Bezpłatny e-book Rewolucja na rynku finansowym: przelewy natychmiastowe, MREL i nowe obowiązki nadzorcze
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Wielkopolska: powstał plan zadań ochronnych dla obszaru Dąbrowy Obrzyckie

Obszar Natura 2000 Dąbrowy Obrzyckie PLH300003 to kolejny w Polsce obszar Natura 2000, dla którego został ustanowiony plan zadań ochronnych. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu Jolanta Ratajczak podpisała dokument, dzięki któremu unikalne wartości przyrodnicze tego obszaru znajdą się pod szczególną ochroną.

Podmiot dotychczas eksploatujący instalację nie jest stroną postępowania

Podmiot dotąd prowadzący instalację nie jest stroną postępowania prowadzonego z wniosku podmiotu zainteresowanego nabyciem tytułu prawnego do tej instalacji lub jej części orzekł WSA w Poznaniu.
czas zegar

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody

1 października 2012 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 985).

Natura 2000: nowe przepisy usunęły wątpliwości ws. kwalifikacji obszarów

Z dniem 5 października 2012 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie siedlisk przyrodniczych oraz gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, a także kryteriów wyboru obszarów kwalifikujących się do uznania lub wyznaczenia jako obszary Natura 2000 (Dz. U. z 2012 r., poz. 1041).

Znamy maksymalne stawki opłat produktowych na rok 2013

27 września w Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 25 września 2012 r. w sprawie maksymalnych stawek opłat produktowych na rok 2013 (M. P. poz. 673).

Przetargi na odbiór odpadów do Trybunału Konstytucyjnego

27 września na wniosek Prezydenta Inowrocławia radni miejscy przyjęli jednogłośnie uchwałę o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Powstała Polska Platforma Technologiczna Zielonej Energii

Opracowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie czystych technologii węglowych, pozyskania gazu ze złóż niekonwencjonalnych oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii to główne cele utworzenia Polskiej Platformy Technologicznej Górnictwa Ekologicznego i Polskiej Platformy Technologicznej Zielonej Energii. Uroczyste podpisanie dokumentów powołujących obie Platformy, odbyło się w obecności wiceministra gospodarki Mieczysława Kasprzaka 27 września 2012 r. w MG.
scieki

Koprzywnica stawia na ekologiczną energię

Trzy turbiny wodne mają powstać na miejskim zalewie w Koprzywnicy (Świętokrzyskie). Inwestycja będzie kosztować do miliona złotych. Energia wytworzona przez turbiny wystarczy do oświetlenia terenów rekreacyjnych nad zalewem.
prawnik waga paragraf

Europejczycy oddychają szkodliwym powietrzem

W miastach Europy powietrze jest zanieczyszczone ponad miarę wynika z ostatniego raportu na temat jakości powietrza, opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA). Okazuje się, że ponad 90 proc. mieszkańców europejskich miast oddycha szkodliwym powietrzem. W Polsce największym problemem są pyły.

Rusza inicjatywa obywatelska ws. zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego

W piątek w Warszawie rozpocznie się - w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej - zbieranie podpisów za zawieszeniem pakietu klimatycznego. Inicjatorem akcji, która ma na celu zebranie ponad miliona podpisów w krajach UE, by doprowadzić do referendum w tej sprawie, jest poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn.
kobieta zegar kalkulator laptop

Eksperci debatowali o gazie łupkowym

Dlaczego szacunki dotyczące zasobów gazu łupkowego w Polsce tak drastycznie się różnią? Czy obowiązujące prawo dobrze zabezpiecza interesy państwa wobec firm, które uzyskały koncesje? Czy stosowana obecnie technologia wydobywcza jest bezpieczna dla środowiska? Na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci zaproszeni do siedziby NIK przed rozpoczęciem audytu poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

Likwidacja grozi setkom stacji benzynowych, muszą poprawić bezpieczeństwo

Kończy się okres przejściowy dla stacji benzynowych. Od nowego roku wszystkie powinny być wyposażone w dodatkowe elementy podnoszące poziom bezpieczeństwa. Szacuje się, że z rynku może zniknąć 300 małych stacji, których właścicieli nie stać na wprowadzenie zmian. Dostosowanie stacji kosztuje średnio 300 tys. zł.

Linie sortownicze będą traktowane jako instalacje gdy powodują emisje

Czy mianem instalacji można nazwać sorter i linie sortownicze?

Nowy statut Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu

26 września opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 września 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania statutu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu (Dz. U. poz. 1067)

Nowe rozporządzenie w sprawie programów ochrony powietrza

Z dniem 3 października 2012 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 września 2012 r. w sprawie programów ochrony powietrza oraz planów działań krótkoterminowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1028).
laptop mezczyzna notatki

Co z ustawą odorową?

W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad projektem założeń do projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej, czyli tzw. ustawy odorowej. To, że ustawa nie jest jeszcze gotowa, nie oznacza, że wprowadzanie substancji zapachowo czynnych nie jest już obecnie regulowane.

Szkolenia dla beneficjentów środowiskowych priorytetów POIiŚ

Ministerstwo Środowiska zaprasza do udziału w Szkoleniach dla beneficjentów oraz instytucji w systemie zarządzania środowiskowych priorytetów Programu Infrastruktura i Środowisko.

Opublikowano kolejne rozporządzenie "rewolucji śmieciowej"

24 września opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 września 2012 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (Dz. U. poz. 1052).

Na Zalewie Wiślanym wznowiono połowy sandaczy i leszczy

Na Zalewie Wiślanym rybacy wznowili połowy leszcza i sandacza. Ryby będą łowione aż do zamarznięcia akwenu.

Podkarpackie: rozbudowa zakładu segregacji odpadów w Paszczynie

Ponad 15 mln zł ma kosztować rozbudowa zakładu segregacji odpadów w Paszczynie k. Dębicy na Podkarpaciu. Inwestycja, która jest finansowana z UE, powinna być ukończona w połowie 2014 r.