Ruszyła akcja wyławiania z Bałtyku zagubionych sieci rybackich
Środowisko
Rozpoczęła się akcja wyławiania zagubionych sieci rybackich w polskich wodach Morza Bałtyckiego. Inicjatorzy projektu liczą, że łącznie uda się wyłowić do 350 ton tak zwanych sieci-widm.
Audytor sprawdzi wiarygodność wystawionych dokumentów DPO, DPR, EDPO i EDPR
Środowisko
Już niebawem niezależny weryfikator środowiskowy (posiadający certyfikat EMAS) sprawdzi wiarygodność danych zawartych w dokumentach DPO, DPR, EDPO i EDPR oraz dokumentach celnych i fakturach zakres i sposób przeprowadzania rocznego audytu zewnętrznego przedsiębiorców wystawiających ww. dokumenty określi rozporządzenie, którego konsultacje publiczne rozpoczęło Ministerstwo Środowiska.
1,5 roku więzienia w zawieszeniu i 30 tys. zł grzywny to prawomocny wyrok dla szefa działu jednej z firm za skażenie rzeki Sucha w woj. opolskim w 2011 r. W rezultacie padły setki ryb. Sąd Okręgowy w Opolu podtrzymał w poniedziałek wyrok sądu I instancji w tej sprawie.
Kontrola NIK ma pokazać, jak realizowany jest Program Oczyszczania Kraju z Azbestu. Azbest wciąż może stanowić śmiertelne zagrożenie dla tysięcy Polaków. Dachów i izolacji z domieszką azbestu jest w naszym kraju tak dużo, że ich usuwanie i zastępowanie bezpiecznymi materiałami zaplanowano aż do 2032 r. Czy termin ten zostanie dotrzymany?
Powstała koncepcja odbudowy zbiornika w Sielpi Wielkiej
Prawo AI
Rewitalizację zbiornika wodnego, dostosowane go do celów retencyjnych oraz koncepcję budowę elektrowni w pobliżu akwenu, zakłada projekt odbudowy zalewu w Sielpi Wielkiej (Świętokrzyskie) na Czarnej Koneckiej. Gmina Końskie chce pozyskać na ten cel środki unijne.
Warunki wsparcia w ramach PO Inteligentny Rozwój zostały zmienione
W PO Inteligentny Rozwój uzgodniono warunki wsparcia dla przedsiębiorców w trzech Działaniach ważnych dla firm -Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw,Bony na innowacje dla MSP orazBadania na rynek. Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan część przepisów budzi jednak nadal wątpliwości.
Przedsiębiorcy rozliczą podatki i cło w jednym okienku
Od 1 lipca Służba Celna będzie finalizować działalnia mające na celu wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego. Przedsiębiorcy zajmujący się: obrotem towarowym z zagranicą, nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych, produkcją lub obrotem wyrobami akcyzowymi wewnątrz kraju, organizacją gier hazardowych będą mogli rozliczać należności celne, podatkowe i inne należności, których pobór należy do Służby Celnej, w jednym miejscu.
Z raportu Fundacji Obserwatorium Zarządzania wynika, że Polacy nie ufają nawet tym firmom, z których usług korzystają. Na 13 branż ujętych w badaniu jedynie branża motoryzacyjna uzyskała pozytywną wartość wskaźnika NPS, który jest miarą zadowolenia z usług firmy oraz deklarowanej skłonności do jej rekomendowania.
Zwlekają z tworzeniem punktów zbiórki odpadów. Powodem są niejasne przepisy, brak pieniędzy i nadzoru.W lipcu miną dwa lata od wprowadzenia ustawy śmieciowej, która nakazuje samorządom tworzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
W lesie nie wolno palić papierosów i spuszczać psa
Środowisko
Podczas wypoczynku w lesie i nad wodą trzeba przestrzegać wielu zakazów i nakazów. Przed sezonem urlopowym ministerstwo środowisko radzi jak postępować, żeby przyroda była bezpieczna, a wakacyjne wspomnienia - przyjemne.
Wspólny unijny cel udziału zielonej energii w całkowitym jej zużyciu to 27 proc. w 2030 r. Wkrótce pojawią się wytyczne, jak go osiągnąć. Konieczność podjęcia krajowych zobowiązań dotyczących udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) widzi Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA).
Polska dostosowuje się do polityki klimatycznej UE
Środowisko
Nic tak mocno nie wpływa na polską energetykę, jak unijna polityka klimatyczna, a także inne proekologiczne inicjatywy Brukseli. To właśnie jest nie tylko głównym czynnikiem ryzyka dla naszego sektora energetycznego, ale i przesądza o jego przyszłym kształcie.
Polska jest dziś największym placem budów energetycznych w całej UE. Jednocześnie w żadnej innej gałęzi polskiego przemysłu nie inwestuje się teraz więcej niż właśnie w energetyce.
Nowelizacja ograniczy blokowanie postępowań administracyjnych przez organizacje ekologiczne
Środowisko
Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przygotowała projekt nowelizacji, która umożliwi skuteczne wyłączanie z postępowań administracyjnych organizacji ekologicznych działających nieuczciwie. Projekt wpłynął właśnie do Sejmu.
MG przygotował nowe przepisy dotyczące wymiany informacji gospodarczych
Upowszechnienie systemu wymiany informacji o wiarygodności płatniczej i obniżenie kosztów jego użytkowania to główne cele przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
17 czerwca Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz gruntownej reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE.Komisja chce ponownie spróbować wprowadzić wspólną skonsolidowaną podstawę opodatkowania osób prawnych (CCCTB).
W Warszawie rośnie liczba kredytów wraz z chętnymi na mieszkanie
Budownictwo
Warszawski rynek mieszkaniowy rośnie jak żaden inny w kraju. W ciągu ostatnich pięciu lat co piąte mieszkanie budowane przez deweloperów powstawało w Warszawie. W ofercie firm jest obecnie 15,5 tys. nowych lokali, szacują analitycy Emmerson. Co tydzień do sprzedaży wchodzą nowe inwestycje, ale pomimo dużej aktywności deweloperów, oferta nie zwiększa się. Co więcej, okresowo podaż nawet maleje.
Ministerstwo Skarbu Państwa przekazało do Banku Gospodarstwa Krajowego dane kolejnych osób uprawnionych do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Złożone dokumenty umożliwią wypłatę w czerwcu 421 rekompensat na łączną kwotę ponad 21 mln zł.
Podpisano umowę umożliwiającą rewitalizację Nowej Huty
Budownictwo
Przedstawiciele ArcelorMittal Poland właściciela krakowskiej huty, reprezentanci Skarbu Państwa w osobach Wojewody Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa oraz przedstawiciele Nowego Centrum Administracyjnego sp. z o.o podpisali umowę określającą zasady współpracy stron przy projekcie mającym na celu rewitalizację obszaru Nowej Huty.
Rozpoczyna się oficjalne przyjmowanie zgłoszeń do konkursu ECO-MIASTO. W terminie od 18 czerwca do 30 września br. samorządy mogą zgłaszać się do udziału w konkursie, w którym wyłonione zostaną te, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju. W tym roku miasta mogą zgłaszać się w czterech kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i gospodarka wodna.