SN: Kara za brak kontaktów z dzieckiem jest uzasadniona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sąd opiekuńczy może zagrozić osobie uprawnionej do kontaktów z dzieckiem nakazanie zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, za ich niezrealizowanie. Także wtedy, gdy w ugodzie użyto określenia, że uprawniony ma prawo do kontaktów z dzieckiem, a pominięto będący odpowiednikiem prawa obowiązek realizowania uzgodnionych kontaktów - orzekł Sąd Najwyższy.

19.04.2022

Tłumacz przysięgły ukraińskiego pilnie poszukiwany, na nowych trzeba będzie poczekać

Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Masowy napływ do Polski uchodźców wojennych spowodował, że tłumacze przysięgli języka ukraińskiego z dnia na dzień znaleźli się na top liście poszukiwanych specjalistów. I choć dwoją się i troją, nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb - a chodzi o sprawy sądowe, tłumaczenia dokumentów, w tym np. medycznych. Dziury można łatać wolontariuszami - ale o błędy nietrudno.

19.04.2022

Z lokalu dłużnika można już eksmitować, licytacje mieszkania też możliwe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zakaz eksmisji z lokalu, w którym mieszka dłużnik, obowiązywał od dwóch lat i budził spore emocje, nie tylko wśród wierzycieli. Już w ubiegłym roku wiele instytucji, w tym samorządy, apelowały o jego uchylenie. Postulował to również RPO. Ostatecznie przepis uchylono ustawą o pomocy dla obywateli Ukrainy, a w gąszczu przepisów znalazło się też uchylenie ograniczenia licytacji.

19.04.2022

KRS żąda prokuratorskiej interwencji w sprawie kary dla prezesa Nawackiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki ma zapłacić 15 tys. złotych grzywny, z zamianą na 15 dni aresztu w razie niezapłacenia, za odmowę wykonania postanowienia sądu nakazującego przywrócenie do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna. Krajowa Rada Sądownictwa oczekuje interwencji prokuratora generalnego ws. postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

16.04.2022

Kłamstwo w zeznaniach może skończyć się więzieniem, ale łatwe do udowodnienia nie jest

Osoba, która zeznaje nieprawdę lub ją zataja, musi mieć świadomość tego, że tak jest. Bo jeśli jest przekonana, że mówi prawdę, nie może odpowiadać za np. celowe wprowadzenie organów ścigania w błąd. Ważne też, czy usłyszała pouczenie o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania lub czy odebrano od niej przyrzeczenie, bo takie braki też wykluczają jej odpowiedzialność - wynika z orzecznictwa sądów.

16.04.2022

Notariusz z określonym stażem nienagannej służby wpisze hipotekę do księgi wieczystej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Notariusz mógłby dokonywać w księgach wieczystych wpisów hipoteki oraz tych, które wiążą się z zakładaniem nowych ksiąg poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca. Docelowo dotyczyłoby to nie tylko wpisów na podstawie sporządzonych aktów notarialnych ale wszystkich na wniosek stron - wynika z założeń do projektu noweli Prawo o notariacie.

15.04.2022

Aplikant też uczeń i z online ma problem - izby wracają do zajęć stacjonarnych

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Było bezpieczniej, było łatwiej - szkolenia online dla aplikantów stały się szansą na naukę w trakcie epidemii. Jak się jednak okazuje, skutki są podobne jak w przypadku uczniów i studentów. Na zdalnych zajęciach szwankowała przede wszystkim aktywność, pojawiły się też problemy z częścią wykładowców, którzy z trudem realizowali program. Nic więc dziwnego, że samorządy wracają do trybu stacjonarnego.

15.04.2022

KRS krytykuje prezydencki pomysł weryfikacji sędziów i zapowiada wystąpienie do TK

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie swoistego trybu weryfikacji sędziów prowadzić będzie do osłabienia gwarancji niezawisłości. Na wypadek uchwalenia takich przepisów Krajowa Rada Sądownictwa rozważy wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego. Takie stanowisko przedstawiła KRS do prezydenckiego projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, którym obecnie zajmuje się Sejm.

14.04.2022

Dwa lata na rozpoznanie kasacji, bo brakuje sędziów w NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest trudniejsza niż w wojewódzkich sądach administracyjnych. Na rozpoznanie kasacji czeka się prawie dwa lata. To w dużej mierze następstwo pandemii, przejścia sędziów w stan spoczynku i faktu nieobsadzenia ponad jednej czwartej etatów. Już wkrótce sąd ten ma zostać zasilony przez 20 sędziów, w dużej części profesorów prawa, którzy czekają na nominacje prezydenckie.

14.04.2022

Menadżer usługi zadba o dygitalizację akt sądowych i pobór opłat

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Informatyzacja sądów trwa, kolejne e-rejestry wprowadzane są w życie, a sędziowie korzystają choćby z e-rozpraw. Nadal jednak problemem jest np. liczba informatyków - sądy nie płacą aż tak dobrze, by chętnych było w nadmiarze. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości chce teraz wprowadzić nowe stanowisko - menadżera usług. Ma zarządzać digitalizacją akt i poborem oraz zwrotem opłat za wnioski składane do rejestrów sądowych.

