Praca zdalna na polecenie pracodawcy możliwa też w święta

Prawo pracy

Pracownik otrzymał w piątek przed świętami Wielkiej Nocy polecenie wykonywania pracy zdalnie przez 3 godziny w niedzielę świąteczną. Zakład pracy działa sporadycznie w niedziele i święta. Nie wprowadzono pracy zdalnej - czy można zatem wydać takie polecenie? Czy pracownik musi je zrealizować? Jak by wyglądała kwestia rozliczenia pracy - pracownik będzie pracować w domu, czy traktować to jako pracę nadliczbową?

08.04.2023

Praca zdalna nieco mniej popularna - badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Minęły trzy lata od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce, a modele zdalny i hybrydowy wciąż trzymają się mocno. Widoczna jest też jednak tendencja powracania do biur. 28 proc. pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym. Jeszcze w marcu ubiegłego roku było to o 6 punktów procentowych więcej – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.

07.04.2023

PIP nie będzie kontrolować pracujących zdalnie w ich domach

Prawo pracy

Przepisy o pracy zdalnej weszły w życie. Pracownicy zyskali nowe możliwości, a firmy stoją przed nowymi wyzwaniami dotyczącymi organizacji pracy i jej kontroli. Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko zapowiada, że inspekcja sprawdzi, jak pracodawca zorganizował pracę zdalną, ale nie skontroluje pracownika w jego domu. - Przestrzeń prywatna pracownika jest objęta ochroną miru domowego - mówi.

07.04.2023

Kodeksowa praca zdalna już obowiązuje - także prawo do jej kontroli

Prawo pracy BHP

Od dziś, 7 kwietnia 2023 r., obowiązują przepisy Kodeksu pracy o pracy zdalnej. Pracodawcy zyskali prawo do kontrolowania jej wykonywania oraz przestrzegania wymogów bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych. Prawo do kontroli dotyczy każdej formy pracy zdalnej: dobrowolnej, poleconej przez pracodawcę i okazjonalnej.

07.04.2023

Dr Jaroszewska-Ignatowska: Wdrożenie pracy zdalnej wyzwaniem dla firm i pracowników

Prawo pracy

7 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy o pracy zdalnej. Nie są one łatwe do zastosowania. Budzą emocje pracowników i pracodawców, a przede wszystkim oznaczają dodatkową pracę dla działów personalnych. O tym, dlaczego przepisy o pracy zdalnej są trudne do wdrożenia, mówi dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska.

07.04.2023

Świadczenie wspierające - ministerstwo uruchomiło infolinię

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu dla osób z niepełnosprawnościami. Pod numerem telefonu 22 245-61-00 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje zarówno na temat wydawanych przez wojewódzkie zespoły decyzji o potrzebie wsparcia, jak i na temat samego świadczenia wspierającego.

06.04.2023

Rząd chce ograniczyć "wypożyczanie" pracowników, a uderza w outsourcing usług

Rynek Prawo pracy

Rząd chce ukrócić nielegalny outsourcing pracowniczy, uniemożliwiając firmom uzyskiwanie zezwoleń na pracę dla zatrudnianych przez te podmioty cudzoziemców. Nowe przepisy, nad którymi prace dobiegają końca, są jednak na tyle nieprecyzyjne, że mogą doprowadzić do upadku firmy świadczące outsourcing usług. Zdaniem prawników, kierunek przepisów jest dobry, ale wykonanie fatalne. Podobnie jak skutki dla gospodarki.

06.04.2023

Polacy widzą, ile tracą przez inflację - badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Tylko 5 proc. Polaków określa swoje wynagrodzenie jako zdecydowanie zadowalające. Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, mniej niż połowa respondentów posiadających pracę, jest zadowolona z poziomu swoich zarobków. Głównym powodem niezadowolenia jest wzrost inflacji przy braku wzrostu pensji. Wśród problemów pojawia się także brak możliwości oszczędzania

05.04.2023

Pracownik mobilny też może wykonywać pracę zdalną

Prawo pracy

Pracodawcy zastanawiają się, czy pracownicy mobilni będą mogli wykonywać pracę zdalną. Niektórzy nawet rozważają wprowadzenie dla nich pracy zdalnej w jakimś wymiarze. Prawnicy nie mają wątpliwości: jeśli przedstawiciel handlowy będzie choćby dwie godziny w tygodniu pisał raporty, czy wypełniał dokumenty w swoim domowym biurze, to będzie wykonywał pracę zdalną.

05.04.2023

Prorodzicielskie i propracownicze zmiany w kodeksie pracy - opublikowane w Dzienniku Ustaw

Prawo pracy Prawo unijne

Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" - takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, która we wtorek została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 26 kwietnia.

04.04.2023

Świadczenie wspierające dla osoby z niepełnosprawnością, albo pielęgnacyjne dla opiekuna - rząd przyjął projekt

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie wspierające dla osoby posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia to nowa forma wsparcia osób z niepełnosprawnością. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób z niepełnosprawnościami, a kwota świadczenia będzie powiązana z wysokością renty socjalnej. Opiekunowie zyskają możliwość podejmowania pracy.

04.04.2023

Dalsze podwyżki dla pracowników uczelni możliwe w 2024 r.

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze profesora w uczelni publicznej wzrosło od stycznia z 6410 zł do 7210 zł, co spowodowało wzrost pozostałych wynagrodzeń pracowników uczelni, również tych niebędących pracownikami akademickimi. Dyskusja o dalszych podwyżkach możliwa będzie na etapie tworzenia kolejnej ustawy budżetowej - zapowiada resort edukacji i nauki.

04.04.2023

Nieodpłatne świadczenia pracownicze – raz z podatkiem, raz bez

PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Podatek od spadków i darowizn

Pracodawcy nie wiedzą zupełnie, jak rozliczać pozapłacowe świadczenia pracownicze. Wątpliwości dotyczą kwestii powstawania przychodu po stronie pracownika i konieczności zapłacenia podatku dochodowego. Mimo jednoznacznego – wydawałoby się - wyroku Trybunału Konstytucyjnego, firmy masowo wnioskują o wydanie interpretacji podatkowych, które zabezpieczą je na wypadek ewentualnego sporu z fiskusem.

04.04.2023

Kodeksowa praca zdalna możliwa po 7 kwietnia, nawet gdy konsultacje ze związkami trwają

Prawo pracy BHP

Pracodawcy, którzy do 7 kwietnia nie zdążą zakończyć konsultacji ze związkami zawodowymi, nie podpiszą porozumienia i nie zdążą przyjąć regulaminu pracy zdalnej, nie muszą wstrzymywać się z wprowadzeniem kodeksowej pracy zdalnej. Zdaniem prawników, mogą skorzystać z pracy okazjonalnej, porozumień indywidualnych z pracownikami, a nawet wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej w stanie zagrożenia epidemicznego.

04.04.2023

Nastroje na rynku pracy: Połowa pracuje za dużo i boi się poprosić o podwyżkę - raport

Rynek Prawo pracy

Co trzeci pracujący Polak (34 proc.) rozważa zmianę pracy w tym roku. Powodem jest brak podwyżek wyrównujących inflację albo przepracowanie – wynika z najnowszego badania Blue Colibri. Niemal co druga osoba boi się poprosić o podwyżkę u obecnego pracodawcy i deklaruje, że pracuje za dużo. Z drugiej strony kryzys sprawia, że bardziej szanujemy swoją pracę.

03.04.2023

Sędziowie i prokuratorzy wygrywają w sądach, a MS wnioskuje o pieniądze na roszczenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

W sądach zapadają kolejne wyroki dotyczące wyliczania sędziowskich i prokuratorskich wynagrodzeń na podstawie ustaw okołobudżetowych, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych czy Prawa o prokuraturze. Tymczasem Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny wystąpił do premiera i Ministra Finansów o zabezpieczenie pieniędzy na ewentualne roszczenia.

03.04.2023

Pracodawca nie może obniżyć ustawowej normy obecności alkoholu w organizmie pracownika

Prawo pracy

Pracodawca nie może sam, w prawie wewnątrzzakładowym, obniżyć dolnej granicy wskazującej na obecność alkoholu w organizmie pracownika. Musi uznać za brak obecności alkoholu w organizmie, gdy zawartość nie osiąga lub nie prowadzi do osiągnięcia wartości właściwych dla stanu po użyciu alkoholu, tj. od 0,2 promila we krwi albo od 0,1 mg w wydychanym powietrzu.

03.04.2023

Chaos w firmach, stres prawników i łzy kadrowych – przepisy o pracy zdalnej wchodzą w życie w Wielki Piątek

Prawo pracy Prawo unijne

Jaka szkoda, że nie ma konkursu na Najlepszego Legislatora Roku. Bo gdyby był, to można byłoby wtedy – nawet nieoficjalnie – ogłosić konkurs na ANTY-Legislatora Roku. Coś na wzór Oscarów i Złotych Malin. W tym roku bezapelacyjnym zwycięzcą, jedynym na podium i bezkonkurencyjnym, zostałby Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Nikt więcej od niego nie przygotował bubli prawnych, i to w dwóch nowelizacjach tej samej ustawy – Kodeks pracy.

31.03.2023

Lepiej regularnie wypłacać środki niż rezygnować z PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Rezygnacja pracownika z oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) nie jest dla niego korzystna, mimo że może odczuć niższą wypłatę na koncie. Jeśli jednak policzy się korzyści, to okazuje się, że nawet wypłacanie pieniędzy w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia oszczędzania opłaca się bardziej niż zrezygnowanie z uczestniczenia w programie.

31.03.2023