SZKOLENIE ONLINE Wdrożenie AI w szpitalu i przychodni: obowiązki prawne, ryzyka i decyzje organizacyjne 29.06.2026 r., godz. 12:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
bartlomiej chmielowiec rzecznik praw pacjenta

RPP: Szpitale mogły naruszać zbiorowe prawa pacjenta każąc lekarzom ponosić koszty badań

28 placówek medycznych podpisywało z lekarzami kontrakty, w których wysokość ich wynagrodzenia miała być pomniejszana o koszty zleconych i wykonanych u pacjentów badań. Rzecznik Praw Pacjenta analizuje sprawę umów i mówi, że taka organizacja udzielania świadczeń zdrowotnych mogła ograniczać dostęp pacjentów do badań, a tym samym naruszać prawo do świadczeń zdrowotnych.

Mazowsze wygrało w TK, trzeba zmienić systemem finansowania zdrowia

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to w istocie wyręczanie NFZ. Władze Mazowsza, które wystąpiły z taką skargą podkreślają, że orzeczenie powinno być impulsem do reformy zasad finansowania świadczeń. Placówki szybko się zadłużają, a samorządów nie stać na to, by pokrywać milionowe straty.
poczekalnia

Potrzebny onkofundusz, by pacjenci mieli szybszy dostęp do nowoczesnych leków

Gdyby ok. 23 tysiące pacjentów z najczęściej rozpoznawanymi nowotworami miało dostać najnowsze leki, musimy się liczyć z kosztami w wysokości ok. 1 miliarda złotych – to wnioski z najnowszego raportu Uczelni Łazarskiego. Eksperci podkreślają, że by pacjenci mieli szybszy dostęp do nowych leków, powinien powstać onkofundusz
poczekalnia

Przychodnia wystawi e-skierowanie i od razu umówi na wizytę u specjalisty

Od września NFZ płaci dodatkowo lekarzom rodzinnym za wystawianie recept elektronicznych. Ministerstwo zdrowia twierdzi, że dzięki temu e-recept dynamicznie zaczęło przybywać, zatem taki system zachęt się sprawdził. Teraz planuje kolejne bonusy: chce więcej zapłacić lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej, gdy ten wystawi e-skierowanie i od razu umówi wizytę u specjalisty.
janusz cieszynski

Cieszyński: Wkrótce użytkownicy bankowości elektronicznej będą przechodzić do kont pacjenta

Nie uda się doprowadzić w tym roku do przechodzenia z bankowości elektronicznej do Internetowego Konta Pacjenta, ale będzie to możliwe najpóźniej na początku 2020 r. - deklaruje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I mówi m.in. o pracach nad nad nową funkcjonalnością, dzięki której, gdy pacjent kupi lek, który został wycofany z rynku, otrzyma on informację o tym smsem oraz mailem.
lekarz laptop stetoskop

Lekarze rodzinni do ministra: To lekarz sądowy powinien wystawiać zaświadczenia

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia protestują przeciwko nałożeniu na nich obowiązku wystawiania zaświadczeń lekarskich stwierdzających, że stan zdrowia osoby, która udzieliła pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych, nie pozwala jej zrobić tego osobiście.
mateusz morawiecki kprm

Morawiecki: Pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i niemal 1 mld zł na Centrum Onkologii

O tym, że powstanie pakiet badań dla każdego Polaka po czterdziestce i że rząd przeznaczy niemal miliard złotych na Centrum Onkologii - mówił we wtorek w expose premier Mateusz Morawiecki. To nic nowego. Pakiet zapowiadany był przed wyborami. Jego szczegóły mamy poznać w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu.
lekarz laptop stetoskop

NFZ zapłaci lekarzom rodzinnym za aktywację internetowych kont pacjentów

Narodowy Fundusz Zdrowia zacznie płacić placówkom lekarzy rodzinnych za aktywowanie internetowych kont pacjentów od ok. 20 do 37 zł. Najwyższe stawki będą za pierwszych 150 pacjentów, u których trzeba będzie założyć i profil zaufany, i aktywować IKP. Według wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, to najlepszy sposób na to, by kont było więcej, bo teraz jest aktywnych 600 tysięcy.

Diagności laboratoryjni: Nie należy lekarza obciążać kosztami badań

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zaapelowało, by zmienić przepisy tak, by nie można było zawierać z lekarzami kontraktów przewidujących pomniejszanie wysokości wynagrodzenia o wartość zleconych pacjentowi badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.
joanna uchanska

Są wytyczne GIS dotyczące witamin i składników mineralnych w suplementach

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował pakiet siedmiu uchwał dotyczących wytycznych dla maksymalnych ilości witamin i składników mineralnych w suplementach diety. I choć uchwalane przez członków Zespołu regulacje nie należą do źródeł prawa powszechnego to branża nie powinna przejść obok nich obojętnie
opaska pacjent szpital

Gdańsk: Oddziałom dla dzieci i młodzieży szpitala psychiatrycznego grozi likwidacja

Oddziałom dla dzieci i młodzieży szpitala psychiatrycznego w Gdańsku grozi likwidacja, bo wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia umów o pracę. Na 18 listopada planowane są rozmowy z dyrekcją szpitala i lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia. Bardzo trudna sytuacja tych oddziałów gdańskiego szpitala wpisuje się w ogólny stan zapaści psychiatrii dziecięcej w Polsce - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
opaska pacjent szpital

Koniec leczenia w szpitalach pod koniec roku

Ze względu na brak pieniędzy i przekroczenia zaplanowanego na ten rok ryczałtu, wiele szpitali nie prowadzi już zaplanowanych wcześniej operacji. Efekt jest taki, że część placówek będzie przyjmować teraz tylko pilne przypadki. Zdarza się też ograniczanie badań, by nie kreować w ten sposób nowych potrzeb na zabiegi.
niepelnosprawny na wozku

Prostsze zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne

Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uproszczone zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na wyroby medyczne. To będzie ułatwienie dla pacjentów, a w szczególności dla osób niepełnosprawnych i starszych. Pacjent nie będzie musiał już odwiedzać oddziału NFZ w celu potwierdzenia zlecenia. Rocznie NFZ potwierdza ok. 3,5 mln takich zleceń.
chemia zlewki plyny

Za dwa lata obowiązkowa akredytacja w patomorfologii

Od 2023 roku tylko zakłady patomorfologii akredytowane przez Centrum Monitorowania Jakości będą mogły prowadzić badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.  W przyszłym roku mają powstać standardy badań patomorfologicznych, a pierwsze akredytacje mają być wydawane pod koniec 2021 r.
lekarz pacjentki korytarz

Cukrzyca – ukryta pandemia bez kompleksowego leczenia  

W 2018 r. na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych Polaków, a w ciągu ostatnich pięciu lat przybyło 14 proc. takich chorych. W ubiegłym roku na leczenie tej choroby wydaliśmy 2 miliardy złotych. Zdaniem organizacji pacjenckich potrzebne jest wprowadzenie kompleksowej opieki diabetologicznej.
przeziebienie katar

Ubezpieczeni z krótkim stażem dłużej poczekają na zasiłek chorobowy

Ministerstwo Finansów potwierdza: rząd chce wydłużyć okres oczekiwania na zasiłek chorobowy z obecnych 30 dni przy ubezpieczeniu obowiązkowym i 90 dni przy dobrowolnym, do odpowiednio: 90 i 180 dni. To jedna z dwóch planowanych na 2020 r. zmian, które ograniczą dostępność zasiłków. Zdaniem ekspertów, to fiskalizacja systemu - kosztem ochrony ubezpieczeniowej.

Jeden koncern ma przetwarzać polskie osocze na leki

Nadwyżki osocza pobieranego od polskich honorowych krwiodawców – w sumie chodzi ok. 200 tysięcy litrów rocznie – są teraz sprzedawane za zagranicę. To się ma zmienić. W Ministerstwie Zdrowia zapadła decyzja, by w przetargu wyłonić jedną firmę, która z nadwyżki osocza będzie produkować leki dla Polski. Jednak, by ogłosić taki przetarg, trzeba zmienić przepisy kilku ustaw.
dentysta gabinet dentystyczny

Krach refundowanej stomatologii

Nakłady finansowe na refundację leczenia zębów nie wzrosły od 10 lat. Świadczenia stomatologiczne są tak słabo wycenione, że dentyści nie chcą podpisywać z Narodowym Fundusze Zdrowia kontraktów, zaś przeciętny 30-40-letni pacjent z powodu próchnicy nie ma już... czterech zębów.
agnieszka ogonowska 000001

E-receptę już wystawiamy, ale opór pracowników towarzyszy niemal każdej nowej procedurze

Już jesteśmy gotowi do wystawiania recept w wersji elektronicznej, które będzie obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r. Wszyscy lekarze zostali przeszkoleni. Tylko w październiku wystawiliśmy ich ponad 1300, czyli ok. 40 proc. ogółu – dodaje Agnieszka Ogonowska, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.
dentysta gabinet dentystyczny

Wielka porażka dentobusów - problemy ze zgodami i kontraktami

Mobilne gabinety stomatologiczne nie przyczyniły się do zmniejszenia próchnicy u polskich dzieci, bo dentyści niechętnie w nich pracują i nie docierają na wsie. W dentobusach mają problem m.in. z uzyskaniem zgody opiekuna na leczenie małego pacjenta. W wielu województwach brakowało chętnych do podpisania kontraktu.