Sejm "poprawił błąd"- dodatki tylko dla delegowanych do walki z pandemią

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Specjalne dodatki za pracę przy zwalczaniu pandemii koronawirusa mają przysługiwać jednak tylko tym pracownikom medycznym, którzy zostali wyznaczeni do tej pracy. Sejm skorygował w środę wieczorem swoje wcześniejsze głosowanie, w którym przyjął poprawkę Senatu, rozszerzającą ten przywilej na wszystkich pracujących przy walce z epidemią.

29.10.2020

Zakupy w kwarantannie – ośrodek pomocy społecznej nie kupi zniczy ani wina

Pomoc społeczna Administracja publiczna Koronawirus

Ośrodki pomocy społecznej są blokowane zgłoszeniami, w których - zgodnie z przepisami - nie mogą pomóc. Nie kupią na przykład zniczy czy... prosecco. Pomoc w zakupach na kwarantannie jest organizowana tylko dla spełniających kryterium dochodowe i jest ściśle określona. Wsparcie dla seniorów z kolei – tylko wtedy, gdy są samotni i nie mogą poprosić o pomoc sąsiada lub rodziny. Takie informacje powinny być filtrowane już na poziomie rządowej infolinii.

29.10.2020

Andrzej Sośnierz: Rząd stracił kontrolę nad pandemią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wszystkie obecne działania rządu dotyczące walki z koronawirusem są spóźnione. Epidemia tak się rozwinęła, że nie da się już jej wytłumić – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje, że zbytnie scentralizowanie wszystkich decyzji powoduje paraliż państwa, bo wszyscy czekają na rozkaz z góry i w oczekiwaniu na ten rozkaz nie robią nic.

29.10.2020

Więcej mieszkań na wynajem dla osób o niższych dochodach w ramach pakietu mieszkaniowego

Budownictwo Koronawirus

Sejm uchwalił ustawy, które wprowadzą zmiany w budownictwie społecznym, czynszowym i komunalnym. Pakiet mieszkaniowy zakłada zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców, wakacje czynszowe w TBS oraz większe wsparcie na budowę i zwiększoną pomoc dla gmin.

28.10.2020

Rzecznik MŚP: należy odejść od zasady wspierania branż według PKD

Koronawirus

Proponuję odejście od zasady wspierania branż, z jedynie określonym kodem PKD a pozostawieniem jedynie warunku limitu spadku przychodów. W przypadku utrzymania ograniczenia co do kodów PKD, należy uwzględnić PKD właściwe dla m.in branży fryzjerskiej czy szkół tańca. W dodatku wsparciem objęci powinni być także przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność po 1 grudnia 2019 roku.

28.10.2020

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy covidowej

Opieka zdrowotna Koronawirus

W przeprowadzonym w nocy z wtorku na środę głosowaniu Sejm odrzucił m.in. poprawkę Senatu do tzw. ustawy covidowej zakładającą utworzenie odrębnego funduszu celowego na zakup testów dla określonych grup osób. Zgodził się natomiast na zobowiązanie NFZ do zwiększenia o 15 proc. finansowania szpitali leczących chorych na koronawirusa.

28.10.2020

Kosmetyczki, tłumacze, hotele wykluczeni z tarczy 6.0. Zyskają sklepy odzieżowe

Koronawirus

Projekt tzw. branżowej tarczy antykryzysowej nie uwzględnia części firm dotkniętych skutkami pandemii. Wsparcia nie przewidziano dla biur podróży, których klientami są turyści z zagranicy, tłumaczy obsługujących konferencje, targi i kongresy, fryzjerów ani kosmetyczek. Za to ze zwolnień w ZUS i postojowego mogą skorzystać sklepy z ubraniami czy handlarze sprzedający na targowiskach.

28.10.2020

W obsłudze infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego pomagają konsultanci Poczty Polskiej

Administracja publiczna Koronawirus

Na pytania dotyczące kwarantanny, izolacji, postępowania w przypadku kontaktu z osobą zakażoną COVID-19, działań po zamknięciu szkoły lub przedszkola czy zasad kierowania na testy w ramach infolinii GIS odpowiadają też konsultanci Contact Center Poczty Polskiej, którzy wspierają obsługę zgłoszeń dotyczących pandemii.

27.10.2020

Senat wykreślił przepis pozbawiający firmy wsparcia za brak maseczki

Koronawirus

Senat posłuchał głosu Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców i wykreślił z tzw. ustawy antycovidowej przepis pozbawiający firmy wsparcia za naruszenie obostrzeń. Teraz ustawa trafi do Sejmu. Posłowie mogą jednak odrzucić tę korzystną dla przedsiębiorców poprawkę senatorów.

27.10.2020

Ustawa Covidowa wraca do Sejmu z poprawkami

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Ponad 40 poprawek wniósł do tzw. ustawy covidowej w głosowaniach w nocy z poniedziałku na wtorek Senat. Dotyczą one m.in. utworzenia funduszu celowego na zakup testów m.in. dla pracowników medycznych i osób powyżej 60 lat i rozszerzenia prawa do dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia na wszystkich walczących z epidemią, a nie tylko dla tych skierowanych do pracy.

27.10.2020

Żandarmeria Wojskowa pomoże policjantom

Administracja publiczna Koronawirus

W poniedziałek opublikowane zostało zarządzenie premiera o skierowaniu Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji. Żołnierze będą pomagać policjantom już od środy, 28 października. Chodzi o wsparcie w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

26.10.2020

Dodatek zadaniowy w DPS też za urlop i dla pracujących na czas pandemii

Pomoc społeczna Koronawirus

Dodatek zadaniowy przysługuje pracownikom domów pomocy społecznej także za okres urlopu, w trakcie zwolnienia związkowego oraz dla pracowników, którym powierzono bezpośrednią pracę z mieszkańcami jedynie na czas pandemii – wynika z odpowiedzi resortu polityki społecznej na pytania Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

26.10.2020

Państwa OECD obniżają podatki, by łagodzić skutki epidemii

CIT PIT VAT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Z najnowszej analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że dziewięć państw OECD zdecydowało się na obniżenie podatku, by stymulować gospodarkę w czasie pandemii. Kolejnych dziesięć zredukowało VAT na produkty (przede wszystkim środki medyczne) służące walce z koronawirusem. Polska tymczasem zmieniła przepisy, by wyższe stawki VAT można było stosować dłużej.

26.10.2020

ZUS sam pobierze dane o kwarantannie

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społęcznych sam będzie pobierać dane o kwarantannie i izolacji. Ma to przyspieszyć wydawanie decyzji – zapowiedziała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W ciągu kilku dni zostanie także wdrożony projekt poprawiający współpracę między instytucjami.

26.10.2020

Masaż ciała zabroniony, ale głowy już nie

Koronawirus

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców został zasypany mailami od właścicieli salonów masaży. Wskazują oni, że rząd wprowadził dla nich całkowity zakaz prowadzenia działalności, choć dopuszcza funkcjonowanie miejsc oferujących masaż głowy. O problemie rzecznik MŚP napisał do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Branża beauty uważa, że gabinety masażu, a także solaria, powinny być otwarte,

26.10.2020

Dofinansowanie do lokalnych przewozów wciąż nie bardzo kuszące

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Wiele mniejszych samorządów nadal zwleka z organizowaniem lokalnych przewozów autobusowych. Powodów jest kilka - mimo zwiększenia dopłaty, nadal nie przysługuje ona do obecnie działających linii, bardzo krótki jest też okres na złożenie wniosku. Do tego samorządy nie mają pieniędzy na dopłaty, co nie pomaga w likwidacji wykluczenia transportowego.

26.10.2020

Pietrzak: W adwokaturze czas na zmiany, także COVID-19 zmienia rzeczywistość

Prawnicy Koronawirus

Adwokatura potrzebuje zmian, bo adwokatom trzeba pomóc w dostosowaniu się do zmienionej rzeczywistości. Nadszedł moment do uchylenia zakazu zatrudniania na umowę o pracę, pilnych zmian wymagają też stawki dla adwokatów z urzędu - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Mikołaj Pietrzak, dziekan warszawskiej ORA.

26.10.2020

Imieniny cioci mogą być większe niż protest

Koronawirus

Cała Polska znajduje się w czerwonej strefie, zamknięte są restauracje i bary. Wciąż można brać udział w zgłoszonych zgromadzeniach, np. w demonstracjach, ale maksymalna liczba uczestników to pięć osób. Czyli - jak wynika z rozporządzenia - dużo mniej niż gości na "domówce".

24.10.2020

W całej Polsce można organizować konferencje online

Koronawirus

Od soboty 24 października w całej Polsce można organizować targi, kongresy i konferencje online Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl w nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustalenia określonych ograniczeń. To ważna zmiana, bo przedostatnio nowelizacja przepisów dopuszczała takie imprezy tylko w żółtych strefach, co stanowiło duży problem dla przedsiębiorców.

24.10.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski