Jest projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pacjenci mają brać udział w ocenie jakości placówek medycznych. Będą mogli wyrazić swoją opinię, np. o cateringu, o odczuciach po pobycie w szpitalu - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. Kryteria oceny mają też uwzględniać sposób zarządzania szpitalem. Wzrośnie rola Narodowego Funduszu Zdrowia. To on będzie oceniać placówki i monitorować zdarzenia niepożądane. Będzie też system rekompensat za błędy medyczne bez orzekania o winie.

23.07.2021

Zapaść w dostępie do terapii ratujących życie chorym na raka

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Z procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych na nowych zasadach skorzystało przez pięć miesięcy tylko 94 pacjentów. To drastyczny spadek spowodowany zmianami w przepisach prawa – alarmują eksperci. Przez pierwsze półrocze 2020 roku aż 1751 pacjentów mogło skorzystać z nierefundowanych terapii ratujących życie. By było lepiej, wystarczą niewielkie zmiany.

19.07.2021

Reforma lekarzy rodzinnych dopiero za półtora roku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do końca sierpnia zespół do spraw reformy podstawowej opieki zdrowotnej ma wypracować nowe zasady wyceny teleporad. Następnie zajmie się opieką koordynowaną, a dopiero w trzeciej kolejności systemowymi zmianami w funkcjonowaniu przychodni rodzinnych. Jednak pewne jest, że stawka kapitacyjna pozostanie w niezmienionej wysokości.

16.07.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o mapach potrzeb zdrowotnych

Finansowanie zdrowia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych, która przewiduje wprowadzenie nowego systemu planowania strategicznego w ochronie zdrowia poprzez usprawnienie organizacji tworzenia mapy potrzeb zdrowotnych i wykorzystania jej do prowadzenia polityki zdrowotnej. Według Senatu łamie ona konstytucję, ale Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy.

13.07.2021

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zyskał status państwowego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny za sprawą rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zmienił nazwę i status. Obecnie jest to już Państwowy Instytut Badawczy, z nowymi zadaniami i większym finansowaniem. Będzie on prowadził kompleksowe badania epidemiologiczne, laboratoryjne ośrodki referencyjne oraz laboratorium bezpieczeństwa żywności.

13.07.2021

Szpitale już zamykają oddziały, bo brakuje lekarzy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Na pediatrii, chirurgii ogólnej, internie, neurologii i szpitalnych oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy. Oddziały są zamykane do czasu skompletowania kadry. Jedne na kilka dni, inne na kilka miesięcy. Eksperci apelują o szybkie działania po stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, by sytuacja się nie pogorszyła. Potrzebne są wyższe wyceny i lepsza analiza potrzeb.

13.07.2021

Na budżecie NFZ w 2022 roku zyskają uzdrowiska. Kolejki do specjalistów będą nadal

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W 2022 roku wzrosną nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe, szpitalne, opiekę długoterminową, bezpłatne leki dla osób 75 plus. Natomiast praktycznie nie zwiększą się wydatki na porady specjalistów. W efekcie uwolnienie limitów na ich usługi nie skróci kolejek.

12.07.2021

Nie ma więcej pieniędzy dla ratowników medycznych, ale będzie ustawa o ich zawodzie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od stycznia 2022 roku ma obowiązywać nowa ustawa o zawodzie ratownika medycznego. Ma się w niej znaleźć prawo do sześciu dni urlopu szkoleniowego, zostanie też zwiększona wycena świadczeń, by pogotowia miały z czego utrzymać ratownikom na kontrakcie dotychczasowe wynagrodzenia. Mimo to wielu z nich będzie odchodzić z zawodu.

08.07.2021

NFZ w Lublinie ma nowego dyrektora

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski powierzył pełnienie obowiązków dyrektora lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Dagmarze Marczewskiej, dotychczas zastępcy dyrektora do medycznych. O zmianach poinformowała na Twitterze rzecznik prasowy oddziału Małgorzata Bartoszek.

05.07.2021

Przedstawicielstwa zawodów medycznych chcą dymisji ministra

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Chcemy odwołania ministra zdrowia z powodu utraty zaufania do niego i braku dialogu - ogłosiły w piątek w wystąpieniu do premiera związki zawodowe reprezentujące branżę ochrony zdrowia oraz samorządy zawodów medycznych. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że w demokracji każdy ma prawo domagać się dymisji, a minister działa w interesie pacjentów.

