Domniemanie niewinności również przy ocenianiu zdalnego nauczania

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Cztery piątki, dwie tróje i trzy szóstki – na koniec roku dostateczny. Niektórzy nauczyciele nie wierzą, że uczniowie uczciwie pracowali podczas zdalnych lekcji, więc ocenę na koniec roku wystawiają na podstawie tych kilku not, z którymi zdążyli przed lockdownem. To wątpliwa prawnie praktyka. A prawo pozwala uczniom i ich rodzicom odwoływać się od takich decyzji.

04.06.2021

Rusza zbieranie podpisów przeciwko reformie edukacji włączającej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, żeby resort edukacji przeprowadził debatę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie edukacji włączającej i poddał zmiany rzeczywistym konsultacjom. Chodzi o nowelizację, nad którą resort pracuje od początku tego roku, w założeniu ma usprawnić system, ale pojawiają się opinie, że zaszkodzi dzieciom.

01.06.2021

Od poniedziałku wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym. Możliwe są jednak wyjątki - ze względu na sytuację epidemiczną w konkretnych placówkach będzie można przechodzić na naukę zdalną lub w trybie mieszanym.

31.05.2021

Kanon lektur poszerzony m.in. o prace IPN i Karola Wojtyły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zakończone zostały prace nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych, uzupełniających. Jak mówił, są tam znakomite pozycje polskiej literatury, opracowania Instytutu Pamięci Narodowej, ale w kanonie znajdą się też teksty Jana Pawła II.

28.05.2021

Szkolenia dla nauczycieli wyłączone z zakazu zgromadzeń

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zgromadzenia związane z organizowaniem szkoleń dla nauczycieli prowadzonych na podstawie programów ustanowionych przez ministra edukacji i nauki zostały wyłączone z ograniczeń dotyczących zgromadzeń - przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie.

26.05.2021

WSA: Dyrektor szkoły wybrany nielegalnie przez skład komisji konkursowej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

W gminie przeprowadzono konkurs na dyrektora szkoła, a jego zwycięzcę wójt powołał na stanowisko dyrektora szkoły. Wojewoda, który kontrolował przebieg konkursu zarzucił wójtowi istotne naruszenie przepisów ustawy o systemie oświaty. Przy wyborze składu komisji konkursowej jako swoich przedstawicieli wójt powołał bowiem radnych gminy.

26.05.2021

Nie wszystkie szkoły informują o zasadach rekrutacji

Zarządzanie oświatą

Do 2 sierpnia potrwa rekrutacja do szkół średnich. Technicznie przebiega bez kłopotów, problem jednak w tym, że niektóre szkoły podstawowe nie informują uczniów o zasadach rekrutacji. Z pierwszych analiz wynika, że większość ich absolwentów wybierze się do liceów. Boją się techników, za mało wiedzą, jak wygląda nauka w tych szkołach.

25.05.2021

Historia XX i XXI wieku nowym przedmiotem w 2022 r.

Zarządzanie oświatą

Od września 2022 r. uczniowie mają uczyć się nowego przedmiotu - historii Polski XX i XXI wieku. Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika, nauczyciele nie są przygotowani - zapowiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

20.05.2021

Więcej uczniów skorzysta z gminnych programów

Zarządzanie oświatą

Gmina będzie mogła objąć programem pomocy zarówno uczniów pobierających naukę na swoim terenie (np. gminy), a zamieszkałych poza jej terenie oraz tych, który uczą się w innej jednostce samorządu terytorialnego. Do tej pory programy pomocowe wykluczały takie osoby.

20.05.2021

Niezapłacona dotacja oświatowa traktowana jako szkoda

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Nie można zgodzić się z tezą, że aby powstała szkoda wskutek niewypłacenia dotacji, organ prowadzący niepubliczną placówkę oświatową musi najpierw pokryć brak z własnych środków i następnie dowodzić rozmiar szkody dowodami wydatkowania tych środków. Zarówno prawnie, jak i praktycznie prowadzi nas to na manowce - twierdzi radca prawny Robert Gałęski.