14.04.2022

Zakaz eksmisji jednak do likwidacji - uchwalony w "ukraińskiej" ustawie

Wymiar sprawiedliwości

O uchylenie obowiązującego od marca 2020 r. zakazu eksmisji apelowali nie tylko właściciele mieszkań i samorządy, ale też Rzecznik Praw Obywatelskich. Początkowo miała się temu przysłużyć ustawa o automatyzacji załatwiania spraw przez Krajową Administrację Skarbową, jednak rzutem na taśmę przepis uchyla ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy, którą bez poprawek przyjął Senat.

13.04.2022

Sędzia przed Izbą Dyscyplinarną może być bez obrony, bo ta obrażona na prezesa SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN 20 kwietnia ma rozpoznać zażalenie na uchwałę zawieszającą w czynnościach sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu Macieja Rutkiewicza. Zażalenie ma rozpoznać sędzia Konrad Wytrykowski, który poprosił przed posiedzeniem Krajową Radę Sądownictwa o zbadanie, czy obrońca obwinionego, prezes SN Piotr Prusinowski, nie naruszył zasad etyki i czy jest zdolny do pełnienia służby.

13.04.2022

RPO: Kajdanki nie dla osób psychicznie chorych

Prawo karne Pacjent Policja

Krępowanie osób z zaburzeniami psychicznymi przy użyciu kajdanek jest niedopuszczalne w praktyce psychiatrycznej, a tymczasem polskie przepisy zezwalają policji na stosowanie wobec nich takiego środka przymusu bezpośredniego. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że konieczna jest zmiana ustawy o policji, żeby dostosować ją do europejskich standardów.

12.04.2022

MS szkoli udzielających pomocy uchodźcom z Ukrainy

Prawnicy Ukraina

Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało szkolenie dla osób udzielających wsparcia w placówkach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym oraz systemu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. W szkoleniu, w którym uczestniczyli również kuratorzy sądowi, wzięło udział prawie 3 tys. osób.

12.04.2022

Sądy szafują etatami urzędników - potwierdza inspekcja pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Dyrektor Sądu Rejonowego w Wejherowie właśnie stracił prace. Ma to związek z zatrudnianiem w tej jednostce urzędników na czas nieokreślony. Skargę dotyczącą naruszenia przepisów do Państwowej Inspekcji Pracy złożyła “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, a przeprowadzona kontrola to potwierdziła. Szkopuł w tym, że nie chodzi o jeden sąd, takich sytuacji w kraju może być znacznie więcej.

12.04.2022

Dzieci z Ukrainy potrzebują opiekunów tymczasowych, a bez tłumaczy to trudne do wykonania

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sądy zasypują kuratorów wywiadami środowiskowymi dotyczącymi ustanowienia opiekuna tymczasowego dla ukraińskich dzieci. Do zweryfikowania informacji potrzebni są tłumacze, których brakuje. Ministerstwo sugeruje, że niekoniecznie muszą być przysięgli, ale takich zwykłych też nie ma na zawołanie, a to utrudnia dotrzymanie wymaganego ustawą 3-dniowy termin na załatwienie sprawy.

11.04.2022

Za szpiegostwo nawet dożywocie - projekt wkrótce w Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Nawet dożywocie za szpiegostwo lub jego organizowanie, a 25 lat pozbawienia wolności za udział w działalności obcego wywiadu. Ścigane ma być też samo zgłoszenie takiej gotowości - projekt zmian w Kodeksie karnym w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu, będzie rozpatrywany z projektem noweli, nad którym już trwają prace

11.04.2022

Więcej bezpieczeństwa, wyższe stawki - adwokaci chcą zmian w nieodpłatnej pomocy prawnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zniesienie w karcie pomocy obowiązku opisywania problemu klienta i opisu udzielonej porady, wprowadzenie do oświadczenia o sytuacji finansowej rygoru odpowiedzialności karnej, usunięcie spośród beneficjentów przedsiębiorców i zaangażowanie organów administracji w proces przyznawania prawa do korzystania z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej - postuluje Naczelna Rada Adwokacka.

09.04.2022

I Salomon miałby problem - ukraińskie sieroty testują polski system

Wymiar sprawiedliwości

Do Polski docierają również dzieci z ukraińskich sierocińców, w tym niemowlaki. I tu pojawia się problem, jak zapewnić im dobre warunki bytowe i właściwą opiekę. Są miejsca w Polsce, gdzie się to udało, w innych wolontariusze już biją na alarm. Prawnicy apelują, by zachować rozsądek, bo pójście na skróty, rozdzielanie dzieci, umieszczanie ich w niesprawdzonych rodzinach, może przynieść więcej szkód niż pożytku.

09.04.2022

KE już potrąca kary za Turów i Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska zdecydowała w piątek o potrąceniu z unijnych funduszy dla Polski 69 mln euro kar naliczonych za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN (suma kar wynosi już 157 mln euro). Wcześniej Komisja potrąciła już 45 mln euro z środków dla Polski za kopalnię niewykonanie postanowienia dotyczącego kopalni Turów (cała kara to ponad 68 mln euro)".

08.04.2022