Bezpłatny e-book Omówienie Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce i skutków praktycznych dla rynku
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Resort środowiska doradza jak oszczędzać energię w domu

Ministerstwo Środowiska przygotowuje kampanię mającą na celu przekonanie Polaków do oszczędnego gospodarowania energią. W jaki sposób zdaniem resortu środowiska możemy ograniczyć zużycie energii w domach?

Ekologiczne inwestycje dzięki sprzedaży jednostek emisji gazów cieplarnianych

40 milionów euro zasili rachunek klimatyczny NFOŚiGW. To już ósma i największa do tej pory transza finansowa pochodząca ze sprzedaży polskich jednostek AAU. Nabywcą jednostek emisji gazów cieplarnianych, które dzięki ograniczeniu emisji uzyskała Polska jest Hiszpania. Pozyskane ze sprzedaży fundusze przeznaczone zostaną na ekologiczny transport i ekologiczne oświetlenie miejskie.

Ostatnia próba zmiany założeń nowej ustawy o OZE

Branża wiatrowa podejmuje ostatnią próbę zmiany założeń nowej ustawy o OZE, taką informację o sytuacji polskiego sektora wiatrowego przekazał Recharge - jeden z czołowych portali adresowanych do globalnej branży OZE, informuje portal Gramwzielone.pl.
ludzie kaski dach panele

Gotowy jest projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii

Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad przygotowaniem ustawy o odnawialnych źródłach energii - poinformował w piątek resort.

Znikną ekrany akustyczne? Są nowe dopuszczalne limity natężenia hałasu

Minister środowiska, Marcin Korolec podpisał rozporządzenie zmieniające dopuszczalne poziomy hałasu. Celem jest ograniczenie stosowania ekranów akustycznych w miejscach, które nie potrzebują tego typu ochrony. To pierwszy krok na drodze do rozwiązania problemu plagi nieskutecznych ekranów - podkreśla minister Korolec.

Lepszy monitoring i ochrona Morza Bałtyckiego

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa wodnego, które implementuje ramową dyrektywę UE w sprawie strategii morskiej. Nowe przepisy określają zasady tworzenia strategii oraz programów ochrony środowiska morskiego do roku 2020. Dla Polski oznacza to lepszy monitoring i ochronę Morza Bałtyckiego.
temida unia europejska flaga

Komisarz ds. energii UE: przesadna ochrona klimatu groźna dla przemysłu

Komisarz ds. energii UE Guenther Oettinger ostrzegł w czwartek w Berlinie przed groźnymi dla przemysłu skutkami przesadnej polityki ochrony klimatu; chwalił natomiast politykę energetyczną USA za wykorzystanie złóż gazu łupkowego.

Zainaugurowano cykl debat klimatycznych

Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie! to hasło cyklu 90 powiatowych debat klimatycznych, które Ministerstwo Środowiska objęło honorowym patronatem. Dziś w Bydgoszczy odbyła się inauguracja projektu.

Uratowano uwięzionego w pułapce łosia

Leśnikom z Nadleśnictwa Korpele udało się uratować młodego łosia, który wpadł do pozostałego po wydobywaniu torfu dołu. W akcji uczestniczyli również strażacy.

Przedsiębiorcy zadowoleni z Akceleratora Zielonych Technologii

GreenEvo, czyli Akcelerator Zielonych Technologii to doskonały sposób by firma mogła wypłynąć na szerokie wody, podkreślają zgodnie laureaci III edycji projektu.

WWF: czterokrotnie większe tempo wymierania ptaków i ssaków

W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się czterokrotnie. Na listę zagrożonych wpisano ponad 61 tys. gatunków zwierząt alarmuje organizacja ekologiczna WWF w przeddzień obchodzonego 4 października Światowego Dnia Zwierząt.

Rozporządzenie określiło zakres i sposób przekazywania informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza

3 października 2012 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 września 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przekazywania informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza (Dz. U. poz. 1034).

Określono krajowy cel redukcji narażenia

Krajowy cel redukcji narażenia planowany do osiągnięcia w terminie do dnia 1 stycznia 2020 r. dla stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu określono na poziomie 18 g/m3.
odpady

Określono wymagania dotyczące mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych

Z dniem 9 października 2012 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 września 2012 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1052), określające szczegółowo wymagania dotyczące prowadzenia mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz wymagania dla odpadów powstających z tych procesów.

Rząd przyjął projekt ustawy o gospodarce opakowaniami

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który przedłożył minister środowiska - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

NFOŚiGW: Pierwsze 150 mln zł na Inteligentne Sieci Energetyczne

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach I konkursu programu priorytetowego p.n.: Inteligentne Sieci Energetyczne (ISE) organizowanego przez NFOŚiGW. Wnioski można będzie składać do 31 stycznia 2013 roku.
wiatraki

Nowy rekord energetyki wiatrowej w UE - ponad 100 GW zainstalowanej mocy

Łączna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w krajach UE przekroczyła 100 GW. - wynika z danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association). Jest to nowy europejski rekord energetyki wiatrowej.

Znamy zakres informacji gromadzonych w centralnym rejestrze form ochrony przyrody

28 września opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 września 2012 r. w sprawie centralnego rejestru form ochrony przyrody (Dz. U. poz. 1080).
odpady

Unijne pieniądze pomogą rozbudować składowisko odpadów w Opolu

Prawie 20 mln zł dofinansowania na rozbudowę Miejskiego Składowiska Odpadów w Opolu przekaże opolskiemu Zakładowi Komunalnemu z unijnych pieniędzy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek.

Znakowanie obszarów Natura 2000 w województwie lubuskim

We wrześniu 2012 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z samorządami oraz nadleśnictwami zakończyła oznakowanie tablicami informacyjnymi wszystkich obszarów Natura 2000 na terenie województwa lubuskiego.