W Szczecinie powstanie Uniwersyteckie Centrum Onkologii

Opieka zdrowotna

590 milionów złotych - tyle pieniędzy z budżetu państwa ma zostać przeznaczone na rozbudowę Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie. W ramach tego programu powstanie ma m.in.: powstać Uniwersyteckie Centrum Onkologii, dobudowany zostanie oddział Pediatrii i Żywienia oraz utworzone Ponadregionalne Centrum Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi.

18.06.2019

Pielęgniarki w dps-ach czekają na podwyżki, ministerstwa zapowiadają zmiany

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W domach pomocy społecznej pracuje prawie 10 tys. osób personelu medycznego - lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Są poszkodowani, bo nie otrzymali podwyżek, tak jak ich koledzy w szpitalach. Resorty pracy i zdrowia pracują teraz nad nowym produktem w koszyku świadczeń dedykowanym dla dps-ów.

18.06.2019

Mało dawców - konieczne zmiany w przepisach o transplantacji

Opieka zdrowotna

Trzy tysiące osób czeka na przeszczepienie rogówki. Udało się przekroczyć tysiąc przeszczepień tego narządu rocznie, ale to ciągle za mało. W Polsce mamy od 500 do 700 dawców zmarłych rocznie. Dla porównania w 2017 roku w Hiszpanii było 2182 dawców, z czego 353 osób stanowili żywi dawcy.

17.06.2019

RPO upomina się o potrzeby osób z autyzmem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tworzenie środowiskowych domów samopomocy przeznaczonych dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi to dobre rozwiązanie, ale niewystarczające - uważa rzecznik praw obywatelskich. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że uwzględniło opinię RPO, ale zostawia margines decyzyjności samorządom

17.06.2019

Protest lekarzy: Zaczną pracować na jednym etacie, nie będzie miał kto dyżurować

Zawody medyczne

W piątek odbyło się posiedzenie Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Ustaliliśmy, na podstawie części przeprowadzonych w szpitalach referendów protestacyjnych, że najbardziej pożądanymi formami protestu są: powrót do wypowiadania klauzul opt-out oraz akcja jeden lekarz=jeden etat - mówi Prawo.pl Bartosz Fiałek z Zarządu Krajowego OZZL.

15.06.2019

Krótsze kolejki do operacji zaćmy po zniesieniu limitów

Finansowanie zdrowia

Odkąd NFZ zniósł limity na usunięcie zaćmy, kolejki z prawie dwóch lat skróciły się do roku. Choć jednocześnie zniesiono limity także do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, to w diagnostyce nie ma wielkiej poprawy, bo lekarze zaczęli więcej pacjentów kierować na takie badania i czas oczekiwania jest podobny.

15.06.2019

Dzieci i dorośli w jednym oddziale psychiatrycznym to łamanie praw człowieka

Finansowanie zdrowia

Sytuacja, w której małoletni pacjenci zmuszeni są do przebywania na jednym oddziale psychiatrycznym z pacjentami dorosłymi, jest absolutnie niedopuszczalna - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka i prosi o zgłaszanie takich spraw. Organizacja chce udzielić pomocy prawnej rodzicom, których dzieci znalazły się w takiej sytuacji.

14.06.2019

Będzie nowelizacja, by domy opieki mogły kupować leki

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia zapowiada doprecyzowanie zasad kupowania leków od aptek przez podmioty inne niż fizyczne. Bo zgodnie z wprowadzonymi niedawno przepisami niedozwolona jest realizacja recepty polegająca na sprzedaży przepisanych na niej produktów na rzecz instytucji, a nie pacjenta wskazanego na recepcie.

14.06.2019

Kryształowe Pióra dla dziennikarzy publikujących o zdrowiu

Trzynasta edycja ogólnopolskiego Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra w czwartek otrzymało ośmiu dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 15 wyróżnień.

13.06.2019

Tomasz Latos nowym przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia

Opieka zdrowotna

Sejmowa Komisja Zdrowia wybrała w czwartek nowego przewodniczącego Komisji Zdrowia. Bartosza Arłukowicza, który wygrał wybory do Europarlamentu, zastąpi poseł Tomasz Latos (PiS), obecny wiceprzewodniczący tej komisji. Decyzja wzbudziła krytykę ze strony opozycji, bo to jej przedstawiciel dotychczas kierował tą komisją.

13.06.2019

W wakacje brakuje krwi, oddać ją można także na urlopie

Opieka zdrowotna

Krew jest potrzebna każdego dnia, jednak szczególne zapotrzebowanie na nią odnotowuje się w okresie wakacyjnym. W grupie stałych dawców znajdują się przede wszystkim studenci i uczniowie. Gdy wyjadą na wakacje, powoduje to zmniejszenie ilości oddawanej krwi. A wakacje to okres częstszych wypadków komunikacyjnych

13.06.2019

Trzy czwarte dyrektorów szpitali narzeka na współpracę z NFZ 

Opieka zdrowotna

75 proc. dyrektorów określa liczbę łóżek w szpitalu jako wystarczającą. Niemal trzy czwarte szefów lecznic nie jest zadowolona z poziomu finansowania i twierdzi, ze ryczałt jaki szpital otrzymuje jest nieadekwatny do potrzeb placówki i pacjentów. To wyniki Badania Satysfakcji Dyrektorów Polskich Szpitali.

13.06.2019

Raport: Młodzi fizjoterapeuci nie chcą pracować w publicznych placówkach za grosze

Zawody medyczne

Fizjoterapeuta w publicznej placówce zarabia 2 158 zł netto. Pracuje na półtora etatu. - Niepokojące jest, że specjaliści po studiach pracują tylko w komercyjnych ośrodkach. Nie ma chętnych, którzy zastąpią kolegów pracujących w szpitalach i przychodniach, gdy odejdą na emeryturę – zauważa Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

12.06.2019

Ponad tysiąc spraw z powodu zakazu reklamy aptek

Farmacja

Przepisy zakazujące reklamy są restrykcyjne i nieprecyzyjne. Dlatego do sądów trafiają absurdalne sprawy - np. czy złamaniem Prawa farmaceutycznego jest mierzenie ciśnienia w aptece albo wywieszenie informacji o możliwości płacenia kartą. Tylko w 2018 roku wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni wydali aż 214 decyzji o nałożeniu kar na łączną sumę blisko 3 milionów złotych.

12.06.2019

Nie każdy wydatek na jedzenie dla poszkodowanego podlega zwrotowi

Opieka zdrowotna

W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, poszkodowany może zażądać zwrotu kosztów zakupu produktów spożywczych. Sądy uznają, że wydatki te powinny być uzasadnione i mieć związek ze zdarzeniem, które wywołało szkodę. Natomiast ich zasądzanie często jest uzależniane wyłącznie od tego, co powie biegły.

11.06.2019