Mija termin na utworzenie obwodów głosowania w szpitalach i aresztach

Wybory

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 8 września należało utworzyć obwody głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalić ich granice, siedziby i numery. W związku z tym, że była to niedziela, termin mija 9 września.

09.09.2019

Przy uwłaszczeniu wynajmujący mieszkanie jest przedsiębiorcą, nawet gdy o tym nie wie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Przepisy ustawy przekształceniowej nie są jednoznaczne, szczególnie gdy ktoś wynajmuje mieszkanie. Nawet gdy nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, prawo unijne traktuje go jak przedsiębiorcę. Nieświadomi właściciele lokali dostają pisma, których nie rozumieją. I zastanawiają się, czy mają prawo do bonifikaty przy opłacie za przekształcenie.

09.09.2019

Nowy prezes NIK może już objąć urząd

Administracja publiczna

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w piątek 6 września akt nominacji nowemu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi, powołanemu na to stanowisko przez Sejm 30 sierpnia, za zgodą Senatu wyrażoną tego samego dnia. Kadencja poprzedniego prezesa NIK zakończyła się 27 sierpnia br.

06.09.2019

Restrykcyjne zasady meldunku czasowego powodują problemy i koszty

Administracja publiczna

Przepisy o ewidencji ludności nie regulują wystarczająco sytuacji związanych z pobytem czasowym. Nie można np. przedłużyć takiego zameldowania na mniej niż trzy miesiące, co powoduje problemy i dodatkowe koszty. Ogranicza też prawo do decydowania o czasie i miejscu zamieszkania. MSWiA przygotuje dla gmin rekomendacje, jak pomóc „czasowym” mieszkańcom.

06.09.2019

Minister cyfryzacji: Wkrótce wydawanie środków identyfikacji przez sektor bankowy

Administracja publiczna

By można było mówić o cyfrowym państwie, 15-20 mln osób musi korzystać z e-administracji na najwyższym poziomie - ocenił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zapowiedział, że w ciągu kilkunastu dni domknięty zostanie "ekosystem cyfrowej tożsamości" bo sektor bankowy będzie miał możliwość wydawania środków identyfikacji.

04.09.2019

Dzień otwarty dla służby cywilnej odbędzie się 27 września

Administracja publiczna

Szef Służby Cywilnej zaprasza pracowników urzędów administracji rządowej na dzień otwarty. Podczas spotkań urzędnicy dowiedzą się między innymi o naborach i wynagrodzeniach w służbie cywilnej. Zgłoszenia do 13 września.

04.09.2019

Premier zatwierdził listy - samorządy dostaną pieniądze na drogi

Samorząd terytorialny Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę zadań, które będą dofinansowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Według strony rządowej żadne zadanie nie zostało usunięte, ani nie zmniejszono kwoty, o które wnioskowały gminy i powiaty. Samorządowcy długo czekali na decyzję szefa rządu w tej sprawie.

04.09.2019

NIK: Brakuje zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą

Administracja publiczna

Polska promuje za granicą swoją kulturę, ale brakuje spójnych, przemyślanych i konsekwentnych działań w tym zakresie. Od 2011 roku niewiele się zmieniło, dlatego Najwyższa Izba Kontroli złożyła wniosek do premiera w sprawie stworzenia zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą.

04.09.2019

Rusza kolejna edycja akcji Masz Głos dla samorządów i mieszkańców aktywnych lokalnie

Samorząd terytorialny

Chętni do współpracy w działaniu na rzecz swojej lokalnej wspólnoty – mieszkańcy i władze samorządowe – mogą już zgłaszać się do akcji Masz Głos. Rejestracja trwa przez cały wrzesień, udział jest bezpłatny. W ubiegłych latach wspólnie realizowano różne pomysły – oświetlenie, ścieżki rowerowe, rady seniorów. Najskuteczniejsi mogą zdobyć nagrodę Super Samorząd.

04.09.2019

Samorządy mogą wkrótce liczyć na środki na podwyżki nauczycieli - zapowiada MEN

Finansowanie oświaty

Samorządy są dla Ministerstwa Edukacji Narodowej kluczowym partnerem w realizacji polityki oświatowej - mówi wiceminister edukacji na konferencji i zapowiada, że pieniądze z dodatkowej subwencji oświatowej na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli zostaną przekazane na przełomie września i października.

03.09.2019

Miasta-gąbki oszczędzają i karzą za wpuszczanie deszczu do kanalizacji

Samorząd terytorialny Środowisko

Nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji grozi karą. A jej magazynowanie oszczędza zasoby wodne i pieniądze miast. Rząd stworzył specjalny program przeciwdziałania skutkom suszy, którego konsultacje właśnie trwają, ale samorządy podejmują też własne inicjatywy, na przykład budują zbiorniki retencyjne czy ogrody deszczowe.

03.09.2019

Raport: Drastycznie rosną wydatki samorządów, także na pensje

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Więcej wydatków bieżących, mniej dochodów własnych i zwiększenie zadłużenia – to obraz finansów samorządów. Z opracowania Związku Miast Polskich wynika m.in., że w latach 2015 do 2018 roku płace wraz z pochodnymi wzrosły w podsektorze samorządowym o 11,26 mld zł. Na podwyżki przeznaczono prawie cały wzrost wpływów z udziału w podatku PIT.

02.09.2019

NIK: Sztywne prawo budżetów obywatelskich do zmiany

Samorząd terytorialny

Fontanny, drogi czy defibrylator to pomysły mieszkańców uznawane przez gminy. Wybieg dla psów nie miał już tyle szczęścia. Gminy ustalały różne zasady budżetów partycypacyjnych, a restrykcyjne prawo zniechęca do działań. Przepisy o budżetach obywatelskich wymagają więc zmian - uznała Najwyższa Izba Kontroli.

02.09.2019

Trwa nabór wniosków o wsparcie społecznego budownictwa czynszowego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w programie społecznego budownictwa czynszowego. Ruszył właśnie nabór wniosków, potrwa do 30 września.

02.09.2019

Spis powszechny ludności w 2021 r. 

Finanse publiczne

Po 10 latach, w 2021 r. odbędzie się narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Wziąć ma w nim udział 17 tysięcy rachmistrzów, a kosztować ma 386 mln zł. Wydatki pokryje budżet państwa. 

31.08.2019

Od 1 września w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy

Kraków od kilku lat jest liderem na tle innych miast w Polsce w ramach działań na rzez czystego powietrza. 1 września rozpocznie się ich kolejny etap - zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia paliwami stałymi. Za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł.

31.08.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski