Raport Lewiatana. Zielone miejsca pracy zwiększą konkurencyjność gospodarki

Rynek Prawo pracy

Do 2030 roku transformacja energetyczna ma doprowadzić do powstania w Polsce około 300 tys. nowych miejsc pracy, w takich branżach jak OZE, energetyka jądrowa czy elektromobilność. To będzie stanowiło nie lada wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców – stwierdza raport „Zielone kompetencje i miejsca pracy w Polsce w perspektywie 2030 roku”, przygotowany przez Konfederację Lewiatan.

29.09.2022

Więcej studentów będzie szukać pracy - to szansa dla pracodawców

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy Dla studenta

Od 1 października około 1,2 miliona studentów rozpocznie nowy rok akademicki. Z powodu stale rosnących kosztów życia i astronomicznych cen wynajmu mieszkań znaczna część z nich będzie szukała stałej lub dorywczej pracy. Dla przedsiębiorców, zwłaszcza z dużych miast, to szansa na uzupełnienie luk kadrowych.

28.09.2022

Polacy chcą elastyczności w pracy - raport

Rynek Prawo pracy

Polacy są zwolennikami elastycznych rozwiązań związanych z pełnieniem obowiązków zawodowych. Prawie sześciu na dziesięciu ankietowanych (57,49 proc.) przyznaje, że rozważyłoby zmianę firmy, gdyby pracodawca nakazał im wrócić do całkowicie stacjonarnego trybu pracy – wynika z najnowszego raportu ADP.

27.09.2022

Cztery dni pracy i 80 proc. pensji zamiast zwolnienia z pracy

Rynek Prawo pracy

Ograniczenie pracy albo zwolnienia – niebawem taka wizja może stanąć przed wieloma firmami. W tym tygodniu media obiegła informacja o dużym zakładzie produkcyjnym, który zaproponował swoim pracownikom rozwiązanie: cztery dni pracy dla wszystkich albo zwolnienia. Pracownicy stwierdzili, że zgadzają się na tymczasowe ograniczenie w pracy.

23.09.2022

Rynek pracy przyjazny rodzinie – akcja Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Rynek Prawo pracy

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej rozpoczął projekt identyfikacji i upowszechniania najciekawszych rozwiązań stosowanych w polskich firmach, które ułatwiają pracownikom osiąganie szczęścia i satysfakcji w życiu rodzinnym, a jednocześnie rozwijanie kariery zawodowej - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

22.09.2022

Pięć kroków fachowca do zmiany pracy - dane Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Rynek pracy fachowców trzyma się mocno, mimo gospodarczych zawirowań. W sierpniu 2022 roku pracodawcy poszukiwali w serwisie Pracuj.pl o 18 proc. więcej pracowników fizycznych niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jednocześnie 38 proc. kandydatów z tej grupy poszukuje aktywnie pracy. Na co zwracają uwagę szukając nowego miejsca zatrudnienia - sprawdził to zespół ekspertów Pracuj.pl.

22.09.2022

GUS: W sierpniu przeciętne wynagrodzenie wzrosło rok do roku o 12,7 proc.

Rynek Prawo pracy

W sierpniu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z sierpniem 2021 r. było wyższe o 2,4 proc. i wyniosło 6502,6 tys. etatów, a w stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1 proc. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2022 r. w porównaniu z sierpniem 2021 r. było wyższe o 12,7 proc. i wyniosło 6583,03 zł (brutto). Względem lipca 2022 r. zmniejszyło się o 2,9 proc. – podał we wtorek GUS.

20.09.2022

Lewiatan: Umiarkowany optymizm Polaków w sprawie wynagrodzeń

Domowe finanse Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian. Oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze. O niepewności Polaków świadczy rosnący odsetek spodziewających się obniżenia pensji, wynoszący obecnie 8,3 proc.

19.09.2022

Raport: Obawy o finanse utrudniają pracę - zatrudnieni oczekują dodatkowego wsparcia od pracodawców

Rynek HR

Coraz trudniej oszczędzać, a zbliżająca się jesień i wizja jeszcze wyższych wydatków nie napawają optymizmem. Ponad połowa badanych pracowników przyznaje, że sytuacja finansowa ich rodzin pogorszyła się w porównaniu z początkiem 2022 roku – wynika z badania zrealizowanego dla Sodexo. Tylko 23 proc. pracowników nie ma żadnych obaw związanych z pracą, a 73 proc. badanych oczekuje, że pracodawca będzie ich wspierać w trudnej sytuacji.

19.09.2022

Raport. Pracownicy potrzebują silnego HR i mocnego zaplecza wspierającego życie prywatne

Rynek Prawo pracy HR

Rzeczywistość VUCA ustąpiła miejsca BANI, wywracając tym samym dotychczasowe modele pracy w działach HR. Stale zmieniające się potrzeby pracowników, a co za tym idzie - konieczność natychmiastowej reakcji oraz dostosowywania benefitów pracowniczych do obecnych realiów sprawiły, że firmy musiały sięgnąć po nowe rozwiązania – wynika z najnowszego raportu Worksmile.

19.09.2022

Monika Bobrowicz nowym partnerem w kancelarii BBS i Wspólnicy

Rynek

Monika Bobrowicz od początku funkcjonowania BBS i Wspólnicy była dyrektorem HR i administracji, wchodziła też w skład gremium założycielskiego kancelarii. Jak podkreślono jej awans to docenienie niebagatelnego wkładu jaki miała w powstanie i rozwój marki.

16.09.2022

Franczyza będzie uregulowana - są założenia projektu

Rynek Prawo gospodarcze

Jasna definicja franczyzy, stworzenie aplikacji, która pozwalałby na sprawdzenie, czy dana umowa nie wykracza poza dobre praktyki oraz określenie terminów wypowiedzenia umów - przewidują założenia projektu, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest też planowane wprowadzenie znaku dobrej marki lub dobrych praktyk, którym posługiwałby się franczyzodawca spełniający standardy rynkowe.

14.09.2022

Przywileje dla Ukraińców ze specustawy wojennej nie zadziałały, bo jest ustawa antycovidowa

Rynek Prawo pracy Ukraina

Pracodawcy zastanawiają się, który przepis przy ustalaniu legalności pobytu cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Ukrainy, ma pierwszeństwo. Bo obowiązują przepisy dwóch różnych ustaw, a w przypadku Ukraińców, co potwierdza serwisowi Prawo.pl MSWiA, doszło wręcz do zbiegu uprawnień. Zdaniem prawników to, które przepisy zadziałają, zależy od decyzji rządu, który powinien ją podjąć do końca roku.

14.09.2022

Raport: Zwolnienia pracowników to ostateczność w ratowaniu firmy

Rynek Prawo pracy

Niemal połowa badanych przedsiębiorców, żeby zachować stabilność finansową swojej firmy, jest gotowa zrezygnować z usług firm zewnętrznych, a 22 proc. jest gotowych obniżyć jakość swoich produktów lub usług albo ograniczyć zakres oferty. Ostatnim środkiem, po jaki będą skłonni sięgnąć przedsiębiorcy w kłopotach, są zwolnienia pracowników.

13.09.2022

Raport. Dobry pracodawca na trudne czasy

Rynek Prawo pracy

Mniej niż połowa ankietowanych Polaków czuje, że efekty ich pracy są doceniane przez pracodawcę - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Trudno się więc dziwić, że w ciągu ostatnich dwóch lat miejsce zatrudnienia zmienił co trzeci badany. Dla 78 proc. badanych Polaków wysokość zarobków jest kluczowa przy wyborze pracy a dla 75 proc. istotna jest dobra reputacja pracodawcy.

13.09.2022

Co trzeci pracownik planuje zmienić zawód - najchętniej zostałby programistą

Rynek Prawo pracy

29 proc. polskich pracowników planuje się przebranżowić. Krakowska firma WEBCON sprawdziła, w jakich zawodach Polacy widzieliby swoją przyszłość. Na czele rankingu znalazł się programista, na którego wskazało 11 proc. badanych. W tym fachu kusi przede wszystkim wysokie wynagrodzenie (55 proc.), możliwość pracy zdalnej (46 proc.) i stabilność zatrudnienia (38 proc.).

12.09.2022

Badanie: Pensje w górę czy w dół? Umiarkowany optymizm Polaków

Rynek Prawo pracy Finanse

Prawie dwukrotnie w porównaniu z początkiem roku zwiększył się odsetek pracujących Polaków, którzy deklarują, że poziom ich wynagrodzenia wzrósł w ciągu ostatniego kwartału. Także ponad dwukrotnie zmalał odsetek tych, którym zmniejszono wynagrodzenia. Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian.

12.09.2022

Raport: Umowa i etat najważniejsze w poszukiwaniu pracy

Rynek Prawo pracy

Niezależnie od wykonywanego zawodu, najważniejszymi dla pracowników cechami poszukiwanej pracy są umowa o pracę (59 proc.) oraz pełny etat (55 proc.) – wynika z badania zrealizowanego przez Kantar na zlecenie OLX. Oprócz formy zatrudnienia istotne są także elastyczny czas pracy i możliwość zdalnego wykonywania obowiązków.

12.09.2022

MRiPS: W sierpniu 2022 r. bezrobocie wyniosło 4,9 proc.

Rynek Prawo pracy

W sierpniu 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 4,9 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 2,1 tys. osób. W sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 95,8 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 6,8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

06.09.2022

Lewiatan: Nierówna pozycja kobiet na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Kobiety nadal są w naszym kraju gorzej opłacane i mają utrudniony dostęp do najwyższych stanowisk. Na dodatek pracują więcej, a część ich pracy wykonywana jest nieodpłatnie. Sytuacja zawodowa kobiet jest gorsza niż można by oczekiwać. Do zmiany tego stanu rzeczy potrzebne są działania promujące model równościowy – wynika z raportu „Źródła nierównej pozycji zawodowej kobiet”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

05.09.2022