20.05.2021

Firma prowadząca szkoły policealne zapłaci za stosowanie niedozwolonych klauzul

Zarządzanie oświatą

Prezes UOKiK nałożył na spółkę prowadzącą szkoły policealne karę w łącznej wysokości ponad 355 tys. zł, zakazał również stosowania zakwestionowanych praktyk. Chodziło o niedozwolone klauzule umowne. Podstawą do zajęcia się sprawą były sygnały od konsumentów oraz od miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.

19.05.2021

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna pomogła w nauce zdalnej

Zarządzanie oświatą

Prawie 74,2 proc. szkół, które są w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, prowadzi lub prowadziło zdalne zajęcia z budynku szkoły, wykorzystując dostarczany przez OSE internet (z czego 65,7 proc. – codziennie) - wynika z badania ankietowanego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

19.05.2021

Ruszyła rekrutacja do szkół średnich

Zarządzanie oświatą

Ruszyła już rekrutacja do szkół średnich - dokumenty można składać do 21 czerwca 2021 r. Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

18.05.2021

Minister: Nauczyciele też skorzystają na reformie podatkowej

Zarządzanie oświatą Polski Ład

Reforma podatkowa ujęta w Polskim Ładzie, czyli m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, to pozytywne rozwiązanie również dla 700 tys. nauczycieli i pracowników oświaty – podkreślił w poniedziałek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

17.05.2021

Polski Ład: Wyrównywanie szans po pandemii, program "Zielona szkoła"

Zarządzanie oświatą

Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Elementem programu będzie też promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach.

15.05.2021

Przedszkolak będzie miał dalej do lokalu z jednorękim bandytą

Szkoła i uczeń Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Resort finansów przygotował projekt określający minimalne odległości salonów gier na automatach m.in. od szkół i przedszkoli. Zmiany mają chronić obywateli, a w szczególności osoby małoletnie, przed szkodliwymi skutkami hazardu. Automaty będą też bardziej oddalone od miejsc kultu.

14.05.2021

Prof. Leppert: Zmiany dotyczące uczelni zawodowych to obniżanie standardów

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Już wkrótce uczelnie zawodowe nie będą musiały zawierać porozumień z uczelniami akademickimi, by prowadzić studia nauczycielskie. W ten sposób minister puszcza oko do słabych uczelni zawodowych, które posiadają najsłabszą kategorię C albo nie posiadają kategorii naukowej - uważa Roman Leppert, profesor z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

14.05.2021

Mimo pandemii absolwenci techników dobrze przygotowani

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Po ubiegłorocznych pandemicznych perturbacjach z odbyciem praktyk w technikach i szkołach branżowych, w tym roku wygląda to znacznie lepiej. Wiele placówek skorzystało z tzw. wirtualnej firmy, co przynosi dobre efekty. Rynek pracy zaś coraz bardziej docenia fachowe przygotowanie po takich szkołach w przeciwieństwie do umiejętności absolwentów liceów.

12.05.2021

Katolicka szkoła może relegować ucznia za naruszanie zasad, ale nie może dyskryminować

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie uczennicy relegowanej z katolickiej szkoły za udział w źle widzianej w tej placówce demonstracji. Szkoła prowadzona przez kościół ma prawo ustalić obowiązujące w niej zasady, ale nie może arbitralnie skreślać uczniów z listy. Ma to regulować statut, który jednak musi być zgodny z aktami wyższego rzędu.

07.05.2021

Nauczyciele zapowiadają testy, dyrektorzy apelują o rozsądek, wytycznych nie ma

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zapowiada, że wszyscy uczniowie wrócą do szkół i stacjonarnej nauki pod koniec maja. Część nauczycieli chce wtedy postawić na odbudowywanie relacji po rocznej przerwie, inni mają zgoła odmienne plany i zapowiadają, że dokładnie sprawdzą, jaką wiedzę przyswoili uczniowie w ciągu tego roku.

05.05.2021

 

 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski