Na rozpatrzenie przez Sejm czekają cztery senackie poprawki przyjęte w ubiegłym tygodniu. Mają one charakter redakcyjny i doprecyzowujący, więc nowelizacja zasadniczo już się nie zmieni.

Pewne jest więc, że do ustawy wprowadzona zostanie definicja toreb na zakupy z tworzywa sztucznego – będą to torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego.

Rozróżniono również lekkie torby i bardzo lekkie torby. Od tego, do której grupy zakwalifikowane zostanie opakowanie, zależeć będzie to, czy za reklamówkę będzie trzeba zapłacić.

Lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego oznaczają torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów, a bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego to torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności – to tzw. zrywki oferowane w sklepach m.in. do pakowania owoców. Te drugie będą zwolnione z opłaty recyklingowej.

Ostateczna wysokość opłaty recyklingowej za lekkie torby foliowe ustalona zostanie w rozporządzeniu, natomiast ustawa określa jej maksymalną wysokość na 1 zł. Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że zaproponuje stawkę w wysokości 20 gr.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami