Administratywista to nie prawnik, ale z doktoratem może zdać egzamin adwokacki

Prawnicy Dla studenta Poprawmy prawo

Wprawdzie studia prawnicze i administracyjne odbywają się z reguły na tych samych wydziałach, to co do zasady tylko absolwenci tych pierwszych mogą zostać adwokatami lub radcami prawnymi. Chyba, że administratywista zrobi doktorat z prawa, wtedy bez aplikacji może zdać egzamin zawodowy. Teoretycznie umożliwiają to przepisy, chociaż z wpisem na listę jest już problem.

13.01.2022

Dopóki śmierć was nie rozłączy - aktualne w małżeństwie, ale już nie na uczelni

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Poprawmy prawo

Śmierć studenta lub doktoranta nie jest według przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przesłanką skreślenia go z listy. Wykreślony z niej zostanie doktorant, który nie złoży pracy w terminie, ale już nie ten, który tej pracy nie złoży już nigdy. Choć nie powoduje to większych trudności praktycznych, wskazuje na brak konsekwencji ustawodawcy.

05.01.2022

Niełatwo zdać egzamin na doradcę podatkowego, chociaż pytania są znane

Prawnicy Doradca podatkowy Dla studenta

Zdawalność egzaminów na doradcę podatkowego na przestrzeni ostatnich lat wynosi około 30 procent – poinformowało Ministerstwo Finansów. Mimo że pytania są jawne, kandydaci powinni skupić się bardziej na literze prawa, a nie na samych pytaniach. Obecnie wykaz zawiera około 1500 pytań testowych, 1300 pytań otwartych oraz 45 zadań. Egzamin obejmuje 100 pytań oraz jedno zadanie.

21.12.2021

Uczelnie wciąż bez podstaw do organizacji zajęć tylko dla zaszczepionych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Nie ma przepisów, które umożliwiałyby uczelniom podział na studentów zaszczepionych i niezaszczepionych - nie mogą tego robić nawet niepubliczne uczelnie i to nawet, gdy w grę wchodzą praktyki w szpitalach. Niektóre uczelnie próbowały nawet stosować takie zasady, ale obowiązujące obecnie rozporządzenie daje rektorom tylko możliwość przejścia na nauczanie zdalne lub hybrydowe.

14.12.2021

Kredyt na studia medyczne z obowiązkiem odpracowania - jest już projekt

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Wniosek o kredyt na studia medyczne - obejmujący okres od pierwszego semestru roku akademickiego 2021/2022 - będą mogli złożyć studenci w terminie 30 dni od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Studenci będą mogli składać wnioski o udzielenie kredytu na studia medyczne albo w postaci papierowej albo elektronicznej poprzez system bankowości elektronicznej.

01.12.2021

Black Friday także dla czytelników książek prawniczych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Dobra wiadomość dla osób szukających wartościowych książek prawniczych. Księgarnia Profinfo.pl, należąca do Wolters Kluwer Polska, oferuje bogaty zbiór eksperckich publikacji z rabatem 30 proc. Wszystko oczywiście z okazji światowego dnia wyprzedaży, czyli Black Friday. Co ważne, ta promocja nie będzie dotyczyć tylko piątku - potrwa trzy dni, do niedzieli 28 listopada.

26.11.2021

Prezydent podpisał pakiet wolności akademickiej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zmiany krytycznie oceniała duża część środowiska akademickiego, w tym m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

24.11.2021

Wystawiono 170 tysięcy mLegitymacji studenckich

Dla studenta

mLegitymacja studencka jest częścią aplikacji mObywatel. mLegitymacja studencka to nic innego, jak legitymacja studencka w telefonie. Spełnia te same funkcje, co tradycyjna wersja dokumentu. O to, by studenci mogli skorzystać z udogodnienia, powinien zadbać rektor uczelni.

02.11.2021

Kredyty pomogą uczelniom, a nie studentom medycyny

Dla studenta Zawody medyczne

Proponowane przez rząd kredyty na studia medyczne, które trzeba będzie odpracować w polskich szpitalach i przychodniach, mają powstrzymać lekarzy przed emigracją i zwiększyć pacjentom dostęp do nich. Sami zaiteresowani podchodzą jednak do projektu sceptycznie, a eksperci obawiają się, że jego jedynym efektem będzie wyższe czesne na odpłatnych kierunkach lekarskich. 

26.10.2021

Trwa kolejna edycja konkursu na prace magisterskie o podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta

Do 7 listopada można zgłaszać obronione na piątkę w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z zakresu prawa podatkowego. Trwa czwarta edycja konkursu Tax Everest Akademickich Mistrzostw Polski w pisaniu prac. Organizatorem konkursu jest MDDP. Patronem medialnym jest m.in. Przegląd Podatkowy i serwis Prawo.pl.

25.10.2021

Na uczelniach praca stacjonarna lub hybrydowa

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wiekszość wyższych uczelni wróciła w nowym roku akademickim do pracy stacjonarnej, choć na części z nich niektórych wykładów można wysłuchać przez internet. Tak jest m.in. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i na dwóch wydziałach Politechniki Warszawskiej. A na Uniwersytecie Gdańskim tylko niektóre zajęcia są na uczelni.

15.10.2021

Nabór do programu wspierającego studenckie koła naukowe

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nabór do programu wsparcia studenckich kół naukowych. Można starać się o dofinansowanie na modernizację. Nabór wniosków trwa do 3 listopada - można otrzymać maksymalnie 70 tys. zł dofinansowania. Na polskich uczelniach działa około 6 tysięcy studenckich kół naukowych.

13.10.2021

Rusza nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundusz Sprawiedliwości prowadzą nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości. Zgłaszać się mogą studenci i absolwenci studiów prawniczych. Nabór potrwa do 30 października - program obejmuje 7 weekendowych zjazdów w Warszawie lub w jej okolicach.

13.10.2021

Dr Bednarczyk-Płachta: E-learning jako uzupełnienie tradycyjnych zajęć może być świetnym narzędziem w edukacji

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W dobie pandemii funkcjonuje nauczenie zdalne. Tego rodzaju zajęcia nie mogą być uznane za e-learning w znaczeniu ścisłym. Przepisy dotyczące e-learningu oraz kształcenia on-line nie wykluczają się. E-learning nie zawsze powinien zastępować zajęcia na uczelni - wskazuje dr Agnieszka Bednarczyk-Płachta z krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

11.10.2021

MEiN informuje o wsparciu finansowym dla studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomoga to formy bezzwrotnego wsparcia. Środki na ich wypłatę uczelnie otrzymują co miesiąc z budżetu państwa na podstawie planu określonego na początku każdego roku kalendarzowego. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało broszurę dotyczącą wsparcia finansowego dla studentów.

06.10.2021

Innowacyjne kierunki w cenie - uczelnie kształcą specjalistów od gier i dna morskiego

Dla studenta

Uczelnie, walcząc o studenta, prześcigają się w pomysłach na nowe kierunki studiów. Podążają za zainteresowaniami młodych ludzi. Powstaje groznawstwo, hydrografia morska, social media. Studenci będą rozwijać swoje umiejętności graficzne, ale też uczyć się jak rozpoznawać fake newsy. Innowacyjne kierunki mają dać szansę na dobrą pracę w przyszłości.

02.10.2021

Studenci nigdy nie mieli tylu źródeł wiedzy

Dla studenta

Studenci korzystają ze zdobyczy techniki jak e-booki, webinary, internetowe biblioteki czy komunikatory. Ale nie porzucili też tradycyjnych sposobów nauki - nadal sięgają po notatki i "papierowe" książki. Przykładają coraz większą wagę do selekcjonowania informacji i... marzą o powrocie do stacjonarnej nauki na uczelniach.

30.09.2021

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie uczyć prawa unijnego

Dla studenta Prawo unijne

Resort sprawiedliwości zaprasza do Akademii Prawa Unijnego – programu edukacyjnego organizowanego przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, będącego cyklem seminariów poświęconych zagadnieniom związanym z prawem unijnym, funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz jej przyszłością. Rekrutacja, w której mogą brać udział także studenci, trwa do końca września.

21.09.2021

MEiN: Nie ma stypendium, by nie motywować do podejmowania kolejnych studiów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nie jest zadaniem systemu wsparcia studentów w uzyskaniu wykształcenia wyższego motywowanie do podejmowania kolejnych kierunków studiów i nagradzanie uzyskiwania wyróżniających się wyników w nauce - odpowiada resort nauki na pytanie o to, czemu stypendia za dobre wyniki w nauce nie są przyznawane studentom, którzy kontynuują naukę na drugim kierunku studiów.

09.09.2021

Głowa w kodeksie, a nie kodeks w głowie - kluczowa nauka prawniczego myślenia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Studenci prawa, ucząc się do egzaminów, korzystają z różnych narzędzi - cenią sobie i e-booki, i drukowane podręczniki. Problem zdaje się jednak tkwić nie w tym, z czego się uczą, a jak się uczą - zakuwanie setek stron na pamięć to niekoniecznie dobra droga do zostania cenionym prawnikiem.

06.09.2021