Burmistrz wymierzył przedsiębiorcy karę pieniężną za zorganizowanie ogródka piwnego na chodniku przed budynkiem w pasie drogowym, bez stosownego zezwolenia zarządcy drogi.


Przedsiębiorca zaskarżył decyzję burmistrza. Uznał bowiem, iż błędnie wyliczono powierzchnię zajętego na urządzenie ogródka piwnego pasa drogowego. W ocenie przedsiębiorcy chodnik został przez niego zajęty na szerokości 2 metry, gdyż taka była szerokość drewnianego podestu, na którym w ogródku piwnym umieszczone były stoliki, nie zaś na szerokości 3 metry, tj. całej szerokości chodnika.

Sąd I instancji - przy obliczaniu powierzchni zajętego pasa drogowego, uznał, iż należało uwzględnić fakt, iż chodnik, który ma szerokość 3 metrów został całkowicie zajęty, bowiem parasole ocieniające ogródek zajmowały całą szerokość istniejącego chodnika, gdyż miały rozmiar 3 m x 3 m. Zatem, urządzony przez przedsiębiorcę ogródek oraz ustawione w nim parasole powodowały nieuniknioną kolizję pomiędzy podstawową funkcją chodnika, jaką jest obsługa ruchu pieszych a zajęciem pasa drogowego w celu urządzenia ogródka piwnego. Spowodowało to faktyczne wyłączenie części pasa drogowego, tj. chodnika o szerokości 3 m i długości 12 m – co dawało łączną powierzchnię – 36 m2 .
 


NSA rozpatrując skargę zgodził się z organem I instancji, iż parasole ustawione na chodniku w ogródku piwnym prowadzonym przez skarżącego zajmowały przestrzeń nad pasem drogowym i jednocześnie zajmowały całą szerokość istniejącego chodnika, tj. 3 metry, zatem to ta szerokość, nie zaś 2 metry, stanowiące szerokość drewnianego podestu, powinny być i zostały wzięte pod uwagę przy określeniu powierzchni zajętego pasa drogowego. Ze względu na to, że parasole wchodziły w przestrzeń powietrzną nad pasem drogowym, to zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), stanowiły one obiekt zajmujący pas drogowy, którego zajęcie wymagało zezwolenia zarządcy drogi. Zatem należy stwierdzić, że chodnik jako część drogi przeznaczonej dla ruchu pieszych mieści się w pojęciu pasa drogowego w rozumieniu art. 4 pkt 1 i 6 ustawy o drogach publicznych. O zajęciu pasa drogowego decyduje nie tylko zajmowanie gruntu na powierzchni chodnika, ale również przestrzeni nad chodnikiem. Przejawem takiego zajęcia pasa drogowego jest rozmieszczenie parasoli nad chodnikiem, zajmujących całą szerokość chodnika i powodujących nieuniknioną kolizję między podstawową funkcją chodnika, jaką jest obsługa ruchu pieszych a zajęciem pasa drogowego w postaci ogródka piwnego – podkreślił NSA.


Na podstawie:
Wyrok NSA z 17 kwietnia 2013 r., sygn. akt II GSK 113/12, prawomocny