02.07.2021

Wiceminister i dyrektorzy z MZ pokierują zespołem do reformy szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznaczył zespół, do którego zadań będzie należeć opracowanie projektu przepisów wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji w zakresie postępowań naprawczych szpitali. Przepisy mają umożliwić przeprowadzenie restrukturyzacji tych podmiotów. Zespół ma zakończyć działalność́ do 31 sierpnia br.

02.07.2021

Premier i minister: Startujemy z profilaktyką 40 plus, ale lekarzy nam brakuje

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rusza program "Profilaktyka 40 Plus", dzięki któremu od 1 lipca osoby w wieku powyżej 40 lat mogą skorzystać z badań profilaktycznych. Tego samego dnia zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Ma to służyć odbudowie stanu zdrowia Polaków po pandemii, ale zarówno premier jak i minister przyznają, że dostępem do tych usług mogą być problemy.

01.07.2021

Kongres Wyzwań Medycznych - pandemia obnażyła słabości systemu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W czerwcu, w Katowicach odbył się VI Kongres Wyzwań Medycznych. Z powodu pandemii odbywał się on w formule hybrydowej. 200 prelegentów, osobistości z branży medycznej i zdrowia publicznego oceniało to, co zrobiono w zwalczaniu epidemii COVID-19 dotychczas. - System kierowania ochroną zdrowia w czasie epidemii nie sprawdził się – stwierdził Andrzej Sośnierz

01.07.2021

Znikają limity - łatwiej będzie dostać się do lekarza specjalisty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Gwarantuje to chodzące tego dnia w życie rozporządzenie ministra zdrowia. Wcześniej zniesiono limity przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.

01.07.2021

Skuteczny protest ratowników - przywrócone dodatki i zapowiedź podwyżek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Protest ratowników medycznych, który w środę miał miejsce w Warszawie i wielu innych miastach, przyniósł efekty. Ministerstwo Zdrowia zapowiada w niedalekiej przyszłości podwyżki dla tej grupy, a już teraz przywraca im dodatki, jakie otrzymali w czasie pandemii. Wchodzące od 1 lipca zmiany pozbawiały ich tej części otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia.

30.06.2021

„Zdrowa przyszłość” – rząd przedstawia strategię rozwoju ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zniesienie limitów w wybranych grupach świadczeń, rozwój opieki domowej i środowiskowej oraz szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych – takie m.in. rozwiązania zawiera przedstawiony w poniedziałek przez resort zdrowia dokument „Zdrowa przyszłość”. Przewiduje też modernizację infrastruktury według standardów dostępności i stworzenie funduszu odszkodowań z tytułu zdarzeń niepożądanych.

30.06.2021

NFZ da szpitalom pieniądze na podwyżki minimalnych pensji

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże odpowiednie środki m.in. na podwyżki minimalnych pensji dla pracowników ochrony zdrowia od 1 lipca - poinformowano we wtorek po spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych z ministrem Adamem Niedzielskim. Ma to związek z nowelizacją ustawy przyjętą przez Sejm 28 maja, która gwarantuje podwyżki od 1 lipca pensji minimalnych.

29.06.2021

NFZ uwalnia rezerwę ogólną. 500 mln zł na "Profilaktykę 40 plus"

Finansowanie zdrowia

Resorty zdrowia i finansów zgodziły się na zmianę w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 r. w związku lepszą od zakładanej kondycją finansów NFZ. Chodzi łącznie o przeszło 851,1 mln zł. Zdecydowana większość uruchomionej rezerwy ogólnej przeznaczona zostanie na program pilotażowy Profilaktyka 40+.

29.06.2021

NFZ: 90 proc. teleporad - umowa z przychodnią do rozwiązania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Umowa z placówką podstawowej opieki zdrowotnej może zostać rozwiązana, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił on do pięciodniowych konsultacji publicznych.

28.06.2021

Rząd chce odchodzić od płacenia przychodniom ryczałtem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Chcemy zmienić system finansowania podstawowej opieki zdrowotnej, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W większym stopniu NFZ ma płacić za wykonane usługi na rzecz pacjenta.

28.06.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski