Bezpłatny e-book Greenwashing po decyzjach Prezesa UOKiK – skutki praktyczne i dobre praktyki dla firm
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Czy przekazanie odpadów podmiotowi posiadającemu zezwolenie na gospodarowanie nimi zwalnia z odpowiedzialności za te odpady?

Pytanie pochodzi z publikacji LEX Prawo Ochrony Środowiska: Czy jeżeli rolnik (gospodarstwo rolne) uzyskał zezwolenie na przetwarzanie odpadów w procesie R10, to zwalnia to wytwórcę osadów z odpowiedzialności za ich prawidłowe zastosowanie? Czy też bez względu na to, komu się je przekaże (firmie czy osobie fizycznej do zastosowania w rolnictwie), to zawsze odpowiada wytwórca?

EMAS zwalnia z audytów energetycznych

Organizacje zarejestrowane w systemie ekozarządzania i audytu EMAS są zwolnione z obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Warunkiem jest wykonanie takiego audytu w ramach systemu oraz poinformowanie o tym Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przypomina Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Ruda Śląska nie chce instalacji przetwarzania groźnych odpadów

Miasto Ruda Śląska nie zgadza się na budowę instalacji przetwarzania niebezpiecznych odpadów na terenie dawnych składowisk elektrowni Halemba. W czwartek podpisana została decyzja odmawiająca określenia środowiskowych uwarunkowań dla realizacji tej inwestycji.

Wielkopolska: powstanie 13 punktów zbiórki odpadów komunalnych

13 nowych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powstanie na terenie gmin wchodzących w skład Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Koszt przedsięwzięcia to 15 mln zł.

Gmina nie ma obowiązku finansowania leczenia dzikich zwierząt

Gmina nie ma obowiązku finansowania leczenia chorego ptaka. Żaden przepis ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody i ustawy z 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt nie przewiduje obowiązku pokrywania kosztów transportu, leczenia i utrzymania dzikich zwierząt.

Czy w myśl nowego Prawa wodnego wody chłodnicze są ściekami?

Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska: Czy w związku z nowym brzmieniem definicji ścieków w nowej ustawie z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej n. pr. wod., gdzie brak sformułowania w szczególności, przy jednoczesnym wyodrębnieniu wód chłodniczych pochodzących z elektrowni i elektrociepłowni, należy rozumieć, że wody z innych systemów chłodniczych nie będą się mieściły w definicji ścieków? Inaczej mówiąc, czy wody chłodnicze z obiegów innych niż wskazane w definicji ścieków w n. pr. wod. są ściekiem?
odpady

Zużyty sprzęt chłodniczy nie jest prawidłowo przetwarzany

Jedna nieprawidłowo przetworzona lodówka to podobna szkoda dla środowiska jak przejechanie 10 tys. km samochodem osobowym. Co roku do utylizacji trafia 900 tys. sztuk zużytych lodówek, ale prawidłowo przetwarzanych jest tylko ok. 30 proc. z nich. Większość przetwarzana jest w niewłaściwy sposób w szarej strefie, a szkodliwe substancje trafiają do atmosfery. Konieczne jest wprowadzenie lepszego nadzoru nad obrotem zużytym sprzętem przekonują eksperci Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ochrony Środowiska.
warszawa panorama

1 września wchodzi w życie śląska uchwała antysmogowa

1 września wchodzi w życie uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego nr V/36/1/2017, która będzie obowiązywać na obszarze całego województwa przez cały rok i dotyczy wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe.
dokumenty podpis

Wniosek o wydanie pozwolenia emisyjnego powinien zawierać informację o tytule prawnym do instalacji

Zgodnie z art. 184 ust. 2 pkt 3 p.o.ś. wniosek o wydanie pozwolenia powinien zawierać informację o tytule prawnym do instalacji. Ustawa nie odnosi się natomiast do tego, jak ma wyglądać i jakie wymagania ma spełniać ww. informacja. W związku z powyższym według mnie przepis należy rozumieć tak, jak jest napisany, tzn. we wniosku zawrzeć informację, czy wnioskodawca ma tytuł prawny do instalacji i na jakiej podstawie - wyjaśnia Marek Wojciech Gall, ekspert publikacji Prawo Ochrony Środowiska.
scieki

Odory - problem, który wymaga ustawowego rozwiązania

Organy Inspekcji Ochrony Środowiska w 2016 r. rozpatrzyły ponad 1 tysiąc skarg, które dotyczyły uciążliwości zapachowej. Najwięcej skarg dotyczyło m.in. eksploatacji oczyszczalni ścieków, wykorzystywania komunalnych osadów ściekowych w rolnictwie oraz nieprzestrzegania przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu. Skargi dotyczyły ponadto: ferm zwierząt, zakładów przemysłowych, składowisk odpadów oraz sposobów postępowania z odpadami.

Rząd chce przekształcić GDOŚ i RDOŚ

Rada Ministrów chce przekształcić Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska. Projekt nowelizacji zakłada utworzenie nowej jednostki organizacyjnej, wyspecjalizowanej w zakresie ochrony środowiska i ochrony przyrody - Dyrekcji Ochrony Środowiska.
drewno

Posiadacz samoistny nie może zgłosić zamiaru usunięcia drzewa

Zgodnie z przepisem art. 83f ust. 4 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody, tylko właściciel nieruchomości - osoba fizyczna może dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa. Zatem, przepis ten nie dotyczy posiadaczy samoistnych -wyjaśniaAnna Hejnar-Zawisza, ekspert publikacji Prawo Ochrony Środowiska.
cba 0001

CBA przyjrzy się budowie spalarni odpadów w Biskupcu

Rozpoczęło się śledztwo i dwie kontrole CBA dotyczące realizacji umowy inwestycyjnej m.in. w zakresie budowy spalarni odpadów oraz bezprzetargowego zbycia nieruchomości gminnych o wartości około 3 mln zł na rzecz zagranicznej firmy prywatnej - informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.
dziki dzika swinia

Projekt rozporządzenia MŚ: koniec ochrony łosia

Ministerstwo Środowiska zamierza przywrócić okres polowań na łosia. Przygotowało więc projekt rozporządzenia zmieniający okresy polowań na zwierzęta łowne.
warszawa panorama

Koszty dostosowania do nowych norm emisji zanieczyszczeń sięgają 10 mld zł

Szacuje się, że koszty [dostosowanie do nowych regulacji red.] sięgają 10 mld zł. Mamy na to 4 lata. Trudno powiedzieć, czy elektrownie i duże obiekty spalania są przygotowane, niemniej jednak uważamy, że to bardzo dobry kierunek i trzeba podjąć to wyzwanie mówi Agnieszka Muras z międzynarodowej organizacji pozarządowej HEAL Polska, która działa na rzecz klimatu i środowiska.

Podlaskie: można kosić 6,3 tys. ha biebrzańskich łąk

6,3 tys. podmokłych łąk nad Biebrzą można w tym roku kosić po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków, jednak koszenie utrudnia woda, bo jest mokry rok - informuje Biebrzański Park Narodowy.
prawnik paragraf

Organy gminy nie zawsze prowadzą egzekucje opłat za gospodarowanie odpadami

Organy gmin, a także prezydenci niektórych miast uprawnieni do prowadzenia egzekucji w charakterze organu egzekucyjnego nie mogą prowadzić egzekucji opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości. Takim organem jest naczelnik urzędu skarbowego, zgodnie z art. 19 1 ustawy z 17.06. 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
prawnik mlotek waga

7 ważnych zmian w ustawie o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych

23.08.2017 r. opublikowana została ustawa o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Oto 7 ważnych zmian, które wprowadza nowelizacja.
mlotek unia europejska

Czy wysyłanie zepsutego sprzętu do naprawy do krajów UE podlega przepisom o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów?

Pytanie pochodzi z LEX Prawo Ochrony Środowiska:Czy wysyłanie zepsutego sprzętu do naprawy/serwisu za granicę (UE) podlega przepisom o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów? Zaznaczam, że część sprzętu, który jest wysyłany za granicę, może okazać się niezdatny do naprawy.
podatki zlotowki

Czy wystarczy pokazywać koszty gospodarowania odpadami na paragonie lub fakturze?

Pytanie pochodzi z publikacji LEX Prawo Ochrony Środowiska: Artykuł 16 ust. 1 ustawy z 11.09.2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. poz. 1688) mówi, że z chwilą sprzedaży sprzętu przedstawia się nabywcom sprzętu koszty gospodarowania odpadami obejmujące koszty zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu, jeżeli wprowadzający sprzęt przekazał dystrybutorom informację o wysokości kosztów gospodarowania odpadami. Czy w związku z zapisem z chwilą sprzedaży wystarczy pokazywać kgo na paragonie lub fakturze? Czy też należy pokazywać ten koszt na cenówkach/etykietach?