Awarie systemu utrudniają wystawianie e-zwolnień

Opieka zdrowotna

Lekarze od poniedziałku muszą wystawiać zwolnienia elektroniczne. Ale narzekają, że nie mogą tego robić, bo w pierwszy roboczy dzień obowiązywania nowych przepisów platforma ZUS nie działa. Według ZUS najpierw było wszystko w porządku, ale potem prezes przyznała, że były pewne zakłócenia.

03.12.2018

Stawki dla biegłych lekarzy mogą być wyższe, ale wzrosną też koszty sądowe

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister sprawiedliwości chce przyznać wyższe stawki za godzinę pracy biegłego lekarza. Ma to motywować lekarzy do przyjmowania zleceń z sądów i prokuratury i szybsze ich wykonywanie, ale wzrost kosztów ekspertyz medycznych może też ograniczyć obywatelom dostęp do sądów.

03.12.2018

Lekarze już muszą wystawiać e-zwolnienia 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od soboty 1 grudnia lekarze zwolnienia mogą wystawiać tylko w formie elektronicznej. Wersja papierowa może być wykorzystywana tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu, braku Internetu lub wizyty domowej.

01.12.2018

RPO: Tajemnice lekarskie z dokumentów powinien uchylać sąd

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Tajemnice lekarskie z dokumentacji powinien uchylać sąd, a nie prokurator – ocenił rzecznik praw obywatelskich. I zwraca uwagę na rozbieżność w stosowaniu art. 226 kpk, który reguluje kwestię wykorzystania jako dowodów w postępowaniu karnym dokumentów zawierających tajemnicę zawodową.

30.11.2018

Prawie dwie trzecie zwolnień wystawianych elektronicznie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ponad 62 proc. zwolnień jest już wystawianych w formie elektronicznej. W Płocku, Szczecinie, Bydgoszczy, Słupsku, Siedlcach i w Warszawie to ponad 70 proc. Najgorzej pod tym względem jest w regionie rzeszowskim, gdzie e-zwolnień jest poniżej 45 proc.

30.11.2018

Brexit może utrudnić dostęp do leków

Farmacja

20 procent leków, które są teraz sprzedawane na polskim rynku pochodzi ze Zjednoczonego Królestwa. Wiele z nich to leki innowacyjne, które nie mają zamienników, stosowane np.: w onkologii i kardiologii. Tych leków może po Brexicie zabraknąć w polskich aptekach.

29.11.2018

RPD: Wzrost samobójstw wśród dzieci, trzeba podjąć pilne działania

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Dziecka  podkreśla, że w Polsce wzrasta liczba prób samobójczych i samookaleczeń wśród dzieci. Niestety dzieci z myślami samobójczymi mają opóźniony dostęp do pomocy specjalistycznej, nie mogą także liczyć na odpowiednie wsparcie w szkołach.

29.11.2018

NIK: Komisje ds. błędów medycznych nie pomagają w uzyskaniu odszkodowań

Opieka zdrowotna

Co piąty z członków wojewódzkich komisji ds. błędów medycznych został powołany bez rzetelnej weryfikacji spełniania ustawowych wymogów, a nawet sprzecznie z obowiązującym prawem – podaje NIK. Izba podkreśla, że system pozasądowy orzekania o zdarzeniach medycznych prowadzony przez komisje nie zapewnia skutecznego dochodzenia odszkodowania

29.11.2018

Jest porozumienie MZ, NFZ i Porozumienia Zielonogórskiego - gabinety będą otwarte

Opieka zdrowotna

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim podpiszą aneksy, które będą obowiązywać do końca 2019 r. Oznacza to, że wszystkie gabinety lekarzy rodzinnych będą otwarte po pierwszym grudnia, tak jak dotychczas. Strony mają też współpracować we wdrażaniu e-recept i e-skierowań.

28.11.2018

Lekarze: Zamiast e-zwolnień wystawimy swoje druki

Opieka zdrowotna

W środę lekarze z kilku największych organizacji zrzeszających lekarzy podtrzymali, że od 1 grudnia br., gdy będą musieli wystawiać zwolnienie tylko w wersji elektronicznej, część z nich zamiast wystawiać e-zwolnienia, o czasowej niezdolności do pracy będzie orzekać na ich własnych drukach. ZUS podkreśla, że taki dokument pacjent też może przynieść do pracodawcy.

28.11.2018

Ilu ratowników medycznych dostanie 1600 zł podwyżki?

Opieka zdrowotna

Ratownicy medyczni otrzymają dodatek w wysokości 400 zł miesięcznie od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. oraz 800 zł miesięcznie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zakłada przekazanie przez lecznice do NFZ danych o tym, ilu ratowników medycznych, pielęgniarek systemu ratownictwa i dyspozytorów medycznych kwalifikuje się do takich podwyżek.

28.11.2018

MZ: Coraz większa dostępność terapii onkologicznych

Opieka zdrowotna

Systematyczne zwiększa się dostęp do nowoczesnych i bezpiecznych terapii dla pacjentów onkologicznych i hematoonkologicznych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

27.11.2018

Zamiast z e-zwolnieniem pacjent może odejść z kwitkiem

Opieka zdrowotna

Przedstawiciele największych organizacji lekarskich wezwali rząd do wycofania się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień. Jednocześnie postanowili, że jeśli nie będzie reakcji, po 1 grudnia br. lekarze będą orzekać o niezdolności do pracy pacjentów na specjalnych drukach opracowanych przez siebie.

27.11.2018

Już 655 asystentów medycznych wypisuje zwolnienia lekarskie

Zawody medyczne

Od miesiąca zwolnienia lekarskie wypisywać mogą nie tylko lekarze, ale i upoważnieni przez nich asystenci medyczni, wpisani do specjalnego rejestru. Złożono już ponad 1000 wniosków o taki wpis, a 655 z nich przeszło pozytywnie weryfikację.

26.11.2018

Szpitale zadłużają się na potęgę przez pijanych

Opieka zdrowotna

Osoby nietrzeźwe zamiast na kosztowne w utrzymaniu szpitalne oddziały ratunkowe powinny trafiać na izb wytrzeźwień. Tych jednak brakuje, bo ich prowadzenie jest dla powiatów za drogie. W ciągu jednego dyżuru karetki przywożą do szpitala od 5-10 pijanych pacjentów.

24.11.2018

E-skierowanie może w Sejmie liczyć na poparcie

Opieka zdrowotna

Szpitale i przychodnie będą mogły bardziej elastycznie zarządzać kolejką pacjentów, ale czekają je także dodatkowe obowiązki np.: od połowy 2019 r. na koniec każdego dnia roboczego mają do Narodowego Funduszu Zdrowia przekazywać dane o pierwszym wolnym terminie. 

23.11.2018

Rejestr endoprotezoplastyk pokaże, ile szpitale mają powikłań i powtórnych operacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2017 r. u blisko 90 tysięcy pacjentów wszczepiono endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego. U części z nich były potrzebne powtórne operacje. Teraz nie wiemy dokładnie, jaka była przyczyna reoperacji i do jakich powikłań doszło po zabiegach, ale takie dane ma zawierać rejestr endoprotezolastyk, który powstanie w przyszłym roku.

23.11.2018

Profilaktyka obowiązkowa w medycynie pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Teraz Polki umierają, bo nowotwór jest często za późno wykryty. Zdaniem ekspertów ważną rolę we wczesnym wykrywaniu raka piersi i szyjki macicy mogłyby odegrać obowiązkowe badania przesiewowe wykonywane w ramach medycyny pracy.

22.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski