Inspektor transportu drogowego nałożył na skarżącego karę pieniężną za naruszenie przepisów o transporcie drogowym. Na decyzję skarżący wniósł skargę do WSA i w odpowiedzi został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od złożonego środka prawnego. Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu zostało nadane jako przesyłka polecona na adres wskazany w skardze. Z adnotacji na potwierdzeniu odbioru oraz na kopercie, w której znajdowała się przesyłka wynika, że pismo sądu nie mogło zostać doręczone adresatowi z powodu zamkniętego mieszkania. Jednocześnie na zwrotnym potwierdzeniu odbioru doręczyciel zaznaczył, że zawiadomienie o pozostawieniu pisma w placówce pocztowej, umieszczono w skrzynce listowej. Adresat nie odebrał przesyłki, pomimo jej dwukrotnego prawidłowego awizowania przez Pocztę Polską. Sąd stwierdził zatem, iż skoro skuteczne doręczono wezwanie do dokonania wpisu od skargi, a adresat go nie uiścił to skarga zostaje odrzucona.
W odwołaniu adresat wskazał, że nie zamieszkuje pod adresem, na który dostarczono przesyłkę. Adres ten jest jedynie miejscem jego zameldowania, podczas gdy prawidłowym adresem do doręczeń jest adres zamieszkania. Zatem zdaniem adresata nie miał on możliwości zapoznania się z treścią pisma sądowego.


NSA przypomniał, iż skuteczne doręczenie może mieć miejsce tylko w trybie i na zasadach określonych w ustawy z 30 sierpnia 2012 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Zgodnie z art. 73 § 1, w razie niemożności doręczenia pisma, należy je złożyć na okres czternastu dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy, jednocześnie zawiadomiając o tym adresta. Zawiadomienie o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe. W przypadku niepodjęcia pisma w terminie, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy.

Fikcja prawna doręczenia przewidziana w art. 73 ppsa jest skuteczna w tym znaczeniu, że pociąga za sobą wszelkie skutki doręczenia, które to doręczenie jest oparte na domniemaniu, iż zawiadomienie o złożeniu pisma w urzędzie pocztowym dotarło do rąk adresata. Oznacza to, że skuteczność doręczenia dokonanego w tym trybie zależy w szczególności od prawidłowego zawiadomienia adresata o pozostawieniu pisma, które może być odebrane. NSA wskazał, iż nie została należycie uprawdopodobniona okoliczność wadliwego doręczenia. Jeżeli skarżący przebywał pod innym adresem niż wskazany w skardze powinien wskazać sądowi adres, pod którym odbiera korespondencję. To na stronie ciąży obowiązek wskazania właściwego adresu dla doręczeń i to stronę w razie zaniedbania tego obowiązku obciążać będą negatywne tego skutki – podkreślił sąd.

Przydatne materiały:
Postanowienie NSA z 16 maja 2013 r., sygn. akt II GSK 678/13, prawomocne