Nieliczni chorzy na schizofrenię pracują, choć 26 proc. ma wyższe wykształcenie

Opieka zdrowotna

Ok. 190 tys. osób z rozpoznaną schizofrenią korzysta z usług NFZ. Z chwilą wykrycia choroby 72 proc. traci pracę. Są wśród nich naukowcy, artyści, inżynierowie. Pracuje zaledwie 9 tysięcy chorych, reszta pobiera renty. Konieczne są zmiany nie tylko w opiece zdrowotnej, by - mimo choroby - mogli pracować. To byłaby dla nich także forma terapii.

17.04.2019

MZ uprości zlecenia na wyroby medyczne  

Opieka zdrowotna

Uproszczenie procedur i wzorów na wyroby medyczne zakłada projekt, który w niedzielę trafił do konsultacji publicznych. - Nie będzie już podwójnej weryfikacji zleceń. Pacjenci nie będą musieli potwierdzać papierowych dokumentów w oddziałach NFZ, będzie to można zrobić zdalnie – zapowiada wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

15.04.2019

Apel lekarzy: Nie oddawajcie swoich bliskich na święta do szpitala

Opieka zdrowotna

Lekarze apelują, by nie oddawać swoich bliskich na święta do szpitala. Opowiadają, że widzą bulwersujące przypadki, gdy bliscy przywożą rodziców czy dziadków do szpitala przed świętami. - Próbują wmawiać lekarzom, że ich krewny jest w złym stanie zdrowia i wymaga hospitalizacji.

15.04.2019

Mariusz Jędrzejczak: Premier powinien osobiście firmować reformy zdrowia

Opieka zdrowotna

W ciągu ostatnich piętnastu lat zmieniło się w Polsce kilkunastu ministrów zdrowia i każdy z nich miał inny pomysł na przeprowadzenie niezbędnych reform w tym sektorze. - W efekcie system jest niespójny, skrajnie niedofinansowany i niewydolny ekonomicznie, a w konsekwencji nieprzyjazny dla pacjenta - mówi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

15.04.2019

Agencja Badań Medycznych czeka na pieniądze na start

Opieka zdrowotna

Agencja została powołana, ale nie może rozpocząć działalności, bo nie ma pieniędzy. W rezerwie celowej zarezerwowano dla niej na ten rok 50 milionów złotych, na razie nie ma jednak zielonego światła z ministerstwa finansów na wykorzystanie tych środków. Jej szef zapowiada jednak, że w maju wynajmie siedzibę i zacznie rekrutować pracowników.

15.04.2019

Małe porodówki nierentowne i niebezpieczne, ale nie ma odważnych do ich zamykania

Opieka zdrowotna

Oddziały ginekologiczno-położnicze, na których odbywa się mniej niż 400 porodów rocznie, generują nie tylko długi dla szpitali, ale też stwarzają większe ryzyko popełnienia błędów medycznych. Niestety, samorządy - zwłaszcza przed wyborami - boją się zamykać oddziały, na których poród odbywa się np. raz na kilka dni.

13.04.2019

Nie trzeba niszczyć starych recept, MZ przedłuży ich ważność

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia wydłuży vacatio legis rozporządzenia w sprawie recept do 18 kwietnia 2020 roku. W innym wypadku dotychczas używane druki straciłyby ważność 18 kwietnia br. Od początku 2020 r. wejdzie obowiązek wystawiania recept elektronicznych.

12.04.2019

Od 1 czerwca więcej obowiązków przy badaniach klinicznych

Opieka zdrowotna

Od 1 czerwca 2019 r. każdy ośrodek badawczy będzie miał obowiązek przekazania informacji do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ o numerze PESEL uczestnika każdego badania klinicznego, a nie jak dotychczas tylko badania niekomercyjnego. Brak wykonania tego obowiązku będzie podlegał grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

12.04.2019

Lekarze straszeni karami, jeśli nie wystawią karty zgonu

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia żąda od lekarzy rodzinnych - pod groźbą kary - aby przygotowali karty zgonu osobom zmarłym poza szpitalem. Niestety, rząd od wielu lat nie jest w stanie uporządkować przepisów w tej dziedzinie, choć sprawa jest pilna.

12.04.2019

Dla niepełnosprawnych 647 mln zł w tym roku, a 2 mld zł w przyszłym

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ponad 5,7 mln złotych przeznaczył już w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na sfinansowanie projektów wspierających osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu. Dzięki  temu mają pieniądze na rehabilitację, ale nadal brakuje przepisów, które pomogłyby stworzyć więcej placówek

11.04.2019

Polski nastolatek zestresowany i niezadowolony z życia

Opieka zdrowotna

Aż 40 proc. polskich nastolatków z powodu stresu narzeka na bóle głowy i brzucha. Coraz więcej ma trudności z zasypianiem lub jest rozdrażniona. Coraz więcej nastolatek ma niską samoocenę. System opieki psychiatrycznej się rozsypał, resort zapowiada wprowadzenie nowego modelu od września, ale nadal najważniejszych szczegółów nie dogadał z MEN.

11.04.2019

Rzecznik: Pilnie trzeba uregulować przepisy o stwierdzaniu zgonu

Opieka zdrowotna

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta regularnie otrzymuje sygnały, dotyczące trudności w uzyskaniu przez osoby bliskie karty zgonu, w szczególności odmów jej wystawienia. - Nie można akceptować faktycznej niemożności realizacji tego obowiązku, w szczególności w sytuacji dużego stresu i obciążeń, związanych ze śmiercią osoby bliskiej – podkreśla Rzecznik

10.04.2019

Lekarze wystawili już ponad 600 tys. e-recept 

Opieka zdrowotna

Podczas trwającego od ubiegłego roku pilotażu wystawiono dotąd w Polsce ponad 600 tys. e-recept. Według resortu zdrowia zakładany termin wdrożenia elektronicznych recept w całym kraju od początku przyszłego roku jest w pełni realny.

09.04.2019

RPO interweniuje w sprawie obniżonych kontraktów na opiekę psychiatryczną dzieci

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia obniża wartości kontraktów z placówkami opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Są one o 50-65 proc. niższe od kontraktów z ubiegłego roku - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. I podkreśla, że utrudnia to, a często wręcz uniemożliwia, objęcie opieką psychiatryczną osób jej potrzebujących.

09.04.2019

SA: Nutridrinki nie pomagają na urazy kręgosłupa

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Powódka uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w którym doznała urazu kręgosłupa. Przed sądem domagała się przyznania jej odszkodowania obejmującego zwrot poniesionych wydatków na leczenie. Część z przedstawionych wydatków nie mogła być rozliczona przez pozwanego, gdyż nie miały one związku z doznanym urazem - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

09.04.2019

W razie katastrofy prywatna karetka nie weźmie poszkodowanych

Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia w ramach państwowego ratownictwa medycznego mogą jeździć tylko zespoły, których właścicielem jest podmiot publiczny. W obecnym brzmieniu ustawy w razie katastrofy, może wystąpić sytuacja, w której nie będzie można skorzystać z karetek posiadanych przez podmioty niepubliczne – twierdzi dr Sebastian Sikorski,

09.04.2019

Pielęgniarki odbierają prawo wykonywania zawodu - może trafią do szpitali

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Blisko 100 proc. kończących studia pielęgniarskie odbiera prawa wykonywania zawodu - informuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jego zdaniem to dobry znak, ponieważ dotychczas 30 proc. absolwentów takich studiów w ogóle nie interesowało się pracą w zawodzie i wybierało inne zajęcia.

08.04.2019

Lekarze kontraktowi pracują po trzy dni bez przerwy, ale trudno będzie to ograniczyć

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze kontraktowi potrafią pracować trzy, do nawet pięć dób bez przerwy. O tym, dlaczego kierowców ciężarówek można zmusić do przestrzegania czasu pracy, a w przypadku lekarzy pozwalamy na to, by pracowali tak długo, choć zagraża to bezpieczeństwu ich i pacjentów, rozmawiamy z dr. Mariuszem Jędrzejczakiem, byłym dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

08.04.2019

Wyższe wyceny w chirurgii

Opieka zdrowotna

Wyższe o 20 proc. będą wybrane procedury z zakresu chirurgii ogólnej dla szpitali I i II stopnia w sieci szpitali. Wyższe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. NFZ podaje, że nowe ryczałty - na okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. - ustali do końca kwietnia.

05.04.2019
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski