Uwaga na kody PKD - tańce nie w dyskotece, ale impreza w barze już tak

Prawo gospodarcze Koronawirus

Rząd funduje przedsiębiorcom kolejny lockdown, po raz kolejny opierając przepisy o ograniczeniach działalności na wskazywaniu kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na razie - z braku obiecanych przepisów "odmrażających" Sylwestra - covidosceptycy mogą szykować się na domówkę lub imprezę pod chmurką. Możliwe jest też zorganizowanie tańców w lokalu, który stricte dyskoteką nie jest.

17.12.2021

Projekt o uprawnieniach covidowych przedsiębiorców do poprawki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

W czwartek odbyło się pierwsze czytanie tzw. projektu o uprawnieniach covidowych przedsiębiorców. Zdaniem posłów PiS jest ostrożny, wyważony, bo do niczego nie zmusza, żadnej segregacji nie powoduje. Opozycja mówi wprost: to projekt bez zębów, który nie poprawi sytuacji epidemicznej, ale zrzuci za nią odpowiedzialność na pracodawców. Dlatego PO, PSL i Lewica zgłoszą dużo poprawek.

17.12.2021

Posłowie wracają do ustawy o testowaniu pracowników, ale małe szanse na uchwalenie

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcom przetwarzać dane dotyczące zaszczepienia przeciwko Cvovid-19, statusu ozdrowieńca czy wyniku testu, na tym posiedzeniu Sejmu raczej nie zostanie uchwalony, i to mimo zapowiedzi rządu o ekspresowym tempie prac. Sprzeciwia się mu Konfederacja, a także część posłów PiS. Dlatego w środę nie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Komisja wróciła do tego w czwartek.

16.12.2021

Kwarantanna już niekoniecznie dla osoby zamieszkującej z chorym

Koronawirus

Obowiązujące od środy 15 grudnia zmiany w rozporządzeniu covidowym przewidują m.in. wprowadzenie dodatkowego warunku zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej.

15.12.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rozliczeniach świadczeń przyznanych z FGŚP

Prawo pracy Koronawirus

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek, 13 grudnia 2021 r. nowelizację tzw. ustawy covidowej - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela przewiduje uzupełnienie przepisów o rozliczeniach świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w związku z epidemią.

14.12.2021

Nie będzie ograniczeń covidowych w komunikacji publicznej

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Wprowadzając od środy 15 grudnia kolejne obostrzenia covidowe, rząd wycofał się ostatecznie z zapowiadanego limitowania miejsc w komunikacji publicznej. Przewoźnicy od początku argumentowali, że takie ograniczenia to fikcja. W zamian mają być zwiększone kontrole w pojazdach dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust.

14.12.2021

Dotacja dla szkół dla dorosłych na dotychczasowych zasadach

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Niesamorządowe szkoły dostaną dotacje na dotychczasowych zasadach. Jest już rozporządzenie ministra edukacji narodowej w tej sprawie. Nowelizację rozporządzenia opublikowano w Dzienniku Ustaw - chodzi o to, by szkoły i domy wczasów dziecięcych nie traciły dotacji z powodu zawieszenia zajęć.

14.12.2021

Błąd w systemie wydłuża izolację dzieci wjeżdżajacych do Polski

Koronawirus

Wprowadzenie do systemu Ewidencji Wjazdów do Polski informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów u dzieci spowodowało automatyczne wydłużenie łącznego czasu ich izolacji do 15 dni. Tymczasem zgodnie z przepisami izolacja kończy się po 10 dniach od daty pierwszego dodatniego wyniku testu - chyba że przedłuży ją lekarz POZ.

14.12.2021

Zaszczepieni od 15 grudnia nie są wliczani do limitów w sklepach

Koronawirus Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia

Rząd zapewne chciał wyłączyć z limitów w sklepach osoby zaszczepione i nawet informował o tym na swoich oficjalnych stronach. Z obowiązującego do 15 grudnia rozporządzenia o ograniczeniach w związku z epidemią jednak takie wyłączenie nie wynikało. Zgodnie z nim zaszczepieni nie wliczali się do limitów w kinach, siłowniach, kościołach, kasynach, ale w placówkach handlowych i na poczcie owszem. Zmianę w dobrym kierunku wprowadzono dopiero po naszej publikacji.

14.12.2021

Polacy nie chcą się testować na Covid-19, wolą też leczyć się sami

Koronawirus

Polacy w pandemii, w przypadku wystąpienia objawów zakażenia Covid-19, wolą się leczyć samodzielnie, bez udziału lekarza. Tylko 7 proc. deklaruje wykonanie testu. Do tego tylko jedna na pięć badanych osób natychmiast skontaktowałaby się z lekarzem. Tak wynika z raportu pn. „Jak się leczy Polak w pandemii?”.

13.12.2021

Covidowe limitowanie w miejskiej komunikacji mało realne

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Ogłoszone przez ministra zdrowia obostrzenia w komunikacji publicznej w przypadku transportu miejskiego będą fikcją – przekonują komunalni przewoźnicy. Tak jak kontrola przez kierowców czy motorniczych noszenia maseczek przez pasażerów. A PKP Intercity, które ma numerowane miejsca, informuje, że na dużą część pociągów przedświątecznych wyprzedało już większość miejsc.

09.12.2021

Dyrektorzy szpitali chcą zaszczepionych pracowników, politycy niekoniecznie

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dyrektorzy szpitali chcieliby, aby przepisy pozwalające nie dopuścić do pracy pracownika bez szczepienia przeciwko Covid-19 obowiązywały jak najszybciej. Problem w tym, że choć o obowiązku szczepień w ochronie zdrowia mówi się już od miesięcy, to wciąż brakuje konkretów. Sporo oporów jest w tej sprawie zarówno wśród personelu medycznego, jak i w samej ekipie rządowej, która ma o tym zdecydować.

09.12.2021

Hotele żądają zwrotu podatku od nieruchomości za czas lockdownu

Finanse samorządów Koronawirus Nieruchomości

Hotele chcą zwrotu podatku od nieruchomości za okres lockdown-ów. Powołują się przy tym na jeden z wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem doradców podatkowych mają szansę na wygraną w sądzie. A to może wywołać efekt kuli śnieżnej. W ich ślady mogą pójść zamykane w czasie pandemii sklepy, restauracje, siłownie, fryzjerzy. A wtedy samorządy będą miały problem.

09.12.2021

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące amantadyny

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostępność amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania. Od 10 grudnia ilość wydawanego na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym produktu leczniczego Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) zostanie ograniczona do nie więcej niż 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

08.12.2021

5-latek do szczepienia przeciw COVID - jest projekt rozporządzenia

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dzieci urodzone w latach 2010 - 2016 już wkrótce będą uprawnione do szczepień przeciwko COVID-19. Stosowny projekt rozporządzenia jest na etapie Komisji Prawnej. Rząd szacuje, że zmiana dotyczy 2,5 mln dzieci i nastolatków. Szczepić ma - jak wynika z propozycji - personel medyczny uprawniony do podania szczepionki przeciwko koronawirusowi w 2750 punktach.

08.12.2021

Minister: Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19, a pracownik będzie miał dostęp do darmowych „testów pracowniczych”. Wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało automatycznego kierowania na kwarantannę - powiedział we wtorek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jak zapewnił, obecnie trwają dyskusje z klubem PiS nad projektem ustawy w tej sprawie.

07.12.2021

Od marca obowiązkowe szczepienie nauczycieli

Prawo pracy Zarządzanie oświatą Koronawirus

Będziemy chcieli od 1 marca 2022 r. wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Tłumaczył, że wraz z tą datą zaszczepienie będzie wymagane przez pracodawcę. Do tej pory nie mógł on nawet o to zapytać. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie ten obowiązek zostanie wprowadzony.

07.12.2021

Rząd zapowiada nowe zasady walki z epidemią: obowiązkowe szczepienia, testy i nowe limity

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 15 grudnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia. Zakładają one obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. A od 1 marca wymogiem zatrudnienia pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli, służb mundurowych będzie zaszczepienie się przeciwko Covid-19. OD 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie będą mieć zdalną naukę.

07.12.2021

Limity pandemiczne będą obniżone do 30 proc., a firmy mają weryfikować zaszczepionych

Rynek i konsument Koronawirus

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział we wtorek, że od 15 grudnia zostaną obniżone z 50 do 30 proc. limity obowiązujące w gastronomii, hotelach, w instytucjach kultury oraz w obiektach sportowych. Zwiększenie tego limitu będzie możliwe tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Ten ostatni będzie musiał stworzyć mechanizm takiej weryfikacji.

07.12.2021

NSA: Burmistrz nie zwalczy epidemii, odstępując od opłat za parkowanie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Burmistrz wydał przepisy porządkowe, na podstawie których odstąpiono od poboru opłat za parkowanie. W ten sposób chciał zachęcić mieszkańców do korzystania z prywatnych środków transportu i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wojewoda uznał jednak, że nie było do tego podstaw i stwierdził nieważność wydanego zarządzenia. Sądy administracyjne przyznały mu rację.

07.12.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski