Dyscyplinarki dla prawniczki za wypowiedź o osobach LGBT

Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocniczka stowarzyszenia przeciwnemu Marszowi Równości twierdziła, że środowiska osób homoseksualnych szerzą takie poglądy, jakie były podstawą planów szefa SS Heinricha Himmlera wobec Żydów czy Polaków. Wypowiedzi te zaniepokoiły RPO - powiadomił o nich dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach. Efekt - dwa postępowania dyscyplinarne.

08.10.2019

RPO apeluje o usunięcie 15-latka z rejestru pedofilów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Piętnastoletni chłopiec jest w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, bo w sieci rok temu złożył propozycję seksualną młodszej o rok koleżance. Zgodnie z obowiązującym prawem pozostanie on w tym rejestrze do 2032 roku, chyba że sąd wysłucha apelu rzecznika praw obywatelskich.

08.10.2019

SN rozpoznał dotąd 8 skarg nadzwyczajnych, większość uwzględnił

Wymiar sprawiedliwości

Mimo że do prokuratury i Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły tysiące wniosków o skargę nadzwyczajną, do Sądu Najwyższego wniesiono ich dotąd 44, a i tak połowa obarczona była brakami. Na top liście są sprawy cywilne, w tym głównie spadkowe. Zaledwie sześć skarg to sprawy karne i jedna z zakresu prawa pracy - wynika z danych SN.

08.10.2019

Prezes PiS: Dokończymy zmiany w sądach, jeśli wygramy

Polskie państwo ciągle nie jest sprawne, czego dowodem są m.in. kolejki w sądach - stwierdził w poniedziałek Jarosław Kaczyński. I dodał, że były trudności z przeprowadzeniem reformy w tej dziedzinie, mimo jej pełnej zgodności z polską konstytucją. Wskazał też na trudności o charakterze międzynarodowym.

07.10.2019

KE przygotowuje skargę w sprawie sędziowskich dyscyplinarek w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska przygotowuje skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski w związku z nowym systemem dyscyplinarnym sędziów. Wniosek wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa ma być omawiany podczas zaplanowanego na środę posiedzenia kolegium komisarzy.

07.10.2019

Sędzia Kozielewicz pokieruje Państwową Komisją Wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego, który zakończył swoją misję 29 marca br. ponieważ ukończył 70 lat.

07.10.2019

TSUE: Za miesiąc wyrok o stanie spoczynku polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE 5 listopada wyda wyrok w sprawie wprowadzonych nowelizacją z lipca 2017 roku ustawy o ustroju sądów powszechnych zasad przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Rzecznik generalny TSUE w wydanej 20 czerwca br. opinii stwierdził, że zasady te są sprzeczne z prawem unijnym.

07.10.2019

Fundacja Batorego: Prokurator ma być strażnikiem prawa, a nie "superpolicjantem"

Wymiar sprawiedliwości

Po zmianie przepisów ciężar aktywności prokuratury został całkowicie przeniesiony na prowadzenie postępowań przygotowawczych. Coraz rzadziej prokuratorzy biorą udział w rozprawach sądowych jako oskarżyciele publiczni - alarmuje Fundacja Batorego i przywołuje dane resortu sprawiedliwości.

07.10.2019

Eksperci Fundacji Batorego o SN: brak uzasadnienia dla nowych izb

Wymiar sprawiedliwości

Przepisy dotyczące Sądu Najwyższego wymagają zdecydowanych zmian, szczególnie przechodzenie sędziów w stan spoczynku w wieku 65 lat i zasady wyboru I prezesa przez prezydenta - wynika z analizy zespołu ekspertów prawnych działających przy Fundacji Batorego. Krytycznie ocenili oni też utworzenie nowych izb - Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i ... skargę nadzwyczajną.

07.10.2019

Konflikt między ławnikami w SN - finał będzie... w prokuraturze

Wymiar sprawiedliwości

Grupa ławników Sądu Najwyższego chce zawiadomić prokuraturę w sprawie majowych wyborów do Rady Ławniczej - dowiedziało się Prawo.pl. W ich ocenie mogło dojść do próby ustawienia wyników. Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf przypomina, że wybory powtórzono we wrześniu, a wcześniejsze problemy składa na karb braku doświadczenia ławników.

07.10.2019

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy rozszerza zespół

Rynek

Do kancelarii prawnej Brysiewicz i Wspólnicy dołączył radca prawny - Maciej Wasilewski - obejmując stanowisko Head of M&A. Ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi podmiotami gospodarczymi. Doradzał przede wszystkim w procesach łączenia, podziałów i przekształceń spółek handlowych oraz w transakcjach M&A na rynku private equity.

06.10.2019

RPO broni sędziego przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Bartłomiej Starosta ma postępowanie dyscyplinarne, bo nie stawił się jako świadek przed sędziowskim rzecznikiem dyscyplinarnym. Nie przyszedł, bo uznał, że wezwanie było nieprawidłowe. Wspiera go w tym rzecznik praw obywatelskich, który przypomina zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, że nie może on wzywać sędziów na świadków w ramach czynności wyjaśniających.

05.10.2019

Czy była miłość Ci wszystko wybaczy? „Urok” rozwodów z orzekaniem o winie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy rozwodzący się małżonkowie chcą orzeczenia o winie, postępowanie sądowe komplikuje się i często trwa latami. Kiedy dawna miłość zamienia się w nienawiść bywa, że jedna strona próbuje przerzucić winę za rozpad związku na drugą połówkę - np. szczegółowo punktując jej zachowania z ostatnich... 20 lat. Nie ułatwia to decyzji sędziemu, ale też bardzo wpływa na dalsze życie rozwodzących się.

05.10.2019

W Rybniku powstanie kolejny sąd okręgowy 

Wymiar sprawiedliwości

W 140-tysięcznym Rybniku (Śląskie), gdzie działa obecnie zamiejscowy wydział Sądu Okręgowego w Gliwicach, w przyszłym roku powstanie odrębny sąd okręgowy. Rozporządzenie o jego powołaniu podpisał w piątek w tym mieście minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Będzie to 46. sąd okręgowy w Polsce.

04.10.2019

Już cała opozycja popiera "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości" 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i PSL podpisali w piątek "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości". Stworzoną przez ruch Akcja Demokracja, a popieraną m.in. przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", deklarację wcześniej przyjęła też Lewica.

04.10.2019

Porwania transgraniczne tematem II Kongresu Prawa Rodzinnego

Wymiar sprawiedliwości

Konwencja Haska, przepisy, problemy związane z porwaniami rodzicielskimi i wydawaniem dzieci - to główne tematy zbliżającego się II Kongresu Prawa Rodzinnego w Krakowie. W trakcie odbędzie się też debata "Adwokat- Kobieta- Lider", nad którą patron medialny objęło Prawo.pl. Konferencje organizuje Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie.

04.10.2019

Kancelaria DWF Poland poszerza zespół

Rynek

Marcin Oszczak dołączył do zespołu prawa ochrony środowiska kancelarii DWF Poland. Objął stanowisko Counsel. Specjalizuje się w projektach infrastrukturalnych, w tym realizowanymi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

04.10.2019

"Iustitia" zawiadamia prokuraturę o akcji hejtu przeciw sędziom

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ponieważ prokuratura nie podejmuje z urzędu realnych czynności zmierzających do wykrycia organizatorów akcji mającej dyskredytować sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości, stowarzyszenie "Iustitia" postanowiło skierować w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

04.10.2019

Policjant z drogówki skontroluje funkcjonariusza "pod przykryciem"

Wymiar sprawiedliwości

Funkcjonariusz "pod przykryciem" zatrzymany do kontroli drogowej, bez potwierdzenia, że auto ma badania techniczne i opłacone OC - takie sytuacje się zdarzają i - jak mówią nieoficjalnie policjanci - nie są rzadkością. Dotąd kończyły się albo zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, albo "dogadaniem się". MSWiA chce to zmienić i proponuje uregulowanie kłopotliwej kwestii.

04.10.2019

Pijany, niedoszły matkobójca - Prokurator Generalny składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Artur K. przez kilka lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoimi rodzicami. Doszło do tego, że strzelał do swojej matki - kobieta zdołała uciec, mężczyzna m.in. za usiłowanie zabójstwa został skazany na 4 lata więzienia, a w apelacji kwalifikacje zmieniono i wyrok zmniejszono niemal o połowę. Prokurator Generalny składa kasację, zarzucając orzeczeniu rażącą obrazę przepisów prawa.

04.10.2019