Nagranie webinaru Wyzwania samorządów w budowaniu lokalnej odporności wobec współczesnych zagrożeń
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Markowe samorządy w obiektywie kamery

Organizator konkursu Markowy Samorząd, firma Wolters Kluwer Polska opublikowała filmowe podsumowanie finałowej gali. Uroczystość odbyła się 28 maja w warszawskim Hotelu Sofitel Victoria.

Odmowę zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym należy uzasadnić

Organy władzy publicznej muszą działać tak, by budować zaufanie do władzy publicznej, a temu zaufaniu sprzyja przejrzystość ich działania i wymóg motywowania aktów, w tym także uchwał. Brak uzasadnienia uchwały uniemożliwia dokonanie kontroli przez sąd uznał NSA.

Częstochowa ma problem z firmami odbierającymi odpady

Częstochowski samorząd interweniuje ws. pojemników na śmieci zabieranych z posesji przez niektóre firmy w związku z wprowadzaniem tzw. ustawy śmieciowej. Władze miasta nie wykluczają wejścia na drogę sądową z pozwem zbiorowym - poinformował rzecznik Urzędu Miasta.
uscisk dloni 000001

Korolec: będą kolejne spotkania z władzami stolicy ws. śmieci

W najbliższych dniach dojdzie do kolejnych spotkań między władzami Warszawy a resortem środowiska ws. problemów z wdrażaniem ustawy śmieciowej w stolicy - poinformował po spotkaniu z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz szef resortu Marcin Korolec.

Ok. 8 tys. osób demonstrowało w obronie kopalni Brzeszcze

Około 8 tys. osób demonstrowało w czwartek w Brzeszczach (Małopolskie) w obronie miejscowej kopalni, której istnieniu ich zdaniem zagraża przebieg planowanej drogi ekspresowej S1. Po manifestacji doszło do przepychanek z policją.

Tylko jedna firma chce odbierać odpady po 1 lipca w Koszalinie

Tylko jedna firma chce odbierać po 1 lipca odpady komunalne w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Ofertę na dwa ogłoszone przez miasto przetargi złożyło koszalińskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) poinformowało w czwartek biuro prasowe ratusza.

Marszałek woj. pomorskiego: nowa perspektywa budżetowa to sukces dla regionu

Ponad 1 mld 671 mln euro otrzymać ma województwo pomorskie w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020. W przeliczeniu na jednego mieszkańca województwa jest to kwota o ok. 30 procent wyższa, niż w latach 2007-13.

Warmińsko-Mazurskie: ponad 1,5 mld euro dla regionu w latach 2014-2020

Ponad 1,5 mld euro ma otrzymać woj. warmińsko-mazurskie na Regionalny Program Operacyjny w nowej perspektywie budżetowej UE. To o ponad 400 mln euro więcej, niż zapowiadało jeszcze w lutym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Ruch Palikota: słomiane misie dla samorządów, które nie dbają o mieszkańców

Zwolennicy Ruchu Palikota ustawili 5-metrowego słomianego misia przed wejściem do urzędu miejskiego przy głównej ulicy Radomia. Słomiane kukły, nawiązujące do komedii Stanisława Barei Miś, staną w miastach, gdzie samorządem rządzi sitwa polityczna - mówił Janusz Palikot.

Nowe rozporządzenie dokonuje wdrożenia przepisów Ramowej Dyrektywy Wodnej

Rada Ministrów określiła w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres opracowywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, dokonując tym samym wdrożenia Ramowej Dyrektywy Wodnej.

Radny nie może jednocześnie być członkiem zarządu banku obsługującego gminę

Radny będący jednocześnie członkiem zarządu banku, który zajmuje się obsługą bankową budżetu gminy, jest osobą zarządzającą działalnością z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy uznał WSA w Bydgoszczy.
odpady

Prezydent Warszawy: nie ma obawy, że zaleją nas śmieci

W czwartek władze warszawskiego ratusza rozmawiają z przedstawicielami firm śmieciowych w sprawie odbioru odpadów po 1 lipca. Nie ma obawy, że zaleją nas śmieci - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Radosna szkoła: prawie pół mln zł w programie dla woj. śląskiego

Ok. 470 tys. zł pozostało do rozdysponowania w ramach piątej edycji rządowego programu Radosna szkoła w woj. śląskim. W ciągu czterech lat 1141 szkół wzbogaciło się pomoce dydaktyczne a przy 319 powstały szkolne place zabaw.

Termin wykonania robót jest koniecznym elementem decyzji

Organ nadzoru budowlanego zamierza wydać decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości - na podst. art. 66 pr. bud. (zły stan techniczny obiektu). Zgodnie z tym przepisem, organ jest zobowiązany nakazać usunięcie nieprawidłowości wyznaczając jednocześnie termin ich wykonania.

Wyłączenie placówki z zespołu szkół powinno nastąpić przed dokonaniem likwidacji

Na terenie gminy istnieje zespół szkolno-przedszkolny, w skład którego wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa i dwie filie szkoły podstawowej.

Gminy powinny postawić na prewencję w ochronie zdrowia

Działania związane z prewencją w ochronie zdrowia należą do zadań własnych gmin. Niestety samorządy nieco lekceważą ich znaczenie, tymczasem koszt działań prewencyjnych jest o wiele niższy niż późniejsze udzielanie pomocy medycznej, zauważa Agata Dąmbska z Forum Od-nowa.

80 proc. mieszkańców Opola chce segregować śmieci

Ośmiu na dziesięciu mieszkańców Opola zamierza segregować śmieci - wynika z deklaracji śmieciowych złożonych w urzędzie miasta. W Lubrzy wójt nie chce ogłaszać przetargu na wywóz śmieci, a w krapkowickim szpitalu obawiają się nawet dziesięciokrotnego wzrostu opłat.

Opublikowano nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych

Stanowisko sekretarza gminy, powiatu i województwa nie będzie już mogło być obsadzane w drodze powierzenia obowiązków (p.o.), to jedna najważniejszych zmian w ustawie o pracownikach samorządowych. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw 5 czerwca, akt wejdzie w życie 1 września br.

SKO nie może orzekać dwukrotnie w takim samym składzie

Dwukrotne wydanie decyzji w postępowaniach odwoławczych, w tej samie sprawie, przez ten sam skład osobowy samorządowego kolegium odwoławczego, stanowi naruszenie zasady obiektywnego rozstrzygania sprawy, dającego podstawę do wznowienia postepowania administracyjnego uznał WSA w Białymstoku.

Rewolucja śmieciowa nie dla stolicy, pomostowy system w Warszawie

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę, że na jej prośbę do dymisji podał się wiceprezydent Jarosław Kochaniak. Dymisja ma związek z wdrażaniem tzw. ustawy śmieciowej. Nowy system ruszy w stolicy najwcześniej na początku 2014 r.