Sztuczna inteligencja wkracza w świat podatków

VAT Doradca podatkowy Prawo AI

Cyfrowa rewolucja poważnie wpływa na relacje między podatnikiem i fiskusem - przyznają uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej. Zastrzegają jednak, że użycie sztucznej inteligencji do rozstrzygania sporów podatkowych powinno być ograniczone, a ostateczne decyzje i wyroki powinny należeć do człowieka.

26.10.2022

W UE za dwa lata będzie uniwersalna ładowarka

Prawo AI Prawo europejskie

W 2024 r. w Unii Europejskiej obowiązkowy dla wielu urządzeń elektronicznych, np. telefonów komórkowych, tabletów i słuchawek stanie się port USB-C. W efekcie nie trzeba już będzie kupować nowej ładowarki z każdym nowym urządzeniem. W poniedziałek 24 października zatwierdzona została ostatecznie unijna dyrektywa o uniwersalnej ładowarce.

25.10.2022

Reklamowy świat influencerów jest bogatszy, niż wytyczne UOKiK

Prawnicy Rynek i konsument Prawo AI Ochrona konkurencji

Wydane niedawno instrukcje co do przestrzegania prawa konkurencji przez influencerów, zaczynają odnosić skutek, ale nasuwają też wiele wątpliwości. Nie określiły konsekwencji namawiania pracowników do promowania działalności pracodawcy na prywatnych kontach internetowych. Nawet nie wszyscy prawnicy wiedzą, że ich profile na Facebooku czy Instagramie trzeba odpowiednio oznaczać.

21.10.2022

W gminach pojawią się koordynatorzy szerokopasmowi

Samorząd terytorialny Prawo AI Prawo gospodarcze

Gminy będą mogły wyznaczyć tzw. koordynatorów szerokopasmowych – zakłada podpisana 18 października przez prezydenta nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Koordynatorzy będą reprezentować gminy w kwestiach związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci szerokopasmowych na terenie gminy.

20.10.2022

Fiskus niełaskawy dla doradcy podatkowego z informatyczną pasją

PIT Doradca podatkowy Prawo AI

Czy doradca podatkowy udoskonalający program do elektronicznych rozliczeń swoich klientów może sam skorzystać z ulgi IP Box na swój wynalazek? Trwa w tej sprawie ping-pong między pomysłową doradczynią a fiskusem. Sporem tym zajmował się już NSA, ale nie zakończyło to sprawy.

17.10.2022

Odpowiedzialność za sztuczną inteligencję będzie uregulowana

Prawo AI

Parlament europejski po raz kolejny podejmuje próbę uregulowania odpowiedzialności cywilnej za sztuczną inteligencję. Z jej wykorzystywaniem wiąże się problem odpowiedzialności za szkody. Czy odpowiedzialny może być właściciel mienia, który kupił i zainstalował narzędzie monitorujące, a może jego twórca? Jak wygląda w tym przypadku odpowiedzialność za produkt? Co z sytuacją, gdy samo urządzenie wprowadza dodatkowe ryzyko?

15.10.2022

Regulacja sztucznej inteligencji to nowe obowiązki dla pracodawców

Prawo pracy Prawo AI RODO

Używanie algorytmów oraz wykorzystywanie systemów sztucznej inteligencji przez pracodawców staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym. W związku z tym pojawiają się propozycje uregulowania tej materii. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się co najmniej dwóch regulacji systemów sztucznej inteligencji, które mogą wpłynąć na obowiązki pracodawców.

13.10.2022

Gadżet łatwo kupić, ale nie wolno wzmacniać sygnału komórek

Prawo AI Prawo gospodarcze

Już za kilkadziesiąt złotych można kupić w internecie wzmacniacze sygnału GSM/UMTS. Urzędnicy i policja przekonują, że używanie takich gadżetów jest w Polsce niezgodne z prawem. Problem w tym, że przepisy prawa telekomunikacyjnego są niejasne i utrudniają życie bardziej Temidzie niż handlarzom i użytkownikom - pisze Michał Kosiarski.

08.10.2022

Osoby niedosłyszące chcą lepszej dostępności aplikacji Alarm112

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo AI Niepelnosprawność

Aplikacja mobilna Alarm112 jest niedostępna dla osób głuchych i słabosłyszących – wynika ze skarg kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich autorzy wskazują na szereg ograniczeń i niedoskonałości taj aplikacji i postulują wprowadzenie zmian w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu. To ważne dla zapewnienia im ochrony i bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia – wskazuje RPO w wystąpieniu skierowanym do MSWiA.

07.10.2022

Polski Fundusz Rozwoju przeznaczy 1,5 mln zł na cyfryzację dla gmin

Samorząd terytorialny Prawo AI

Polski Fundusz Rozwoju uruchomił Giełdę Miejskich Technologii – platformę, która połączy dostawców rozwiązań z obszaru Smart City z potrzebami technologicznymi gmin i powiatów. Samorządowcy będą mogli porównać oferty różnych firm technologicznych, znaleźć potrzebne rozwiązanie oraz złożyć wniosek o grant na sfinansowanie testów wybranego produktu.

06.10.2022

Wyzwania regulacyjne i nadzorcze w innowacjach finansowych - konferencja w przyszłym tygodniu

Prawo AI Finanse

Już 11 października odbędzie się konferencja naukowa „Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych”. Tematy poszczególnych paneli dotyczą wątków regulacyjnych i nadzorczych. Jednym z kluczowych przedmiotów dyskusji będzie unijne rozporządzenie DORA, odnoszące się do operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego.

06.10.2022

NSA gotowy do przejścia na rozprawy online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI LegalTech

Rośnie liczba skarg na organy państwa, wpływających do sądów administracyjnych. Sądy te radzą sobie jednak z postępowaniami m.in. dzięki stosowaniu rozpraw zdalnych. Takie są wnioski z raportu o funkcjonowaniu sądów administracyjnych w pandemicznych latach 2020-21, przedstawionego w Sejmie.

05.10.2022

Czy sztuczna inteligencja śni o prawach autorskich?

Prawo cywilne Prawo AI

Obowiązujące obecnie systemy ochrony praw autorskich przyjmują, że ochronie prawnoautorskiej może podlegać tylko działalność człowieka. Na tej podstawie odmawiano dotychczas rejestrowania utworów stworzonych przez programy typu "sztuczna inteligencja". Nie jest jednak wykluczone, że ta praktyka będzie musiała się zmienić - pisze radca prawny Mikołaj Wiza, LexDigital i kancelaria DSK.

05.10.2022

Martin O'Malley: Zawód prawnika ma przyszłość. Cyfrową przyszłość

Prawnicy Prawo AI LegalTech

Wielu prawników już zaakceptowało fakt, że technologia odgrywa i będzie odgrywać wielką rolę w ich pracy, mimo że nie wszyscy są dobrze przygotowani do jej wykorzystywania. I choć przechodzą do świata elektroniki, to wciąż będą korzystać z papierowych wydawnictw - mówi Martin O'Malley, dyrektor generalny Wolters Kluwer Legal & Regulatory.

05.10.2022

Niewymienialny token – wartość materialna i intelektualna

Prawo AI Prawo gospodarcze

Tokeny NFT biją obecnie rekordy popularności, a co za tym idzie – stale rośnie ich wartość. Rosnąca popularność NFT to także wyzwanie dla Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, bowiem liczba zgłoszeń znaków towarowych zawierających odniesienia do dóbr wirtualnych oraz NFT także stale wzrasta - pisze Agata Witkowska, radca prawny w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

01.10.2022

Prezes UOKiK próbuje zapanować nad reklamą w mediach społecznościowych

Prawo cywilne Prawo AI

Ogłoszone przez Prezesa UOKiK rekomendacje, mimo braku mocy prawnej, pozwalają w dużym stopniu zrozumieć, jakie działania są oczekiwane w zakresie reklamy w social mediach. To było potrzebne i na pewno przyczyni się do zwiększenia się świadomości prawnej wśród influencerów, z korzyścią dla konsumentów - piszą Daria Golus i Karolina Olszewska z kancelarii Gessel.

01.10.2022

Sztuczna inteligencja narozrabiała, ale kto zapłaci?

Prawo AI

Kluczową kwestią w ubezpieczeniu związanym ze sztuczną inteligencją jest ustalenie odpowiedzialności za szkody, a tutaj dużo zależy od konkretnego przypadku. Unijne regulacje proponują obowiązkowe OC dla użytkowników i twórców sztucznej inteligencji. Oprócz kwestii technicznych, musimy też zmierzyć się z problemami etycznymi. Najlepszym przykładem są pojazdy autonomiczne. Jak ma być oceniane ryzyko i co powinien zrobić pojazd w razie zagrożenia?

30.09.2022

Kurkowska: Przed nowymi technologiami kancelarie nie uciekną, cyfryzację wymusi klient

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Kancelarie, prawniczki i prawnicy powinni pogodzić się z faktem, że nowe technologie na stałe wpisały się w rynek prawniczy. To z kolei oznacza konieczność inwestycji i nauki jak z nich korzystać. Zyski to łatwiejsza organizacja pracy, cięcie kosztów, prostsza komunikacja, w końcu większe możliwości pozyskiwania klienta - mówi Kamila Kurkowska, prezeska Fundacji Women in Law, ekspertka w zakresie innowacji, komunikacji i LegalTech.

29.09.2022

Polska przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie inwigilacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

27 września przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka odbędzie się rozprawa przeciwko Polsce w sprawie inwigilacji. Skargę złożyli aktywiści związani z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją Panoptykon oraz adw. Mikołaj Pietrzak. Twierdzą, że obowiązujące przepisy dotyczące inwigilacji pozwalają na naruszenie ich prawa do prywatności, bo w Polsce nie ma mechanizmu informowania, że ktoś był przedmiotem działań służb.

26.09.2022

UOKiK rekomenduje: Influencerzy powinni oznaczać reklamy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo AI

Promujesz telefon w zamian za zniżkę na produkty tej marki? Reklamujesz swoje książki lub testujesz kosmetyki otrzymane w paczce PR? Jesteś influencerem? Czy wiesz, jak prawidłowo oznaczyć wymienione treści? - pyta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ogłosił właśnie rekomendacje w tej sprawie. Podaje też przykłady, jak należy to robić prawidłowo i zgodnie z prawem.

26.09.2022