Nagranie webinaru Wyzwania samorządów w budowaniu lokalnej odporności wobec współczesnych zagrożeń
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Kraków będzie współpracował z głównym dostawcą ciepła dla miasta

Władze Krakowa podpisały umowę z koncernem energetycznym EDF Polska SA, który jako właściciel Elektrociepłowni Kraków jest głównym dostawcą ciepła dla miasta. Prywatny partner ma wspierać Kraków w zakresie ochrony środowiska, promocji i biznesu.
uscisk dloni 000001

Stołęczny ratusz chce zawrzeć porozumienie z firmami odbierającymi śmieci

Ratusz chce zawrzeć porozumienie z firmami odbierającymi odpady w Warszawie; chodzi o to, aby po 1 lipca z firmami śmieciowymi rozliczało się miasto, a nie mieszkańcy - powiedziała w środę zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb.
dokumenty

Rewolucja śmieciowa: spore opóźnienia w Rzeszowie

Mieszkańcy Rzeszowa nie otrzymali jeszcze tzw. deklaracji śmieciowych. Samorząd stolicy Podkarpacia planuje rozpocząć akcję informacyjną i wysyłanie deklaracji za kilka dni - poinformował rzecznik rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki.

Spółka komunalna będzie odbierała odpady od mieszkańców Torunia

Umowę z firmą, która od 1 lipca będzie odbierać i wywozić śmieci z miasta, podpisały w środę władze Torunia. Operatorem systemu gospodarki odpadami została komunalna spółka, która jako jedyna wystartowała w przetargu ogłoszonym przez magistrat.

Stolica: wprowadzenie nowych zasad dot. śmieci opóźni się

Firmy, które obecnie odbierają śmieci od mieszkańców stolicy, będą to robiły na podobnych zasadach do końca br. - poinformowała prezydent Warszawy. Nowe zasady gospodarki odpadami, które miały ruszyć 1 lipca, mogą się przesunąć nawet na początek 2014 r.

W Warszawie nowe opłaty za odbiór śmieci od 1 stycznia

Firmy odbierające obecnie odpady od mieszkańców Warszawy będą to robiły do końca roku - powiedziała w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że w związku z tym od 1 lipca nie wejdą nowe stawki opłat za odbiór śmieci.
dokumenty podpis

Wiceprezydent Warszawy podał się do dymisji w zw. z ustawą śmieciową

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę, że na jej prośbę do dymisji podał się wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak. Dymisja ma związek z wdrażaniem w Warszawie tzw. ustawy śmieciowej.

Kraków: niemal wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości złożyli deklaracje śmieciowe

Ponad 54 tys. deklaracji śmieciowych wpłynęło do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, operatora nowego systemu gospodarki odpadami w Krakowie. Firma szacuje, że wymaganą deklarację w terminie do 17 maja złożyli niemal wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości.

Kujawsko-pomorscy eksperci funduszy europejskich wsiedli na rowery

W miastach i gminach regionu kujawsko-pomorskiego w ciągu najbliższych dni pojawią się Plenerowe Punkty Informacyjne. Aby dotrzeć do potencjalnych beneficjentów, kilkunastu ekspertów od funduszy unijnych wyruszyło w drogę na rowerach.
dokumenty podpis

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030: przyjęto plan działań

Przedłożony przez ministra rozwoju regionalnego Plan działań służący realizacji Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030) został przyjęty przez Radę Ministrów.

Przewoźnik może zaskarżyć uchwałę nakładającą opłatę za korzystanie z przystanków

Przewoźnik korzystający z przystanków, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina, jest podmiotem uprawnionym do wniesienia skargi na uchwałę nakładającą na niego opłatę za każdorazowe zatrzymanie się na przystanku uznał WSA w Gliwicach.

NSA: Wrocław nie zapłaci VAT od zamiany budynków ze Skarbem Państwa

Wrocław nie zapłaci VAT od zamiany swojego budynku na budynek należący do Skarbu Państwa orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd uznał, że taka zamiana nie jest dostawą towarów, która byłaby objęta podatkiem.

Łódź: sprawa Zakładu Drogownictwa i Inżynierii trafiła do prokuratury

Do Prokuratury Rejonowej Łódź-Bałuty wpłynęło we wtorek doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwa kolejne zarządy miejskiej spółki Zakładu Drogownictwa i Inżynierii w Łodzi oraz osoby pełniące nadzór właścicielski nad tą spółką.
warszawa

Warszawa ma poprawić przetarg na wywóz śmieci

We wtorek Krajowa Izba Odwoławcza nakazała miastu zmianę specyfikacji warunków przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci w Warszawie - poinformowała rzeczniczka Izby Małgorzata Stręciwilk. Jak dodała, decyzja ta wpłynie na wydłużenie postępowania.

Twórca ustawy śmieciowej: 40-50 mld zł na system gospodarowania odpadami

W Polsce tylko ok. 20 proc. instalacji utylizacji i segregacji śmieci spełnia odpowiednie standardy; na budowę takiego systemu potrzeba 40-50 mld zł., powinny się tym zająć samorządy we współpracy z biznesem - uważa twórca ustawy śmieciowej, b. minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Eksperci: nie wszystkie gminy zdąża z przetargami na wywóz śmieci

25 proc. odwołań w systemie zamówień publicznych w maju dotyczyło przetargów śmieciowych - poinformował we wtorek prezes Urzędu Zamówień Publicznych Jacek Sadowy. Eksperci przewidują, że część gmin nie zdąży z rozstrzygnięciem przetargów i będzie bałagan.

Kielce: większość mieszkańców chce segregować śmieci

Nie wszyscy właściciele nieruchomości w Kielcach złożyli deklaracje śmieciowe - poinformował PAP dyrektor wydziału środowiska i usług komunalnych Urzędu Miasta Robert Urbański. Większość osób, które spełniły ten obowiązek, chce segregować śmieci.

85 proc. mieszkańców Olsztyna deklaruje segregację śmieci

Zdecydowana większość, bo aż 85 proc. mieszkańców Olsztyna deklaruje, że będzie segregować odpady. Od 1 lipca za odbiór śmieci posegregowanych trzeba tam będzie zapłacić 9,80 zł , a za odpady zmieszane - 14,41 zł miesięcznie - poinformował urząd miasta.
wywiad mikrofon kobieta

Markowy samorząd: zaufanie inwestorów budowane przez silną samorządową markę

Silna samorządowa marka, to jednocześnie gwarancja zaufania inwestorów, podkreślił Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP podczas finałowej gali Konkursu Markowy Samorząd.

Lublin: miasto wciąż czeka na niemal połowę deklaracji śmieciowych

Ponad połowa spodziewanych deklaracji dotyczących odbioru śmieci wpłynęła w wyznaczonym terminie do urzędu w Lublinie. Niemal wszyscy mieszkańcy zadeklarowali dotychczas segregowanie odpadów.