"Dzisiaj Francja pragnie pana wyróżnić za walkę o wolność i demokrację, wartości tak bliskie naszej republice. Również za niestrudzone promowanie kultury i różnorodności kulturowej, za bogactwa, które my Europejczycy mamy obowiązek chronić oraz za zaangażowanie na rzecz rozwoju współpracy francusko-polskiej" - mówił ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, wręczając Dutkiewiczowi odznaczenie.

Ambasador podkreślił, że bardzo wiele zagranicznych przedsiębiorstw, w tym liczne firmy francuskie otworzyło we Wrocławiu swoje oddziały, korzystając z dobrych warunków stworzonych w okresie prezydentury Dutkiewicza.

"Niewątpliwy sukces piłkarskiego Euro pokazał po raz kolejny, że miasto jest w stanie gościć u siebie wielkie imprezy międzynarodowe. Cieszymy się także, że Wrocław został wybrany na Europejską Stolicę Kultury w 2016 r. Liczę na aktywny udział Francji w tym przedsięwzięciu" - dodał Buhler.

Order Legii Honorowej ustanowił w 1802 r. Napoleon Bonaparte. Od tego czasu prezydent Francji przyznaje to odznaczenie osobom szczególnie zasłużonym dla Francji oraz za propagowanie wartości, na straży których stoi ten kraj.