MS nie pozwie naukowców za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma już potrzeby kierowania pozwu przeciw profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z ich krytyczną opinią dot. noweli kodeksu karnego - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W sobotę jego zastępca Marcin Warchoł zapewniał, że taki pozew złożony zostanie właśnie w poniedziałek.

17.06.2019

Deklaracja Arbitra ma pomóc w postępowaniach arbitrażowych

Wymiar sprawiedliwości

Opracowany przez prawników działających w Polskim Stowarzyszeniu Sądownictwa Polubownego dokument ma zachęcić przedsiębiorców do oddawania spraw spornych do polubownego rozstrzygania, a także służyć usprawnieniu przebiegu i zminimalizowaniu kosztów postępowań arbitrażowych.

17.06.2019

Standardy rozstania - dziecko pod specjalną ochroną

Wymiar sprawiedliwości

Uświadomienie rozstającym się dorosłym i instytucjom, że dziecko nie może być stroną ani narzędziem w konflikcie, i że jego prawa powinny być szczególnie chronione - to cel standardów przygotowanych przez organizacje pozarządowe. Skierowane są do samych rodziców, policjantów, sędziów, kuratorów, nauczycieli, lekarzy i opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów.

17.06.2019

Centralna lista ułatwiłaby pracę biegłym i sądom

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace "analityczno-koncepcyjne" nad kwestiami związanymi z pracą biegłych sądowych. Dopiero po zakończeniu prac projekt ma zostać przedstawiony – wynika z zapowiedzi resortu. Tymczasem biegli zgłaszają postulat, aby wprowadzić ogólnopolską listę biegłych, co pozwoliłoby na usprawnienie systemu.

17.06.2019

"Iustitia": Dyscyplinarka dla rzecznika dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny, który publicznie ogłosił, że sędzia z Gdańska „przyjęła gratyfikację finansową od osoby będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed jej sądem, mimo że wiedział, że był to element nagrody i kwota została przekazana na cel publiczny, powinien odpowiadać dyscyplinarnie - uważa zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

16.06.2019

RPO do prezydenta: Nie podpisuj zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wysłałem list do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego - poinformował w niedzielę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Jego zdaniem nowela ma szereg błędów, a część przepisów jest "jawnie sprzeczna" z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

16.06.2019

MS pozwie prawników z UJ za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne

Według prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego zmiana wprowadzona do kodeksu karnego złagodzi odpowiedzialność prezesów państwowych spółek za korupcję. Resort sprawiedliwości twierdzi, że to nieprawda i zapowiada pozew do sądu przeciwko prawnikom z Krakowa.

15.06.2019

Rodzice w konflikcie o dziecku zapominają - system prawny nadal bezradny

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce rozwodzi się już co trzecie małżeństwo, rozpada się też coraz więcej nieformalnych związków. Najbardziej poszkodowane są dzieci, bo dorośli zapewniając, że chronią ich dobro, często wykorzystują je do osobistych rozgrywek. Efekt - najmłodszy dziecięcy samobójca miał pięć lat. Zmiany w prawie nie wystarczą - mówią eksperci i proponują standardy ochrony dzieci - także dla ... rodziców.

15.06.2019

Organizacje międzynarodowe krytykują wprowadzenie bezwzględnego dożywocia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie w znowelizowanym właśnie kodeksie karnym możliwości orzeczenia kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności jest sprzeczne ze standardami praw człowieka oraz Konwencją o Ochronie Praw Człowieka oraz Podstawowych Wolności - uważają organizacje zajmujące się w różnych państwach obroną praw człowieka.

14.06.2019

Prawnik z urzędu już od zatrzymania - unijna dyrektywa obowiązuje, także w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Polski rząd nie widzi konieczności zmian w prawie w związku z unijną dyrektywą o dostępie do pomocy prawnej, bo - jak twierdzi - każdy zatrzymany może się z prawnikiem skontaktować. Jednak, według ekspertów, nowe unijne przepisy dają prawo zatrzymanemu do obrony z urzędu, czyli to państwo ma ją zapewnić i za nią zapłacić. A skoro Polska w terminie ich nie implementowała - można się na nie bezpośrednio powoływać.

14.06.2019

Rewolucja w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że będzie szybciej i prościej. Prawnicy ostrzegają jednak, że przede wszystkim będzie drożej. Wyższe koszty sądowe i większy rygoryzm proceduralny dotyczyć ma szczególnie firm.

13.06.2019

Adwokaci wracają do zmian w swoich zasadach etyki

Wymiar sprawiedliwości

Propozycje zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej - jak dowiedziało się Prawo.pl - mają być jednym z tematów rozpoczynającego się w piątek posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej. Są raczej kosmetyczne, rewolucji nie ma - mówią nieoficjalnie adwokaci, którzy je widzieli. To, że projekt ma być gotowy w połowie roku - zapowiadano jeszcze jesienią ubiegłego.

13.06.2019

U rzeczoznawców sąd i prokurator w jednym

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Komisja odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych stawia osobom wykonującym ten zawód zarzuty dyscyplinarne i zarazem sama potem je bada. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to sprzeczne z konstytucją. A władza tej komisji jest duża, bo może ona nawet pozbawić prawa wykonywania zawodu.

13.06.2019

Były szef KPRM skazany za zaniedbania przy organizacji lotu do Smoleńska

Prawo karne

Na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata skazany został w czwartek były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski, którego Sąd Okręgowy w Warszawie uznał winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. Wyrok nie jest prawomocny.

13.06.2019

TSUE rozpoczyna rozpatrywanie pytań dot. dyscyplinarek wobec polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 18 czerwca br. w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbędzie się rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Ich autorzy obawiają się, że poprzez nowy system dyscyplinarny władze mogą mieć wpływ na wyroki sądów.

13.06.2019

SN po raz kolejny pyta TSUE o status nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięć pytań dotyczących dopuszczalności orzekania przez osoby powołane na stanowiska sędziów w nowych izbach SN. Jako przykład takiej osoby SN wymienia Jana Majchrowskiego z Izby Dyscyplinarnej.

12.06.2019

Opinia do Strasburga: Podporządkowana władzy prokuratura nie broni praw obywatelskich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sprawna i niezależna prokuratura jest jednym z fundamentów systemu ochrony praw człowieka. Prokuratura upolityczniona nie będzie w stanie wykonywać swoich zadań obiektywnie, zwłaszcza gdy odpowiedzialność za naruszenia praw będą ponosić politycy z rządzącego ugrupowania oraz przy politycznie motywowanych postępowaniach karnych - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

12.06.2019

Kontakty rodzica z dzieckiem nadal niedoregulowane? - kuratorzy zawiedzeni

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Kuratorów od dawna postulowała zmiany w przepisach dotyczących kontaktów rodzica z dzieckiem w obecności kuratora. Rozwiązaniem miała być skierowana do opiniowania ustawa o kuratorskiej służbie sądowej. Problem w tym, że jak mówią kuratorzy, zmiany są nieznaczne, a główne kwestie nie zostały uregulowane.

12.06.2019

Organizacje pozarządowe wzmocnią monitorowanie praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Gdy w niektórych krajach słabnie znaczenie instytucji - sądów, mediów publicznych, ombudsmanów - znacząco wzrasta rola społeczeństwa obywatelskiego w procesie monitorowania i analizy rozmiarów kryzysu demokracji - uważają komitety helsińskie z Polski i Węgier. Obie organizacje deklarują większe zaangażowanie w tej dziedzinie.

11.06.2019

Wiceminister Piebiak: Widzimy problem mowy nienawiści, będą zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Fałszywe informacje, intensywne, obraźliwe ataki słowne zasługują na potępienie i skuteczne karanie. Dostrzegamy niedostatki obecnych regulacji i będziemy nad nimi pracować - mówi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Zastrzega, że resort szukać będzie złotego środka - by nie ograniczać swobody wypowiedzi

11.06.2019