Od końca lutego 2022 obywatele Ukrainy masowo przyjeżdżają do Polski, szukają tu schronienia, a wielu z nich także pracy. Jednocześnie pracodawcy poszukują pracowników i są chętni przyjąć Ukraińców. Wiele firm sygnalizuje jednak, że nie ma wystarczającej wiedzy, jakie warunki należy spełnić, żeby móc legalnie ich zatrudnić. Procedury w tym zakresie są skomplikowane i niejednoznaczne.

Konfederacja Lewiatan we współpracy z Jobs First sp. z o.o. i Urzędem Pracy m.st. Warszawy realizuje projekt „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy”. Jego celem jest ułatwienie znalezienia pracy osobom, które przybyły do Polski w związku z konfliktem zbrojnym. Kluczowy element projektu to aktywizacja pracowników i wsparcie w zatrudnieniu obywateli Ukrainy przez polskich przedsiębiorców.

Sprawdź w LEX: Wzory dokumentów w języku ukraińskim dotyczące zatrudnienia >>>

Czytaj również: Lewiatan: Ponad 100 uchodźców z Ukrainy gotowych do podjęcia pracy w Polsce>>

Podręcznik o zatrudnianiu Ukraińców to pomoc dla przedsiębiorców

W ramach ww. projektu powstaje także specjalny poradnik dla przedsiębiorstw i przedsiębiorców zainteresowanych zatrudnieniem pracowników z Ukrainy.

- Będą w nim kompleksowo opisane wszystkie kwestie dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce, takie jak zasady związane z prawem pobytu na terytorium RP, odpowiednie przepisy podatkowe, regulacje związane z ubezpieczeniem i innymi dokumentami, jakie pracodawca powinien złożyć w odpowiednich urzędach, aby zatrudnienie obywatela Ukrainy nastąpiło zgodnie z prawem – wyjaśnia Łukasz Arendt, koordynator projektu w Konfederacji Lewiatan.

 

 

Ukraińcy są przygotowani do pracy w ramach projektu aktywizującego

Cały czas w ramach projektu są też prowadzone działania aktywizujące obywateli Ukrainy i wspierające ich w wejściu na polski rynek pracy. Chodzi o dotarcie do przedsiębiorców, którzy potrzebują pracowników i są zainteresowani zatrudnieniem Ukraińców.

- Równocześnie wspieramy bardzo praktycznie pracodawców w łączeniu kandydata do pracy ze zgłaszanym zapotrzebowaniem na pracownika w danym zawodzie – dodaje Łukasz Arendt. Zainteresowani pracodawcy mogą liczyć na pewnych pracowników i praktyczne wskazówki co do formalności związanych z ich zatrudnieniem.

Po kilkumiesięcznej współpracy z doradcami zawodowymi grupa ponad stu Ukraińców jest gotowa do podjęcia zatrudnienia. Wśród naszych kandydatów reprezentowana jest duża różnorodność zawodów: chemicy, kucharze, kosmetyczki, spawacze, ślusarze, muzycy, lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, nauczyciele, fotografowie, dziennikarze, adwokaci, strażacy, szwaczki, inżynierowie górnictwa. Większość pracowała w Ukrainie w zawodach wyuczonych.

Sprawdź w LEX: Jak rozliczyć wynagrodzenie obywateli Ukrainy - poradnik na przykładach >>>

Jak twierdzi Konfederacja Lewiatan, dzięki projektowi i pracy doradców zanim Ukrainiec trafia do pracodawcy, przechodzi proces weryfikacji. Działania skupiają się na dobieraniu osób najbardziej zmotywowanych i chętnych do podjęcia pracy i kierowaniu na rynek pracy tych chcących na dłużej związać się z Polską. Pilotaż jest prowadzony w kilku miastach w trzech regionach kraju: na Mazowszu (Warszawa i Pruszków), na Śląsku (Katowice i Siemianowice Śląskie) i w Małopolsce (Kraków, Oświęcim, Chrzanów).

Projekt jest realizowany w ramach Inicjatywy Nr FWD-H-4 pt. „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy” w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej “FWD” Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.