2021

Najwyższe podwyżki dla niektórych lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz diagnostów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od 1 lipca 2022 roku wzrosną minimalne pensje w ochronie zdrowia. Z porozumienia zawartego pomiędzy ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego wynika, że zmiany w tabeli wynagrodzeń będą duże. Najbardziej zyskają lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji i pielęgniarki ze średnim wykształceniem. Nie ma jednak pewności, że na podwyżkach medyków, zyskają pacjenci.

08.11.2021

Zmieniają się zasady przyznawania dodatku covidowego dla medyków

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Obowiązujące od 1 listopada zasady przyznawania dodatku covidowego mają być bardziej przejrzyste, co ma ułatwić kierownikom placówek decyzję, kto jest do niego uprawniony. Personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

04.11.2021

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowany do uzgodnień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wprowadzenie nowego modelu organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który ma usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii dorosłych - to cel skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

30.10.2021

Fundusz Medyczny zamiast pomagać, szkodzi pacjentom

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku, zgodnie z projektem ustawy budżetowej, do pacjentów i szpitali ma trafić 2,2 mld złotych z Funduszu Medycznego. Nie oznacza to jednak, że tak się stanie. W tym roku wydano zaledwie ok. 200 mln zł, choć planowano 1,8 mld zł. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że te pieniądze nie przepadną. Eksperci podkreślają, że gdyby trafiły do NFZ, pacjenci by z nich skorzystali. Tymczasem czekają „zamrożone”, choć potrzeby ochrony zdrowia są ogromne.

27.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski