Zmieniają się zasady przyznawania dodatku covidowego dla medyków

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Obowiązujące od 1 listopada zasady przyznawania dodatku covidowego mają być bardziej przejrzyste, co ma ułatwić kierownikom placówek decyzję, kto jest do niego uprawniony. Personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

04.11.2021

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowany do uzgodnień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wprowadzenie nowego modelu organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który ma usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii dorosłych - to cel skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

30.10.2021

Fundusz Medyczny zamiast pomagać, szkodzi pacjentom

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku, zgodnie z projektem ustawy budżetowej, do pacjentów i szpitali ma trafić 2,2 mld złotych z Funduszu Medycznego. Nie oznacza to jednak, że tak się stanie. W tym roku wydano zaledwie ok. 200 mln zł, choć planowano 1,8 mld zł. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że te pieniądze nie przepadną. Eksperci podkreślają, że gdyby trafiły do NFZ, pacjenci by z nich skorzystali. Tymczasem czekają „zamrożone”, choć potrzeby ochrony zdrowia są ogromne.

27.10.2021

Protest medyków przedstawił swoje porozumienie. Chcą podwyżek, ale stopniowo

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

To nie jest porozumienie, ale niezrozumienie przez rządzących - mówią medycy. Tak oceniają przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia porozumienie, zakładające dodatkowych prawie 6 mld zł na wzrost wynagrodzeń minimalnych. Dlatego przedstawili własny projekt porozumienia, w którym podwyżki rozłożyli na dwa lata. Protest medyków trwa od 11 września. Ich postulaty mają kosztować 100 mld zł.

15.10.2021

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do ustawy budżetowej na 2021 r. zwiększającą dotację dla NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sejm głosował w czwartek nad uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2021. Senat zaproponował do niej jedną poprawkę, zwiększającą kwotę dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,3 mld zł, kosztem wydatków majątkowych przewidzianych na obronę narodową. Posłowie byli jednak innego zdania i poprawkę odrzucili.

14.10.2021

Będą zmiany w ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmienią się m.in. zasady zwiększania zobowiązań NFZ, a także te dotyczące ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). Dzięki temu podmiot należność za grudzień ma otrzymać w tym miesiącu, a nie po rozliczeniu w styczniu.

11.10.2021

Szpitale z długami czeka restrukturyzacja, a powiatowe – przekształcenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wszystko wskazuje, że w projekcie ustawy o restrukturyzacji o kategorii szpitali będą decydować głównie kryteria finansowe. Dopiero później dojdą kryteria jakościowe. Pewne jest, że szpitale powiatowe czeka proces przekształcania oddziałów położniczych i pediatrycznych w oddziały opieki długoterminowej. Takie zmiany zapowiada Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

11.10.2021

Wojewodowie mają przejąć stacje ratownictwa medycznego - lepiej być nie musi

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Mimo podpisanego porozumienia z ministrem w niektórych województwach ratownicy wypowiedzieli umowy, brakuje obsad karetek. Tak jest m.in. na Mazowszu, w Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim. Minister problem w kilku województwach chce rozwiązać przez pełne upaństwowienie ratownictwa, czyli podporządkowanie rządowi. To może się jednak nie udać.

06.10.2021

Warszawski Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus będzie rozbudowany

Finansowanie zdrowia

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Podniesienie jakości i dostępności świadczeń medycznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus”. W latach 2022-26 na modernizację placówki budżet państwa przeznaczy 530 milionów złotych.

05.10.2021

Za niska stawka dla koordynatora pacjentów przychodni rodzinnych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od piątku 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Zarządzenie w tej sprawie Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dopiero wczoraj wieczorem. Stawka 5,88 zł za pacjenta powyżej 24 roku życia może jednak nie wystarczyć na dobrą koordynację.

01.10.2021

7 proc. PKB na zdrowie i dotacja dla NFZ z budżetu - częściej niż raz w roku

Finansowanie zdrowia

Poziom 6 proc. PKB ma być osiągnięty rok wcześniej, czyli już w 2023 roku. W 2027 roku ma to być już 7 proc. PKB. Ponadto minister zdrowia będzie mógł częściej niż raz w roku zasilić budżet NFZ dotacją. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podpisana właśnie przez prezydenta.

29.09.2021

Rząd opublikował plan dla chorób rzadkich

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ponad miesiąc zajęła Radzie Ministrów publikacja uchwały w sprawie przyjęcia Planu Chorób Rzadkich. Plan po 12 latach od zaleceń Unii rząd przyjął 24 sierpnia. Uchwała w tej sprawie została opublikowana w Monitorze Polskim dopiero 27 września. Eksperci nie mają wątpliwości, że zawiera to co najważniejsze, by ponad 2 mln pacjentów mogło liczyć na lepszą opiekę.

27.09.2021

Koordynacja leczenia i diagnostyki gwarantowana na poziomie powiatu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

By każdy pacjent podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czuł się dobrze zaopiekowany, potrzebny jest powiatowy lider scalający system opieki podstawowej, wdrożenie opieki koordynowanej i poprawa finansowania zwłaszcza profilaktyki, co pozwoli też uzupełnić brakują kadry.

25.09.2021

NFZ może autoryzować placówki medyczne, ale akredytacja powinna być niezależna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

​O ile Narodowy Fundusz Zdrowia mógłby autoryzować podmioty udzielające świadczenia zdrowotne, i to wszystkie, o tyle nie może mieć monopolu na akredytację – oceniają eksperci ochrony zdrowia. Zwracają też uwagę, że bez wzmocnienia kadr i stworzenia odpowiednich kryteriów, mierników ich spełniania oraz narzędzi informatycznych, NFZ nie poradzi sobie z tak odpowiedzialnym zadaniem.

24.09.2021

Pracodawcy chcą uczestniczyć w negocjacjach z medykami

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zdaniem pracodawców ochrony zdrowia, konsekwencje rozmów pomiędzy protestującymi a stroną rządową będą dotyczyć sposobu zarządzania i działalności poszczególnych instytucji. Tym samym nie jest możliwe wypracowanie konsensu bez udziału strony pracodawców. Tymczasem już część ratowników podpisała porozumienie z Ministerstwem Zdrowia. Pozostali dalej protestują i dołączają do nich kolejne grupy zawodowe.

23.09.2021

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - znamy zwycięzców konkursu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Zapewnienie bezpiecznej opieki medycznej podczas Covid-19, wdrożenie szybkiej ścieżki diagnostycznej u lekarza rodzinnego czy profilaktyki zwalczania depresji poporodowej, to tylko niektóre z nagrodzonych projektów. 11 finalistów konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" łączy wspólny mianownik: poprawa jakości leczenia i jego dostępności dla pacjentów.

22.09.2021

Niedzielski: Musimy zrobić ustawę o jakości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Musimy przejść do czynów i zrobić ustawę o jakości i bezpieczeństwie pacjenta - podkreślił Adam Niedzielski, minister zdrowia na konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia. Transformacja systemu". Dodał, że to nie będzie rozwiązanie doskonałe, ale musimy je przyjąć, chociażby po to, aby nagradzani liderzy zmian w ochronie zdrowia nie mieli wrażenia, że ich praca to hobby.

22.09.2021

Bukiel: O płacach pracowników medycznych powinny decydować mechanizmy rynkowe

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

O płacach w publicznej ochronie zdrowia powinny decydować mechanizmy rynkowe. Ale skoro o najważniejszych kwestiach, w tym zwłaszcza o cenach za refundowane świadczenia zdrowotne decyduje państwo, to również państwo powinno ustalić minimalne pensje. Żaden dyrektor szpitala nie mógłby ich obniżyć – uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

22.09.2021

Autoryzacja powinna objąć wszystkie placówki medyczne, a nie tylko szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ocena szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia to dobry pomysł, o ile zostanie dopracowany i obejmie też przychodnie specjalistyczne i podstawowej opieki zdrowotnej. Tak uważają eksperci. Przedstawiciele szpitali powiatowych ostrzegają zaś, że wiele z nich nie spełni wymagań, co oznacza koniec finansowania z NFZ i likwidację. W efekcie samorządy zaczną naciskać na zmianę decyzji, co nie wpłynie na poprawę jakości.

21.09.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski