Nowa podstawa programowa szkolnictwa branżowego

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji podpisała rozporządzenie ws. podstaw podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Rozporządzenie określa podstawy programowe dla 215 zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, przyporządkowanych do 32 branż.

20.05.2019

Rok szkolny będzie krótszy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rok szkolny skończy się w tym roku wcześniej - nie w piątek 21 czerwca, jak planowano, a już w środę 19 czerwca - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

18.05.2019

Nowe podstawy programowe kształcenia branżowego gotowe

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji podpisała rozporządzenie, które wprowadza nową podstawę programową kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Uczeń pozna wymagania na egzaminie zawodowym, czyli to, czego będzie się uczyć, a nauczyciel będzie mieć jasno określone wymagania, które pomogą mu w opracowaniu kryteriów oceniania.

18.05.2019

MEN: Koszty emisji kampanii w TVP to tajemnica

Zarządzanie oświatą

MEN po raz kolejny odmawia informacji na temat kosztów kampanii informacyjnych. Tym razem chodzi o wartość umów, które zawarł z Telewizją Polską. Według MEN takie dane objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa.

17.05.2019

Za edukację seksualną do więzienia - nowa inicjatywa obywatelska

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Przez edukację seksualną oswaja się dzieci z seksem już od najmłodszych lat życia i niszczy naturalne mechanizmy obronne i dziecięcą niewinność – uważają autorzy projektu ustawy, która przewiduje trzy lata więzienia za „propagowanie i pochwalanie przez małoletniego obcowania płciowego".

14.05.2019

Dyrektor ukarze ucznia, ale sprawa może trafić też do sądu

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W myśl projektu zmian w ustawie o nieletnich dyrektorzy szkół będą mogli rozwiązać część problemów z uczniami poprzez różnego rodzaju kary, także porządkowe. Eksperci propozycje chwalą, bo mniej błahych spraw trafi do sądów rodzinnych, ale może dochodzić do zamiatania tych poważniejszych pod szkolny dywan lub do podwójnego karania.

13.05.2019

Podstawy programowe i jakość nauczania w kolejnej edycji edukacyjnego "okrągłego stołu"

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Jakość pracy w szkołach, rola nauczycieli i dyrektorów w jej zapewnianiu i relacje między dyrektorami szkół, a samorządami - to niektóre z tematów omawianych podczas kolejnego spotkania okrągłego stołu edukacyjnego. Wziął w nim udział premier, ale nie było przedstawicieli głównych nauczycielskich związków zawodowych.

10.05.2019

Kolejna tura rozmów w ramach okrągłego stołu ws. oświaty

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Rząd chce kontynuować rozmowy z nauczycielami w ramach okrągłego stołu ws. oświaty. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 10 maja. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska ponownie zaprosiła do udziału w obradach ZNP. - Tylko w wyniku szerokiego dialogu, porozumienia możemy wypracować najlepsze rozwiązania - mówiła we wtorek.

09.05.2019

MEN nie zdradzi, ile kosztował spot o dzieciach czekających na egzamin

Zarządzanie oświatą

Dzieci, które zdają egzaminy, mają plany i marzenia - przypominało MEN podczas strajku nauczycieli. W spocie ósmoklasistki i maturzysta opowiadali, co zrobią po zakończeniu sesji egzaminacyjnej. Produkcja spotkała się z krytyką. Teraz resort odmawia informacji o jej kosztach.

09.05.2019

Poznański wydział prawa świętuje stulecie

Zarządzanie oświatą

Olbrzymi nacisk kładziemy na intensyfikację działalności naukowej, uruchomiliśmy programy wydziałowe zachęcające do publikowania, a także do prowadzenia badań w ramach zespołów badawczych z udziałem uczonych z zagranicy - mówi Prawo.pl prof. Roman Budzinowski. Dodaje, że zróżnicowana oferta dydaktyczna uwzględnia potrzebę specjalizacji.

08.05.2019

Uczniowie skarżą się do kuratoriów na brak możliwości poprawiania ocen

Zarządzanie oświatą

Do niektórych kuratoriów wpłynęły skargi na brak możliwości poprawiania ocen przez uczniów w efekcie strajku nauczycieli. Uczeń z Opola poskarżył się na to, że z powodu strajku, nie mógł poprawić ocen. Maturzyści z Katowic wskazywali, że nie zgadzają się np. z oceną niedostateczną z matematyki. W tym przypadku - po zbadaniu sprawy - zmieniono je na pozytywne stopnie.

07.05.2019

MEN: Maturzysta z oceną niedostateczną może się zgłosić do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Prawie 16 tys. uczniów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na podstawie nowej ustawy zmieniającej zasady klasyfikacji uczniów. Szefowa resortu edukacji zachęca, by wątpliwości dotyczące możliwości poprawiania ocen, jeśli uczeń nie miał takiej możliwości, zgłaszać do kuratorium lub zgłosić się po poradę do prawnika.

06.05.2019

Od poniedziałku zaczynają się matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W poniedziałek 6 maja ponad 269,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do matury, która rozpocznie się od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

06.05.2019

WSA: Odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego tylko w wyjątkowych sytuacjach

Kadry w oświacie Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Jeśli w trakcie roku szkolnego zapada decyzja o odwołaniu dyrektora szkoły w trybie bez wypowiedzenia, to musi ona wynikać z zaistnienia tzw. szczególnie uzasadnionego przypadku. Długotrwały konflikt dyrektora ze współpracownikami nie uzasadnia podjęcia takich kroków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

03.05.2019

ZNP: Nie będziemy uczestniczyć w edukacyjnym "okrągłym stole"

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Konsekwentnie podtrzymujemy decyzję, że nie będziemy brać udziału w obradach okrągłego stołu – powiedział w czwartek Sławomir Broniarz w reakcji na zamieszczoną przez wicemarszałek Sejmu Beatę Mazurek na Twitterze informację o tym, że zaproszenie do okrągłego stołu ds. oświaty dla związków zawodowych jest aktualne.

02.05.2019

Wniosek o dofinansowanie pracowni przyrodniczych do 14 czerwca

Zarządzanie oświatą

Trwa program wsparcia finansowego wyposażenia szkół w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych (biologia, geografia, chemia i fizyka). Środki pochodzą z rezerwy 0,4% części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2019. Program dofinansowania został zaplanowany na 4 lata i trwa od 2018 roku.

02.05.2019

We wtorek druga tura "okrągłego stołu". ZNP nie weźmie udziału 

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej ponad 100 osób ma uczestniczyć w pracach zaplanowanych na wtorek 30 kwietnia pięciu podstolików podczas drugiej tury debaty przy okrągłym stole edukacyjnym. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału tym wydarzeniu, mimo zaproszenia premiera.

29.04.2019

Specustawa maturalna nie tylko na strajk

Zarządzanie oświatą

Dyrektor szkoły będzie mógł zastąpić radę pedagogiczną nie tylko w czasie strajku nauczycieli. Dodany najnowszą nowelizacja do Prawa Oświatowego przepis pozwala na dużą uznaniowość w tym zakresie, nie ograniczając możliwości zastępowania nauczycieli jedynie do strajku lub innej sytuacji nadzwyczajnej.

29.04.2019

Strajk nauczycieli zawieszony, specutawa maturalna obowiązuje 

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Od godziny 6.00 w sobotę strajk nauczycieli został zawieszony. Również w sobotę weszła w życie nowelizacja prawa oświatowego, która pozwala na sklasyfikowanie absolwentów szkół średnich i dopuszczenie ich do matur przez dyrektorów szkół lub innych nauczycieli wyznaczonych przez organy prowadzące szkoły.

27.04.2019

Senat też za "specustawą maturalną"

Zarządzanie oświatą

W nocy z czwartku na piątek Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o systemie oświaty i Prawo oświatowe, dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. Zaakceptowana przez Senat nowelizacja ustawy trafi teraz do prezydenta.

26.04.2019