Jedną z ostatnich wyrazistych wypowiedzi orzeczniczych sędziego Zbigniewa Myszki było zdanie odrębne  do uchwały składu połączonych Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego podjętej  23 stycznia 2020 r., BSA I-4110-1/20.

Misja niezależnego orzekania

Zdanie odrębne sędzia zgłosił  „w obronie nowo powołanych sędziów, którzy uzyskali nominacje sędziowskie od Prezydenta RP i na ogół nie zważają na własne potrzeby osobiste czy rodzinne, ale w poczuciu konstytucyjnego obowiązku (art. 178 ust. 1 Konstytucji RP) realizują w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedzialną misję niezależnego, bezstronnego i niezawisłego orzekania w rozmiarze często przekraczającym zwykle możliwości". - Za taką służbę należy się szacunek, a nie poniżające i upokarzające „uchwałodawcze piętno” lub status „podejrzanych” sędziów, którzy nie powinni dalej orzekać lub mają być stygmatyzowani ograniczeniami wykonywania jurysdykcji, choćby profuturo od daty podjęcia kontestowanej uchwały – napisał sędzia.

- Mam na uwadze zauważalną przy rozpoznawaniu skarg kasacyjnych, m.in. w sprawach ze stosunku pracy, poprawę judykatury z udziałem sędziów pochodzących prima facie także z  nowych” nominacji, którzy orzekają w sądach powszechnych pierwszej instancji coraz sprawniej i z zachowaniem godnego poziomu profesjonalizmu prawniczego. Dlatego i w szczególności takim sędziom na początku sędziowskiej służby należy się moje solidarne wsparcie w postaci votum separatum, które składam ponadto i przede w interesie tysięcy obywateli, którym Konstytucja gwarantuje prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia spraw bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd (art. 45 ust. 1). Takich obywateli na ogół nie interesuje podważanie lub ograniczanie przez niektórych „starych” sędziów zdolności do orzekania nowo powołanych sędziów, zwłaszcza gdy kilkuset takim „inkryminowanym” bez procesu i bez dowodów sędziom nie postawiono konkretnych ani weryfikowalnych zarzutów sprzeniewierzenia się konstytucyjnym oraz unijnym obowiązkom apolitycznego, niezależnego, bezstronnego i niezawisłego orzekania, w tym nie zagwarantowano im prawa do obrony - wskazał.

Msza święta

Sędzia Zbigniew Myszka w stan spoczynku przeszedł 1 września 2020 r. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę, 22 lutego 2025 r., o godz. 11.00 modlitwą różańcową, która zostanie odmówiona w kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie. O godzinie 11.30 w kościele zostanie odprawiona msza święta żałobna.