Zalewska: Rady klasyfikacyjne po świętach

Kadry w oświacie

W większości szkół rady klasyfikacyjne przekładane są na 24-25 kwietnia, istnieje szansa, by w Wielkim Tygodniu dojść do porozumienia albo przynajmniej zawiesić strajk – zapowiada szefowa MEN Anna Zalewska. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, gdy rady się nie odbędą, uczniowie nie będą mogli przystąpić do matury.

17.04.2019

Uczelnie na razie nie planują zmian w rekrutacji

Kadry w oświacie

Trwa kryzys w oświacie, a matury za pasem. Rodzi to wiele pytań o rekrutację na uczelnie. Jeżeli z powodu strajku egzamin dojrzałości się opóźni lub w ogóle nie uda się go przeprowadzić w niektórych szkołach, pojawi się problem przy rekrutacji na wyższe uczelnie.

17.04.2019

Matura dla każdego? Resort rozważa zmianę przepisów

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce dopuścić do matury wszystkich uczniów, niezależnie od tego, czy rady klasyfikacyjne w ogóle się odbędą. Wymaga to zmian w ustawie, ale - jak pokazał przypadek wyznaczania egzaminatorów - MEN nie waha się przed zmianami prawa w celu ograniczenia skutków strajku nauczycieli.

16.04.2019

Smolik: nie ma na razie sygnałów o problemach ze sprawdzaniem prac

Kadry w oświacie

Nie ma problemów sygnałów o problemach ze sprawdzaniem prac egzaminacyjnych. To praca, którą nauczyciele wykonują na podstawie umowy cywilnoprawnej, a te zostały z nimi podpisane już w marcu - podkreślał dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. Bez problemu przebiegają też egzaminy ósmoklasisty.

16.04.2019

Inny nauczyciel wystawi ocenę maturzyście

Mimo strajku nauczycieli nie ma na razie większych problemów przy przeprowadzeniu egzaminów. Pomaga w tym rozporządzenie MEN, które mocno liberalizuje przepisy dotyczące składów zespołów nadzorujących. Według szefowej resortu edukacji nie będzie też problemów z radami klasyfikacyjnymi.

15.04.2019

MEN: Egzamin bez problemów, matury bezpieczne

Kadry w oświacie

Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z prawem i bez zakłóceń - mówiła minister edukacji Anna Zalewska podczas konferencji prasowej o pierwszej części egzaminu ósmoklasisty. Odniosła się też do ewentualnych problemów z maturami.

15.04.2019

Prawo nie zabrania wypłacenia wynagrodzenia za czas strajku

Kadry w oświacie

To, że strajkujący nauczyciele nie będą mogli dochodzić wypłaty pensji za czas protestu, wcale nie oznacza, że nie można im tych wynagrodzeń wypłacić. Rząd twierdzi inaczej, że nauczyciele muszą się pogodzić z tym, że nie dostaną pieniędzy za czas, gdy strajkowali. Zdaniem prawników ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie zakazuje tego.

15.04.2019

Premier apeluje o pomoc przy egzaminach i zawieszenie protestu

Kadry w oświacie

Chcę bardzo gorąco poprosić nauczycieli o to, żeby jutro i we wtorek, i w środę egzaminy końcowe w szkołach podstawowych odbyły się bez żadnych zakłóceń - zaapelował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

14.04.2019

Nauczyciele nie przerywają strajku, rząd zapewnia, że matury są bezpieczne

Kadry w oświacie

Zrobimy absolutnie wszystko, żeby te pieniądze, które nie zostały wam wypłacone w pensjach, wróciły do szkół i zostały wam wypłacone w postaci dodatków - mówił o wynagrodzeniach dla nauczycieli Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Nauczyciele nie zamierzają kończyć protestu.

13.04.2019

ZNP: Strajk nauczycieli także w czasie przerwy świątecznej

Kadry w oświacie

Prezydium Zarządu Głównego ZNP zdecydowało w piątek, że strajk w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych będzie kontynuowany. A to oznacza, że w czasie przerwy świątecznej, czyli dniach wolnych od zajęć dydaktycznych, strajkujący pracownicy również będą musieli przyjść na teren szkoły (placówki, przedszkola) i podpisać listę strajkową.

12.04.2019

Trzeci dzień egzaminu gimnazjalnego bez zakłóceń

Zakończył się egzamin gimnazjalny. MEN podaje, że ostatni jego dzień przebiegał bez zakłóceń i został przeprowadzony we wszystkich szkołach. Ponad 350 tys. uczniów z 7363 szkół zdawało egzamin z języka obcego nowożytnego.

12.04.2019

MEN nie ukarze małopolskiej kurator za homofobiczne wypowiedzi

MEN nie zamierza nałożyć żadnych konsekwencji na małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak, która we wpisie na Twitterze podkreśliła, że działalność na rzecz praw osób LGBT jest: „propagowaniem pedofilii”. Rzecznik praw obywatelskich interweniował w tej sprawie do MEN.

12.04.2019

Zalewska: Nauczyciele muszą ocenić maturzystów

Kadry w oświacie

Nie ma mowy, by nauczyciele nie wzięli udziału w radzie klasyfikacyjnej - uważa minister Anna Zalewska. Dodała, że nie wyobraża sobie sytuacji, że brak rad klasyfikacyjnych uniemożliwiłby uczniom przystąpienie do matury. Według minister przepisy ustawy - Prawo oświatowe nie dają pedagogom wyboru w tej materii.

12.04.2019

UODO: Dane o strajkujących nauczycielach nie mogą trafiać do systemu

Kadry w oświacie

Danych strajkujących nauczycieli nie wpisuje się do Systemu Informacji Oświatowej, nie ma ku temu podstaw prawnych - podkreśla prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Rozporządzenie nie daje podstaw do wpisania takiej informacji. Podobnego zdania są związkowcy.

12.04.2019

Kolejny egzamin bez przeszkód, ale możliwy problem z maturami

Kadry w oświacie

Zakończył się egzamin gimnazjalny z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Nie mamy sygnałów o nieprawidłowościach w przebiegu dzisiejszego egzaminu - poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik. Wicepremier Beata Szydło podziękowała za pomoc w organizacji egzaminów, ale podkreśliła, że wynagrodzenia za strajk nie będzie.

11.04.2019

Samorządowcy: Konieczne wyższe nakłady na oświatę

Kadry w oświacie

Subwencja oświatowa pokrywa coraz mniej wydatków, jakie na edukację ponoszą samorządy. Koszty z każdym rokiem rosną, a MEN ich nie uwzględnia w subwencji - mówiono podczas II Samorządowej Debaty Oświatowej. Samorządowcy zaapelowali do rządu o uwzględnienie ich przy negocjacjach z nauczycielami.

11.04.2019

W egzaminach pomogli strażacy i funkcjonariusze służby więziennej

Kadry w oświacie

Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego w większości szkół przebiegła bez zakłóceń. Egzaminu nie napisano tylko w jednej szkole, w dwóch nie przeprowadzono pierwszej części. W skład komisji egzaminacyjnych angażowano każdego, kto miał wykształcenie pedagogiczne - pracowników kuratoriów, strażaków, a nawet funkcjonariuszy służby więziennej.

10.04.2019

ZNP: Można wypłacać pensje za czas strajku

Finansowanie oświaty

Samorządowcy nie mogą wypłacać nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku - wynika ze stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej i MEN. Innego zdania są związkowcy, którzy wskazują, że ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wcale tego nie zakazuje.

10.04.2019

Raport: Oświata pogrąża samorządowe kasy

Zarządzanie oświatą

Koszty zmian w systemie oświaty oraz niedoszacowania środków przekazywanych samorządom na podwyżki płac nauczycieli, w latach 2017 – 2018 szacujemy na kwotę 6,6 mld złotych - wynika z raportu przygotowanego przez Związek Miast Polskich. Luka finansowa pomiędzy subwencją a wydatkami w ciągu dwóch lat wzrosła 23,45 mld zł.

10.04.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski