Prawo wymierzone w mafię lekową może uderzyć w domy dziecka i opieki społecznej

Opieka zdrowotna

300 tys. złotych kary za uporczywe nieprzekazywanie dokumentów, będą możliwe kontrole bez zapowiedzi, a za wywóz brakujących leków zagranicę będzie grozić kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat – takie zmiany zakłada nowelizacja prawa farmaceutycznego. Właściciele aptek oraz hurtowni farmaceutycznych podkreślają, że przepisy są zbyt restrykcyjne i nieprecyzyjne.

12.02.2019

Coraz więcej uczelni chce uczyć pielęgniarki, ale nadal są ogromne braki

Zawody medyczne

Od lutego zaczną działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a od jesieni tego roku uczelnia ma zacząć także kształcić lekarzy. Resort zdrowia podał, że kolejne uczelnie chcą uczyć pielęgniarki. Jednak to ciągle mało.

12.02.2019

Szczepione dzieci premiowane w przedszkolach - rusza zbiórka podpisów pod projektem

Opieka zdrowotna

Dziecko, które ma komplet szczepień ma dostać więcej punktów przy rekrutacji do przedszkola - to pomysł na nowelizację Prawa Oświatowego. Zaczęła się zbiórka podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej takie kryterium. Podpisów jest ok. 25 tys. do 6 maja trzeba zebrać 100 tys., żeby projektem zajął się Sejm.

11.02.2019

Przysięga Hipokratesa do zmiany, by lekarz pamiętał, że ma odpoczywać

Prawo pracy Zawody medyczne

Środowisko lekarskie zastanawia się nad zmianą treści przysięgi Hipokratesa. W nowym brzmieniu miałaby ona zobligować medyków do dbania nie tylko o zdrowie pacjentów, ale i ich własne. Dbałość o własne zdrowie i dobre samopoczucie mają zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie.

09.02.2019

Coraz większe uprawnienia fizjoterapeutów

Zawody medyczne

Lekarz nie musi na skierowaniu wskazywać zabiegów jakie winny być zrealizowane w ramach terapii, bo fizjoterapeuta zyskał prawo do samodzielnego planowania terapii w oparciu o diagnozę lekarską i badanie fizjoterapeutyczne. Teraz pojawił się projekt, który umożliwi fizjoterapeutom wpisywanie praktyki zawodowej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

08.02.2019

MZ: Porady pielęgniarskie zwiększą dostępność do świadczeń

Opieka zdrowotna

Projekt rozporządzenia, które wprowadzi tzw. poradę pielęgniarską, trafi niebawem do konsultacji publicznych. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała w czwartek, że rozporządzenie jest już po uzgodnieniach wewnątrzresortowych i niebawem ujrzy światło dzienne.

07.02.2019

Samorząd doradza aptekarzom, jak po 9 lutego wydawać leki bez kodów

Farmacja

Prawo nie przewiduje kar dotyczących bezpośrednio niewykonywania obowiązków związanych ze stosowaniem dyrektywy fałszywkowej – podkreśla Naczelna Rada Aptekarska. Firmy alarmują, że apteki są gotowe, ale nie działa sprawnie platforma umożliwiająca weryfikację i wycofywanie z apteki potencjalnie sfałszowanych produktów.

07.02.2019

Prezes NFZ: Za kilka miesięcy zaczniemy kontrolować normy dla pielęgniarek

Zawody medyczne

Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział, że za kilka miesięcy zaczną kontrolować minimalne normy zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych obowiązujące od 1 stycznia br. Prezes podał także, że – dzięki planowanym zmianom w prawie – kontroli w lecznicach będzie więcej.

07.02.2019

Drogie obowiązkowe naklejki do monitorowania handlu papierosami

Opieka zdrowotna

Do 100 tys. zł kary ma grozić za nieprzekazanie próbki papierosów do laboratorium kontrolującego składniki dymu, a 3,50 zł ma kosztować tysiąc kodów na paczki. Bez tego po 20 maja br. nie będzie można sprzedawać papierosów. Producenci narzekają, że stawki za kody są dwa razy wyższe niż sugerowała KE.

07.02.2019

Od soboty trzeba zacząć śledzić fałszywe leki, ale system w powijakach

Farmacja

W sobotę 9 lutego mija termin wdrożenia tzw. dyrektywy fałszywkowej i od tego dnia wszystkie leki muszą mieć specjalne kody, a apteki czytniki, by je odczytać. Firmy alarmują, że apteki są gotowe, ale na trzy dni przed godziną „zero” 30 proc. z nich nadal nie uzyskało dostępu do platformy umożliwiającej weryfikację i wycofywanie z apteki potencjalnie sfałszowanych produktów.

06.02.2019

Fundusz Sprawiedliwości da pieniądze na klinikę Budzik dla dorosłych

Opieka zdrowotna

Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, sfinansuje utworzenie Kliniki „Budzik” dla dorosłych. Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” otrzyma na ten cel ponad 37 mln zł. To pozwoli wybudować i w pełni wyposażyć nowoczesną placówkę w Warszawie

06.02.2019

Segregacja i numerki w SOR mają przyśpieszyć przyjmowanie pacjentów

Opieka zdrowotna

Szpitale będą mogły podzielić się dyżurami. Tak, by codziennie nie wszystkie musiały mieć w pełnej gotowości zespołu na bloku operacyjnym. By poprawić obsługę w szpitalnych oddziałach ratunkowych mają być wprowadzone także jednolite zasady segregacji pacjentów oraz numerki – takie jak na poczcie.

05.02.2019

NFZ z armią kontrolerów

Opieka zdrowotna

W Narodowym Funduszu Zdrowia zostanie utworzony korpus kontrolerski, a uprawnienia kontrolne zostaną skupione w ręku prezesa Funduszu. Planowane zmiany zakładają także uproszczenie i przyspieszenie procedur kontrolnych poprzez ograniczenie dokumentowania ustaleń z kontroli do jednego dokumentu - wystąpienia pokontrolnego.

05.02.2019

Każda paczka papierosów z unikalnym kodem

Opieka zdrowotna

Producent lub importer wyrobów tytoniowych przeznaczonych na polski rynek będzie musiał wystąpić o niepowtarzalny identyfikator oraz stosować odpowiednie zabezpieczenia, służące do śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Takie zmiany zakładają przepisy, które we wtorek w końcu zostały przyjęte przez rząd. Z niecierpliwością czeka na nie branża tytoniowa, bo bez takich oznaczeń nie będzie można sprzedać żadnej nowej paczki papierosów po 20 maja br.

05.02.2019

Szykuje się rewolucja w suplementach diety

Opieka zdrowotna

Za wprowadzenie na rynek nowego suplementu producent będzie musiał zapłacić. Wymagane będzie podanie dokładnego składu takiego preparatu i wyraźne oznaczenie na opakowaniu, że to suplement, by odróżniał się od leków. Planowane są też wysokie kary za wprowadzanie pacjentów w błąd w reklamie - np. gdy aktor, udając lekarza, sugeruje, że tego rodzaju specyfik leczy, a to nieprawda - dowiedziało się Prawo.pl. 

05.02.2019

W marcu wzrost wycen, by pomóc szpitalom powiatowym

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że chce, by od 1 marca nastąpił wzrost wycen, by w ten sposób istotnie poprawiły się bilanse szpitali, zwłaszcza powiatowych. A prezes NFZ Andrzej Jacyna podał, że planowane są zmiany wycen w internie, chirurgii ogólnej, szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć i nocnej pomocy lekarskiej.

04.02.2019

Dziki rynek medycyny estetycznej niesie wiele zagrożeń

Opieka zdrowotna

Nieświadome kobiety coraz częściej padają ofiarami błędów popełnianych przez pseudospecjalistów medycyny estetycznej podczas powiększania ust lub wypełniania zmarszczek. Coraz więcej takich spraw trafia do kancelarii prawnych, ale nie są to łatwe sprawy, bo sfera ta nie jest dobrze uregulowana prawnie.

04.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski