Być może rząd będzie musiał dotować NFZ, bo ubywa mu pieniędzy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wpływy do Narodowego Funduszu Zdrowia ze składki zdrowotnej za kwiecień i maj są mniejsze o 1,4 mld złotych. W związku z tym Fundusz obniżył na ten rok plan wydatków na zdrowie o 2 mld złotych. Nie wiadomo jeszcze czy budżet państwa nie będzie musiał dotować NFZ, aby wypełnić zobowiązania z ustawy o 6 proc. PKB na zdrowie.

06.07.2020

Prawie tysiąc nowych psychoterapeutów i psychologów pomoże dzieciom

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Reformę psychiatrii dzieci przeprowadzamy dwutorowo. Preferujemy leczenie środowiskowe, bo hospitalizacja pochłania aż 80 proc. kosztów tej dziedziny medycyny. Za środki unijne kształcimy bezpłatnie psychoterapeutów i psychologów klinicznych - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

04.07.2020

WSA: Lekarz dyżurny na telefon to naruszenie praw pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Niedostępność lekarza na oddziale chirurgii i dyżur po godzinie 15 pod telefonem, jest naruszeniem zbiorowych praw pacjenta - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Poparł w ten sposób decyzję Rzecznika Praw Pacjenta, który nakazał szpitalowi wprowadzić całodobowy dyżur lekarski, mimo, że na oddziale jest tylko sześć łóżek.

03.07.2020

NFZ dopłaci lekarzowi za wystawianie e-skierowań

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze rodzinni i specjaliści dostaną wkrótce z Narodowego Funduszu Zdrowia dodatkowe wynagrodzenie za wystawianie skierowań w formie elektronicznej zamiast papierowych oraz za przyjmowanie pacjentów na wizyty na podstawie elektronicznych dokumentów.

02.07.2020

Laboratoria będą nadal mogły zatrudniać specjalistów z różnych branż

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Choć środowisko diagnostów laboratoryjnych chce dostęp do pracy w laboratoriach ograniczyć biologom i biotechnologom, rząd uznał, że absolwenci tych kierunków będą mogli nadal przeprowadzać badania próbek. Takie regulacje wprowadzi ustawa o diagnostyce laboratoryjnej. Na stronie kancelarii premiera pojawiły się właśnie założenia do projektu ustawy.

02.07.2020

Błędy w badaniach histopatologicznych ograniczają skuteczność leczenia nowotworów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Brakuje opisanych prawem standardów przeprowadzania badań histopatologicznych, a lekarzy je wykonujących jest za mało i ich praca jest źle zorganizowana. Przez to dochodzi do pomyłek w opisach badań, onkolodzy na ich podstawie stawiają błędne diagnozy, a pacjentom niepotrzebnie nawet wycina się zdrowe organy. Minister zdrowia planuje zmiany w tej dziedzinie.

01.07.2020

Pracownik nie musi płacić PIT od testu na koronawirusa

PIT Opieka zdrowotna Koronawirus

Skarbówka próbowała pobierać podatek od testu na koronawirusa, który pracodawca chciał finansować pracownikom. Zapędy fiskusa studzi jednak najnowsze stanowisko Ministerstwa Finansów. Wynika z niego, że badanie jest korzyścią firmy. O opodatkowaniu pracowników nie może być więc mowy. MF zapowiada wydanie szczegółowych objaśnień w tym zakresie.

01.07.2020

Wkrótce będą możliwe większe imprezy w otwartej przestrzeni

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 17 lipca w wydarzeniach artystycznych i rozrywkowych w otwartej przestrzeni będzie mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało we wtorek, że od tego dnia zmienią się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni.

30.06.2020

Sądy nie mają gdzie kierować osób z nakazem terapii zaburzeń seksualnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zaledwie trzy placówki prowadzą dziś w Polsce terapię zaburzeń preferencji seksualnych, dostępną dla osób objętych nadzorem prewencyjnym, a nie skierowanych przez sądy do ośrodka w Gostyninie. Do tego wszystkie zlokalizowane są na południu Polski - w Krakowie, Rzeszowie i Tychach.

30.06.2020

Choroby zakaźne będą dokładnie rejestrowane elektronicznie

Opieka zdrowotna

Już obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu prowadzenia rejestru chorób zakaźnych oraz okresu przechowywania danych zawartych w tym rejestrze. Wynika za niego, że powstanie ogólnopolski rejestr chorób zakaźnych.

29.06.2020

Zmiany w kodeksie karnym przyczynią się do ukrywania błędów medycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzanie przez rząd opresyjnego systemu karania lekarzy za błędy medyczne sprawi, że system ich raportowania w szpitalach będzie funkcjonował jeszcze gorzej. Zastraszony medyk nie zgłosi pomyłki ordynatorowi, z obawy przed karą więzienia - mówi dr Jacek Miarka, prezes Naczelnego Sądu Lekarskiego.

29.06.2020

Polska cały czas zależna farmaceutycznie od Chin

Opieka zdrowotna Farmacja

Krajowe firmy farmaceutyczne czekają na przepisy refundacyjne, które stymulowałyby biznes do zwiększenia produkcji leków w Polsce i tym samym uniezależnienia się od ich importu z Azji. W czasie izolacji pojawiła się bowiem realna obawa o brak dostępu farmaceutyków.

29.06.2020

NSA: Szukanie przyczyn choroby zawodowej można ograniczyć do ostatniego pracodawcy

BHP Opieka zdrowotna

Choroba zawodowa pojawiła się u pracownika siedem lat po jego zatrudnieniu. Nie było więc podstaw, aby sprawdzać, czy u poprzedniego pracodawcy wykonywał pracę w warunkach narażenia zawodowego. Szczególnie, że nie wykazano, że cierpiał wówczas na zespół cieśni w obrębie nadgarstka. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.06.2020

Prezydencka propozycja finansowania zdrowia wymaga konkretów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Kierunek zaproponowanych przez prezydenta rozwiązań dotyczących Funduszu Medycznego jest dobry, bo pieniądze mają iść m.in. na profilaktykę, refundację leków i bezlimitowe leczenie dzieci - wskazują eksperci. Dodają jednak, że, póki co, brakuje tu wielu szczegółowych regulacji - m.in. wskazania źródła finansowania Funduszu.

26.06.2020

O błąd medyczny łatwiej w czasie COVID-19 - lekarze chcą zmian

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze boją się odpowiedzialności karnej i cywilnej za błędy medyczne popełniane w czasie epidemii koronawirusa. Chcą więc zmian, które ich przed tym zabezpieczą. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przekaże rządowi projekt przepisów wzorowany na amerykańskiej klauzuli Dobrego Samarytanina - dowiedział się serwis Prawo.pl. Chodzi o zwolnienie z odpowiedzialności w przypadku nieumyślnych uchybień, a nie tych rażących.

25.06.2020

Fundusz Medyczny to kiełbasa wyborcza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prawie 3-miliardowy Fundusz Medyczny, którego powstanie zapowiada Andrzej Duda, ma małe szanse na polepszenie pacjentom dostępności do efektywnego leczenia, w tym onkologicznego. Jego spora część zostanie bowiem przeznaczona na unowocześnienie infrastruktury szpitali.

24.06.2020

Jakie badania profilaktyczne powinien wykonywać ojciec?

Opieka zdrowotna

W Dniu Ojca lekarze rodzinni przypominają o badaniach profilaktycznych, którym cyklicznie powinni poddawać się mężczyźni. W ramach refundacji z NFZ mają prawo zrobić morfolologię, kontrolę prostaty, badanie okulistyczne czy USG jamy brzucha.

23.06.2020

Tarcza 4 "tylnymi drzwiami" zwiększy kary za błędy medyczne? MS zaprzecza

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Do tej pory, w przypadku błędów medycznych sąd mógł zawiesić warunkowo karę, ale też - zgodnie z przepisem szczególnym - orzec ograniczenie wolności lub grzywnę. Tarcza 4 zmienia ten przepis, wprowadzając dodatkowe warunki jego stosowania. Lekarze protestują, bo w ich ocenie łatwiej będzie ich skazać na kary więzienia, MS temu zaprzecza i uspakaja, że zmiana lekarzom nie zagrozi.

23.06.2020

Bałagan organizacyjny w placówkach medycznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dyrektorzy domagają się do ministra zdrowia jednolitych standardów funkcjonowania szpitali, aby móc bezpiecznie hospitalizować i operować pacjentów w czasie pandemii. Niestety, wytyczne wydane przez poszczególne lekarskie towarzystwa naukowe i konsultantów krajowych są ze sobą sprzeczne.

23.06.2020

Coraz więcej szpitali „odmraża” porody rodzinne

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Decyzję, czy w porodzie może uczestniczyć osoba bliska, podejmuje dyrektor szpitala w porozumieniu z lekarzem kierującym oddziałem – przypomina Ministerstwo Zdrowia. Szpital nie może wymagać od osób towarzyszących przy porodzie wykonania „szybkich” tekstów na obecność koronawirusa.

23.06.2020