DWF wzmacnia praktykę Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu w Polsce

Rynek

W lipcu do zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu DWF (Poland) dołączył na stanowisko counsela Łukasz Gorek. Adwokat specjalizuje się w zakresie prawa gospodarczego, budowlanego i cywilnego, koncentrując się na wieloaspektowym doradztwie w ramach realizacji projektów infrastrukturalnych i inwestycyjnych oraz reprezentowaniu klientów w postępowaniach sądowych i arbitrażowych.

12.07.2021

RPO: Lex TVN narusza prawa obywateli i godzi w gospodarcze interesy Polski

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Zmiana „reguł gry” dla nadawców w jej trakcie to odejście od cywilizowanych reguł tworzenia prawa – a nie ma nadzwyczajnych okoliczności, które by to uzasadniały - twierdzi Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Uważa on również, że projekt Prawa i Sprawiedliwości uderzający w TVN narusza konstytucyjne wolności, m.in. mediów oraz słowa.

12.07.2021

DLA Piper doradcą banków inwestycyjnych w IPO platformy Shoper

Rynek

Kancelaria DLA Piper doradzała bankom inwestycyjnym (Biuro Maklerskie PKO BP, mBank oraz WOOD & Co.) w związku z pierwszą ofertą publiczną akcji Shoper S.A. („Shoper”). Chodzi o właściciela najpopularniejszej w Polsce platformy dla rynku e-commerce, sprzedawanej w modelu SaaS (Software as a Service).

12.07.2021

Nieważność umowy może być barierą w realizacji zamówienia publicznego przez konsorcjum

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Rynek

Powszechną praktyką w zamówieniach publicznych jest wspólne ubieganie się grupy przedsiębiorców o realizację zamówienia publicznego. Jednak wspólne złożenie oferty oraz realizacja zamówienia niosą za sobą również ryzyka, zwłaszcza w sytuacji, gdy umowa konsorcjum okaże się nieważna - pisze adwokat Joanna Boroń

12.07.2021

Do Sejmu trafił projekt uderzający w TVN

Rynek Spółki

Posłowie PiS chcą wyprowadzić zmiany dotyczące udzielania koncesji stacjom telewizyjnym. Tłumaczą to tym, że chcą zapobiegać przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że proponowane rozwiązania mają przede wszystkim uderzyć w TVN. Wkrótce bowiem konczy się koncesja dla kanały TVN24.

08.07.2021

Kubki i talerze plastikowe szybko nie znikną z polskich sklepów

Środowisko Rynek i konsument Rynek

Do 3 lipca Polska miała wprowadzić unijny zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców i naczyń. Do tej pory tego nie zrobiła. Poślizg ministerstwo klimatu tłumaczy tym, że dopiero teraz Komisja Europejska wydała wytyczne w sprawie dyrektywy plastikowej, a prace nad projektem implementującym unijne prawo zablokowały liczne uwagi. Dalej wolno więc pić w plastikowych kubkach

07.07.2021

Pasażerowie samolotów w pandemii byli za słabo chronieni

Rynek Prawo unijne Koronawirus

Państwa członkowskie UE zapewniły wsparcie dla linii lotniczych i organizatorów imprez turystycznych, ale w przypadku linii lotniczych nie powiązały tej pomocy z wymogiem zwrotu kosztów pasażerom – ocenił Europejski Trybunał Obrachunkowy. W okresie od marca do maja 2020 r. anulowano około 50 mln biletów a na pomoc wydano aż  34,7 mld euro

06.07.2021

Lewiatan: Absolwenci mieli kłopoty z pierwszą pracą, ale w tym roku będzie łatwiej

Rynek Prawo pracy

Pandemia dotknęła młodych ludzi z dyplomem. Zeszłoroczni absolwenci mieli trudniejszy start na rynku pracy niż osoby kończące studia rok lub kilka lat wcześniej. W tym roku absolwenci nie powinni mieć już takich problemów. Bo niedobór pracowników, sytuacja na rynku pracy zaczyna przypominać tą sprzed pandemii - wynika z analizy Konfederacji Lewiatan.

06.07.2021

Lewiatan: Bezrobocie może spadać nawet do końca roku

Rynek Prawo pracy

Według wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2021 roku wyniosła 6 proc., czyli była o 0,1 pkt proc. niższa w stosunku do maja 2021 roku. To typowy przejaw sezonowości zatrudnienia na rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan.

05.07.2021

Jednoosobowe firmy dominują na rynku

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw w Polsce. Większość to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Najliczniejszą grupę stanowią firmy z sektora usług

05.07.2021

Prostą spółkę akcyjną nie tak prosto będzie założyć

Rynek Nowe technologie Spółki

Od 1 lipca można zakładać proste spółki akcyjne. Nie trzeba będzie mieć dużego kapitału - wystarczy nawet... złotówka. Nowa spółka ma się przydać m.in. startupom. Rządzić nią będzie, tak jak w spółkach amerykańskich, rada dyrektorów. Zdaniem prawników to zbyt eksperymentalna mieszanka przepisów o spółkach kapitałowych i nowych rozwiązań - trudno będzie ją założyć.

01.07.2021

Greenberg Traurig zwycięzcą nagrody Kancelarii Roku 2021 Women in Business Law Awards w Polsce

Rynek

Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Greenberg Traurig otrzymało prestiżową nagrodę Kancelarii Roku 2021 w Polsce przyznaną w rankingu Euromoney Legal Media Group “Women in Business Law Awards 2021 Europe”. Chodzi o uhonorowanie kancelarii, które rozwijają nowatorskie inicjatywy wspierające różnorodność płciową, a także prawniczki aktywne w sektorze usług prawnych.

28.06.2021

Branża transportowa tonie w długach

Rynek Małe i średnie firmy

Zaległości firm transportowych w bazie Krajowego Rejestru Długów są najwyższe w historii i wynoszą prawie 1,2 mld złotyc. Na zapłatę od nich czekają głównie bank oraz firmy leasingowe i faktoringowe. Równocześnie prawie 15 proc. zadłużenia transportowcy mogliby spłacić odzyskując własne należności od swoich kontrahentów.

28.06.2021

Dentons doradza Globe Trade Centre przy emisji zielonych obligacji

Rynek

Kancelaria Dentons doradzała Globe Trade Centre (GTC) przy pierwszej emisji niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 milionów euro. Termin wykupu obligacji przypada na 23 czerwca 2026 r. Wysokość odsetek jest stała i wynosi 2,25 proc. w skali roku.

28.06.2021

Warto zabezpieczyć firmę, zanim posypią się kary

Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Większości ryzyk związanych z prawem konkurencji można uniknąć. Firma musi być jednak przygotowana - mieć wdrożone odpowiednie procedury i przeszkoloną załogę - również pod względem współpracy z UOKiK. O tym, jak to zrobić, rozmawiali uczestnicy debaty „Ryzyko naruszenia prawa konkurencji – jak je ograniczać i nie narażać firmy na kary", zorganizowanej przez Wolters Kluwer.

28.06.2021

Ubezpieczyciele mają już standardy przechowywania danych w chmurze

Rynek Nowe technologie Ubezpieczenia

Polska Izba Ubezpieczeń, we współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji wypracowała standard chmury obliczeniowej dla branży ubezpieczeniowej. To zbiór zasad przygotowania i przeprowadzenia skutecznego wdrożenia chmury, z uwzględnieniem wszystkich wymagań prawnych oraz nadzorczych.

24.06.2021

Rzecznik MŚP walczy o wsparcie z tarczy dla wszystkich firm

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do Senatu o zmianę przepisów i objęcie pomocą wszystkich przedsiębiorców, którzy faktycznie wykonują rodzaj działalności gospodarczej, którzy nie mogą wykazać swojego prawa poprzez odwołanie się do rejestru REGON.

16.06.2021

Rząd proponuje usprawnienia na rynku mocy

Rynek

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Nowe rozwiązania mają zapewnić sprawne funkcjonowanie wewnętrznego rynku energii oraz spełnienie unijnych wymagań dotyczących polityki ochrony środowiska.

15.06.2021

Kancelaria Hoogells rozwija praktykę infrastruktury

Rynek

Kancelaria Hoogells rozbudowuje swój zespół infrastruktury. Od 1 czerwca 2021 r. do grona prawników kancelarii dołączył Bolesław Szyłkajtis, który objął stanowisko Head of Infrastructure. Adwokat specjalizuje się w prowadzeniu postępowań sądowych, arbitrażowych i szeroko pojętym doradztwie prawnym w zakresie inwestycji budowlanych, w tym infrastrukturalnych.

09.06.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski