Według obecnie obowiązujących przepisów izolacja osoby zakażonej koronawirusem, która otrzymała pozytywny wynik testu, trwa 10 dni. Zaczyna się w dniu wyniku badania diagnostycznego, ale może być przedłużona. O tym decyduje lekarz, o ile stan zdrowia pacjenta tego wymaga. Są objawy, jest przedłużenie. Gdy nie ma, izolacja kończy się i można wyjść z domu lub izolatorium.

Także 10 dni zwykle trwa również kwarantanna. Sanepid nakazuje ją osobom, które miały kontakt z zakażonymi koronawirusem. Co ważne, bezobjawowi na kwarantannie nie są obowiązkowo testowani.

Obecnie na kwarantannie jest około 700 tys. osób, ale szybki wzrost liczby zakażeń koronawirusem - 36 665 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 248 osób z COVID-19, podało w piątek Ministerstwo Zdrowia - może oznaczać też większą liczbę osób przebywających w izolacji i kwarantannie.

Krótsza kwarantanna od poniedziałku

- Skrócony okres przebywania na kwarantannie chcemy wprowadzić od poniedziałku – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Kwarantanna ma być skrócona do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów – dodał i wskazał, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

Minister zapowiedział, że szczegółowe informacje na ten temat mają się znaleźć w specjalnym komunikacie. A jego resort wyjaśnił, że skrócona kwarantanna obejmie osoby kierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia.

Przedłużamy bezpłatny dostęp do LEX Alert Koronawirus! >

 

Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości: Wciąż brak strategii przeciwdziałania COVID-19>>

Szybki test w aptece

- Uruchamiamy powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 . Każdy, kto zechce sprawdzić, czy nie jest zarażony koronawirusem, będzie mógł to sprawdzić bezpłatnie w aptece. Ankietę będzie mógł wypełnić w domu, albo na miejscu w aptece, gdzie zostanie przetestowany i szybko pozna wynik - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej.

Zapowiedź premiera i ministra została szybko wcielona w życie, bo jeszcze w piątek wieczorem zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w sprawie testów w aptekach. Wchodzi ono w życie w poniedziałek 24 stycznia.

Na pytanie, czy apteki sobie z tym poradzą, a także czy to będzie bezpieczne dla innych klientów, minister Niedzielski stwierdził, że nie widzi problemu, a środowisko aptekarskie nie powinno być tym zaskoczone. - Testy będą prowadzone w aptekach, które "są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie". Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia – a jest ich ponad tysiąc – takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie właśnie tego testowania – powiedział. A rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz dodał, że kierownictwo Naczelnej Rady Aptekarskiej uczestniczyło w konsultowaniu tego projektu.

- Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną - wysoki wskaźnik zakażeń i hospitalizacji - wprowadzenie do aptek możliwości wykonywania przez farmaceutów określonego rozporządzeniem katalogu badań diagnostycznych, w tym testowania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jest na tę chwilę zdecydowanie uzasadnione - powiedziała w piątek prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

A wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w piątek po południu, że od czwartku - 27 stycznia w placówkach, które są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie, czyli tam, gdzie w tej chwili odbywają się szczepienia. - Na ten moment takich aptek jest 1200 - powiedział i przypomniał, że w Polsce jest ponad 313 tys. aptek. Zapowiedział, że lista aptek, gdzie będzie można zrobić test, będzie dostępna na stronach resortu zdrowia. Zapowiedział, że wynik testu będzie wpisywany do systemu.

 

Szybkie badanie zakażonych seniorów

Premier zapowiedział w piątek, że w związku z rosnącą falę zakażeń, osoby powyżej 60 roku życia, czyli najbardziej zagrożone, po pozytywnym teście będą badane w ciągu 48 godzin od zgłoszenia - także w domu - przez lekarza pierwszego kontaktu. - Wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu - poinformował Morawiecki.

A minister Niedzielski zaznaczył, że "według tego co obserwujemy w Europie Zachodniej, gdzie jest zdecydowanie mniej hospitalizacji, a zdecydowanie bardziej wymagana jest opieka pozaszpitalna nad pacjentem, przyjęliśmy założenie, że w tej fali opieka pozaszpitalna musi być zdecydowanie silniejsza, zadecydowanie bardziej zintensyfikowana". - To oznacza wzmożony wysiłek podstawowej opieki zdrowotnej w opiece nad pacjentem, który jeszcze nie trafił do szpitala – podkreślił.

Minister zdrowia wyjaśnił, że chodzi o nowy standard prowadzenia pacjenta w grupie wiekowej powyżej 60 lat. - Ta grupa jest wskazana dlatego, że tam mamy ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i przede wszystkim ryzyko zgonu – powiedział.

Strategia walki z pandemią w zimie i wiosną

Minister zapowiedział podczas konferencji, że szczegółowe informacje na ten temat mają się znaleźć w specjalnym komunikacie. I rzeczywiście na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowany został dokument pt. Strategia walki z pandemią COVID-19 zima/wiosna 2022.

Ministerstwo stwierdza w nim, że w odpowiedzi na stale zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju i na świecie, pojawianie się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2, najnowsze doniesienia naukowe i rekomendacje w sprawach zwalczania COVID-19, wypracowuje i/lub modyfikuje środki służące wzmocnieniu działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Czytamy w nim, że to co obecnie jest priorytetem, a co w dużej mierze wynika ze specyfiki przebiegu zakażenia odmianą Omikron (szybszy rozwój choroby,)to przede wszystkim:

  •     wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych,
  •     zwiększenie dostępności testów na COVID-19,
  •     wdrażanie rozwiązań wzmacniających opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczoną dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji, dla leczenia szpitalnego,
  •     zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego.


Aktualnymi pozostają, według tego dokumentu, zasady zachowania dystansu społecznego, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Zastosowanie będą miały również rozwiązania wprowadzone na jesieni 2020 r., które sprawdziły się w poprzednich falach.

KOMENTARZ PRAKTYCZNY: Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID >