Jak rozliczyć opłatę manipulacyjną w przypadku leasingu finansowego?

CIT PIT

Opłata manipulacyjna nie powiększa wartości początkowej środków trwałych. Sporna jest kwestia, czy opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo (takie jest moje zdanie w tej kwestii), czy proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa leasingu (takie stanowisko w tej kwestii reprezentują organy podatkowe) - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.

27.08.2020

Wsparcie z tarcz antykryzysowych trudno rozliczyć bez błędów

CIT PIT Koronawirus

Nieprawidłowe rozliczenie darowizny, zakupu sprzętu do walki z epidemią czy wynagrodzeń pracowniczych – to tylko niektóre obszary ryzyka i potencjalnych sporów ze skarbówką. Kontrole mogą potrwać nawet do 2026 roku. Przed skutkami błędnego rozliczenia tarcz antykryzysowych pewną ochronę może dać połączenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kadry zarządzającej z polisą skarbową.

26.08.2020

Wypłata dywidendy nie wymaga dokumentacji cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

Wypłata dywidendy nie jest transakcją kontrolowaną. Zdaniem Ministerstwa Finansów, nie stanowi też działania o charakterze gospodarczym. Nie podlega więc obowiązkowi sporządzenia (lokalnej) dokumentacji cen transferowych. Tak wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

25.08.2020

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego pod lupą fiskusa

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego stają się w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Można też przypuszczać, że w najbliższym czasie liczba kontroli w tym zakresie jeszcze wzrośnie. Podlegają one raportowaniu w formie przekazywanej do szefa KAS informacji o cenach transferowych TPR – pisze Beata Rawa z Instytutu Cen Transferowych.

19.08.2020

Mimo zachęt, poziom innowacyjności polskich firm spada

CIT PIT Spółki

Z najnowszej edycji „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” przygotowanego przez PARP wynika, że kolejny rok z rzędu firmy ograniczają nakłady na działalność innowacyjną. Od 2015 roku to spadek o niemal 8 miliardów złotych do poziomu 36,5 miliardów. Dzieje się mimo wprowadzonych zachęt podatkowych w postaci ulgi B+R czy IP Box.

17.08.2020

Pomysły na estoński CIT w Polsce pełne pułapek i niejasności

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów reklamuje estoński CIT jako remedium na prawie wszystkie problemy podatników CIT w Polsce i rozwiązanie, które zrewolucjonizuje polski system podatkowy, który stanie się „jedną z najatrakcyjniejszych opcji dla inwestorów zagranicznych”. Hurraoptymizm resortu jest jednak mocno przesadzony – pisze Marcin Zarzycki, doradca podatkowy, partner w LTCA.

13.08.2020

Estoński CIT w Polsce coraz bliżej

CIT

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w środę projekt nowelizacji ustawy o CIT. Projektowane zmiany dotyczą wprowadzenia w Polsce tzw. estońskiego CIT. Chodzi o preferencje podatkowe dla firm dokonujących inwestycji. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku przyszłego roku. W kieszeniach podatników ma zostać ponad pięć miliardów złotych.

12.08.2020

Problematyczne usługi ubezpieczeniowe w świetle podatku u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Usługi ubezpieczeniowe często uznawane są przez organy podatkowe za usługi, od których należy odprowadzić podatek u źródła, mimo iż nie są one literalnie wymienione w ustawie o CIT. Sądy korygują to stanowisko. Podkreślają, że ubezpieczenia, nabywane od nierezydentów, nie podlegają opodatkowaniu u źródła. Nie są świadczeniami o podobnym charakterze do usług poręczeń i gwarancji

12.08.2020

Zwrot prowizji klientowi po wyroku TSUE kosztem podatkowym banku

CIT Finanse

Dokonane przez bank kredytobiorcom, którzy dokonali wcześniejszej spłaty kredytu, zwroty opłat i prowizji w części obliczonej proporcjonalnie do pozostałego okresu obowiązywania umowy, wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, mogą być kosztem uzyskania przychodów banku.

11.08.2020

W cenach transferowych transakcja to nie tylko sprzedaż i zakup

CIT PIT

Przepisy o cenach transferowych nie definiują pojęcia transakcji. Jest to przyczyną wielu niejasności i przysparza problemów podatnikom, którzy często nie wiedzą, czy powinni sporządzać dokumentację podatkową. Organy podatkowe uważają, że transakcję należy rozumieć możliwie szeroko – piszą eksperci z ABC Tax.

07.08.2020

Fiskus blokuje zaliczanie do kosztów usług niematerialnych

CIT PIT

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – skarbówka cały czas ma problem z usługami niematerialnymi. Prawo limituje zaliczanie ich do kosztów tylko w określonych przypadkach. Fiskus jednak zbyt restrykcyjne podchodzi do przepisów i ogranicza np. rozliczanie umów agencyjnych. Zdaniem ekspertów, to całkowicie wbrew prawu. Pewną nadzieję podatnikom dają dopiero sądy.

07.08.2020

Ulga autorska - IP Box nadal w grze

CIT PIT

Wraz z dynamicznym rozwojem branży gier komputerowych, liczba pojawiających się pytań wśród podatników z tego obszaru innowacyjnej gospodarki nieustannie wzrasta. Zainteresowanie sektora tworzącego gry koncentruje się wokół ulgi IP Box. Fiskus w wydawanych interpretacjach rozwiewa niektóre z pojawiających się wątpliwości związanych z tematyką produkcji gier,

06.08.2020

MF rozpoczyna "prekonsultacje" w sprawie estońskiego CIT

CIT Prawo gospodarcze

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw trafia dziś do prekonsultacji - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. I zapowiada, że przepisy o tzw. estońskim CIT mają wejść w życie na początku 2021 roku.

31.07.2020

Jak ujmować korekty cen transferowych - wstecz czy na bieżąco?

CIT PIT

Nie ubywa wątpliwości dotyczących rozliczania korekt cen transferowych. W znowelizowanych przepisach o CIT i PIT wprowadzone zostało zagadnienie korekt, co powinno ułatwić prawidłowe postępowanie w przypadku korygowania rozliczeń międzygrupowych. Niestety podatnicy otrzymali jedynie warunki dokonania takich korekt, które zamiast odpowiedzi generują jednak kolejne pytania.

29.07.2020

Będzie specjalna ulga podatkowa na zakup robotów

CIT PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące ulgi na robotyzację. Być może zaczną one obowiązywać już od początku przyszłego roku. Projekt zmian ma być przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2020 roku. Odliczyć będzie można wydatki m.in. na zakup robotów, oprogramowania, szkolenia pracowników.

29.07.2020

Pozorna transakcja nie może być kosztem podatkowym

CIT PIT

Faktura, która nie odzwierciedla rzeczywiście dokonanej czynności przez jej wystawcę, nie daje prawa do zaliczenia jej do kosztów podatkowych. Sąd administracyjny tylko wyjątkowo może dopuścić dowód z zeznań świadków. Nie może jednak wyręczać organu podatkowego. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28.07.2020

WSA: Bezwartościowy towar nie uratuje zarządu przed długami

CIT Spółki Małe i średnie firmy

Prezes zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W tym celu powinien wskazać jej mienie, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. Nie chodzi więc o samo istnienie jakiegokolwiek majątku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

24.07.2020

Kara za nieterminowe wykonanie usługi nie jest kosztem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Zapłata kary za nieterminowe wykonanie umowy jest karą za wadliwe wykonanie usługi. Tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka stoi na stanowisku, że kara ta nie może być kosztem podatkowym.

23.07.2020

Po kolejnych zmianach niejasne przepisy o raportowaniu schematów podatkowych

CIT VAT Prawo unijne

Wprawdzie nałożone na wiele przedsiębiorstw przez unijną dyrektywę terminy raportowania transgranicznych schematów podatkowych z uwagi na pandemię koronawirusa zostały zawieszone, jednak wprowadzone ostatnio zmiany w tym zakresie uregulowane są w wielu aktach prawnych, wchodzących w życie w tym samym czasie, co nie ułatwia ustalenia aktualnego stanu prawnego - pisze Zbigniew Marczyk, radca prawny.

20.07.2020