Clifford Chance doradzała przy nabyciu aktywów Grupy Lotos

Rynek

Kancelaria Clifford Chance doradzała konsorcjum banków w związku z finansowaniem nabycia części aktywów logistycznych i części biznesu bitumicznego Grupy Lotos przez Unimot Investments. Zespół kierowany był przez Mateusza Chruściaka (Counsel).

20.01.2022

Lewiatan: Polki mało aktywne zawodowo

Rynek Prawo pracy

Wskaźnik aktywności zawodowej Polek na tle innych kobiet w Europie jest niski i w 2020 roku wyniósł 67,9 proc., gdy tymczasem w Unii Europejskiej osiągnął 71,9 proc. Patriarchalny model rodziny, gorsza sytuacja ekonomiczna kobiet, niewydolny system opieki nad dziećmi do 3 lat czy prorodzinny system społeczny są przyczyną małej aktywności kobiet.

19.01.2022

Lewiatan: Praca 4.0. Rynek pracy zmienia się dynamicznie

Rynek Prawo pracy

Rynek pracy dotkliwie odczuwa brak pracowników. Rekrutacje są coraz trudniejsze, szczególnie w tych zawodach, na które jest duże zapotrzebowanie. Liczba ofert pracy przewyższa już poziom sprzed pandemii. Brakuje większej otwartości na pracowników zza granicy, również z państw bardziej odległych geograficznie od Polski i skutecznej polityki zachęcającej osoby bierne do aktywności zawodowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

14.01.2022

Badanie: Opóźnione płatności to problem polskich pracowników

Rynek Prawo pracy

Ostatni rok pokazał zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom, że rynek pracy oraz sytuacja gospodarcza mogą zmienić się niemal z dnia na dzień. Według raportu ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, nieterminowe płatności w trakcie pandemii COVID-19 dotknęły połowę polskich pracowników.

12.01.2022

W tym roku wzrośnie presja płacowa. Głównie tam, gdzie brakuje rąk do pracy

Domowe finanse Rynek Prawo pracy

Początek roku przyniesie wzrost wynagrodzeń na poziomie około 10 proc., a w drugim półroczu wzrost ten znacznie spadnie - prognozują eksperci. Od 2022 roku przybyło jednak czynników, które mogą zwiększyć presję płacową. Szacuje się, że maksymalnie kilkanaście procent pracowników otrzyma podwyżkę wyższą od inflacji. Jednak sytuacja pracodawców jest zróżnicowana.

12.01.2022

Dr Christian Schnell nowym partnerem w biurze Dentons w Warszawie

Rynek

Do grona partnerów warszawskiego biura kancelarii Dentons dołączył dr Christian Schnell, radca prawny oraz Rechtsanwalt (adwokat niemiecki). Jest ekspertem, który od ponad 20 lat specjalizuje się w projektach energetycznych, realizowanych w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

12.01.2022

Badanie: Najmniej zarabiający pracownicy najszybciej upomną się o podwyżki

Rynek Prawo pracy

Co trzeci Polak ze względu na rosnącą inflację szuka sposobu na to, żeby podnieść swoje wynagrodzenie – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Najczęstsza strategia to szukanie dodatkowej pracy, następnie - zmiana firmy, a dopiero na końcu rozmowa o podwyżce z aktualnym pracodawcą. Już niedługo część Polaków upomni się o wyższą pensję.

11.01.2022

DWF wzmacnia zespoły m.in. Prawa Zamówień Publicznych oraz Ochrony Danych Osobowych

Rynek

Kancelaria DWF rozbudowuje kolejne praktyki w Polsce wzmacniając ofertę w zakresie obszarów kluczowych dla działalności naszych klientów. Na przełomie roku do zespołu Prawa Zamówień Publicznych dołączył Marcin Laudan, a do zespołu Ochrony Danych Osobowych, Cyberbezpieczeństwa i Technologicznego Compliance dołączyła Agnieszka Sagan-Jeżowska.

11.01.2022

MRiPS: Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2021 roku wyniosła 5,4 proc.

Rynek Prawo pracy

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2021 roku w rejestrach urzędów pracy figurowało 895,7 tys. osób. W grudniu pracodawcy zgłosili prawie 96 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. – poinformowało w piątek ministerstwo.

07.01.2022

MRiPS: Stabilny rok 2021 na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rok 2021 w światowej gospodarce był czasem łagodzenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Po niemal dwóch latach od jej wybuchu widać, że nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się większą odpornością niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – twierdzi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

30.12.2021

Lewiatan: Prognozy 2022. Spadek bezrobocia do 5,1 proc. i szybki wzrost wynagrodzeń

Rynek Prawo pracy

W przyszłym roku możemy spodziewać się dalszego spadku liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Na koniec 2022 roku bezrobocie wyniesie 5-5,1 proc. Dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach może sięgnąć w skali roku 7 proc. - wynika z prognoz Konfederacji Lewiatan.

29.12.2021

Rozliczenie pracy obcokrajowca - z PESEL-em czy bez?

PIT Rynek Prawo pracy

Z 65 tys. w grudniu 2008 r. do 725,2 tys. w grudniu 2020 r. wzrosła liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz miały obywatelstwo inne niż polskie - wynika z danych Centralnego Rejestru Ubezpieczonych. Coraz więcej pracodawców zatrudniających cudzoziemców musi więc stale śledzić przepisy, żeby rozliczyć pracę obcokrajowca zgodnie z obowiązującym prawem.

28.12.2021

GUS: Niedopasowanie na rynku pracy w 2020 r.

Rynek Prawo pracy

W 2020 r. przewaga bezrobotnych nad ofertami pracy wyniosła 91,0 tys. Do zawodów nadwyżkowych należeli m.in. kucharze (24,3 tys.), mechanicy samochodowi (17,8 tys.), ślusarze (17,4 tys.) i fryzjerzy (15,0 tys.). Wśród zawodów wymagających wykształcenia wyższego najbardziej nadwyżkowi pozostawali: specjaliści do spraw administracji i rozwoju (z przewagą 8,3 tys. bezrobotnych w stosunku do ofert pracy) oraz ekonomiści (7,0 tys.).

27.12.2021

Lewiatan: Brak kwalifikacji bardzo utrudnia znalezienie pracy

Rynek Prawo pracy

W listopadzie br. stopa bezrobocia spadła do 5,4 proc. W stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego była niższa o 0,7 pkt. proc, a w porównaniu do października tego roku o 0,1 pkt. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci rynku pracy zauważają, że dane pokazują, iż istotną barierą podjęcia pracy jest brak kwalifikacji - blisko co trzecia osoba ich nie ma.

23.12.2021

Nowela dotycząca spółek rolnych z podpisem prezydenta

Rynek Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która umożliwi przekazanie spółek rolnych do Ministerstwa Aktywów Państwowych w celu utworzenia holdingu spożywczego. Jednym z jego zadań będzie walka ze zmowami cenowymi i przewagą kontraktową wielkich firm skupujących od rolników płody rolne.

21.12.2021

GUS: W III kwartale br. zmniejszyła się o 176 tysięcy liczba biernych zawodowo

Rynek Prawo pracy

Wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) prezentującego dane przeciętne dla kwartału wskazują, że w III kwartale 2021 roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,2 proc. ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się w porównaniu z II kwartałem 2021 r. o 0,6 p.proc. – podał w poniedziałek GUS.

20.12.2021

Prezes UOKiK ukarał uczestników zmowy przetargowej na Śląsku

Rynek

Pięciu przedsiębiorców zawarło zmowę w przetargu na utrzymanie czystości w Tychach. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której nałożył na nich kary w łącznej wysokości prawie 1,2 mln zł. Jeden z uczestników porozumienia uniknął sankcji, ponieważ skorzystał z programu łagodzenia kary, informując UOKiK o tym procederze.

16.12.2021

Popularyzacja LegalTech, szkolenia dla aplikantów i adwokatów - Wolters Kluwer rozwija współpracę z NRA

Prawnicy Rynek LegalTech

Wolters Kluwer Polska i Naczelna Rada Adwokacka zawarły umowę, której celem jest zacieśnianie współpracy. Chodzi m.in. o popularyzację zagadnień z obszaru LegalTech, organizowanie szkoleń dla aplikantów i adwokatów oraz pogłębienie współpracy wydawniczej. To kolejny etap współdziałania z samorządami prawniczymi, wydawnictwo od kilku lat współpracuje już m.in. z Krajową Izbą Radców Prawnych.

15.12.2021

Badanie: W 2022 roku to pracownicy zdefiniują przyszłość pracy

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

W 2021 roku znacznie przyspieszyła transformacja rynku pracy, napędzana zmianami wywołanymi przez pandemię i napięciami związanymi z rekordowymi niedoborami w strukturach firm oraz zmieniającymi się priorytetami pracowników. Z danych Instytutu Badawczego ADP wynika, że pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na 64 proc. globalnego rynku pracy.

07.12.2021

BCC: Nowe przepisy mogą przyspieszyć udzielanie cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę

Rynek Prawo pracy

Zmiany w zasadach i procedurach zatrudniania cudzoziemców w Polsce mają realną szansę wejść w życie. Czekają nas zmiany korzystne dla firm zatrudniających cudzoziemców, które mogą rozwiązać jeden z ich największych problemów – skrócić czas potrzebny na relokację cudzoziemca do Polski oraz czas oczekiwania na odpowiedni dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu lub pracy w Polsce - podkreśla BCC.

07.12.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski