Minister Gospodarki określił sposób obliczania i uiszczania opłat za udostępnianie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zaczną obowiązywć od piatku 4 kwietnia br.
Bird & Bird skutecznie egzekwuje prawa do znaku Last night of the Proms
Rynek
Zespół prawa własności intelektualnej polskiego biura Bird Bird reprezentował Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe w związku z naruszeniem praw do należącego do niego znaku towarowego Last night of the Proms.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury zażyczyła sobie za udostępnienie danych opłaty w wysokości 11,5 tys. zł. za wykaz imion i nazwisk wykładowców, którzy szkolą przyszłych sędziów i prokuratorów.
Nowy pakiet rozwiązań, który znacząco poprawi funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego w Europie, zostanie poddany dzisiaj pod głosowanie w Parlamencie Europejskim. Dostawcy internetu nie będą mogli już blokować lub ograniczać dostępu do usług należących do konkurencji.
Polscy prokuratorzy coraz rzadziej sięgają po tymczasowe aresztowanie - wynika z dorocznego sprawozdania. W ubiegłym roku skierowali do sądów ponad 19 tys. wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania, tj. o blisko 3 tys. mniej niż w 2012 r.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje wprowadzenie obowiązku karania mandatem kierowcy (także gdy nie jest on właścicielem samochodu) za brak aktualnych badań technicznych pojazdu. Obowiązkowe mają być też naklejki na auto dokumentujące pozytywny wynik przeglądu.
W zawiadomieniu o czekającej na poczcie przesyłce sądowej znajdzie się pouczenie o tym, że jej nieodebranie w terminie może powodować rozpoczęcie biegu terminów procesowych. Projekt w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Do grona partnerów Crido Taxand dołączył Roman Namysłowski, który będzie odpowiadał za Zespół Podatków Pośrednich w Dziale Doradztwa Podatkowego oraz rozwój nowych usług i wsparcie w zakresie podatku VAT dla firm.
Jak mama i tata mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego? Jak zatrudnić nianię do opieki nad maluchem? Na te i inne pytania odpowie Kancelaria Premiera na Facebooku. Już 3 kwietnia rusza cykl porad i czatów Narada Rodzinna.
W czwartek Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie sie projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która skróci czas rejestracji działalności gospodarczej. Przedsiębiorca szybciej dostanie NIP i REGON, a całą procedurę będzie mógł załatwić w 7 dni.
TK: sąd nie odpowiedział na pytanie ws. kontroli operacyjnej
Sąd Okręgowy w Warszawie nie odpowiedział Trybunałowi Konstytucyjnemu na jego pisemne pytanie w sprawie swego orzecznictwa co do wniosków służb specjalnych o zgodę na kontrolę operacyjną, czyli podsłuch lub kontrolę korespondencji. TK zdecydował, że sąd ma dostarczyć takie informacje do 5 maja br.
Zwalczanie korupcji w Polsce przez wzmocnienie prewencji i edukacji zarówno w społeczeństwie, jak i administracji publicznej - to główny cel przyjętego przez rząd programu. Przewiduje on także skuteczniejsze zwalczanie przestępczości korupcyjnej.
W bieżącym stanie prawnym nie jest możliwe karanie osób przeprowadzających ubój rytualny, o ile jest on dokonywany na potrzeby gmin wyznaniowych żydowskich wynika ze stanowiska Sejmu, które zostało przedstawione Trybunałowi Konstytucyjnemu.
Warszawskie sądy, ośrodek pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz przyjazny pokój przesłuchań - tylko niektóre miejsca, które odwiedzają przedstawiciele Norweskiej Krajowej Administracji Sądów.
Klient obrońcy musi mieć pewność, że komunikacja między nim a adwokatem ma charakter poufny - mówił w Trybunale Konstytucyjnym reprezentujący Naczelną Radę Adwokacką mec. Mikołaj Pietrzak. Stanowisko palestry poparł wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych Zbigniew Pawlak.
Prokuratura: trochę mniej spraw, dużo mniej aresztów
W ubiegłym roku ponad 6 tys. prokuratorów załatwiło ponad 1,1 mln spraw, o 20 tys. mniej niż dwa lata temu wynika ze sprawozdania z pracy prokuratury w 2013 roku, które właśnie Andrzej Seremet przesłał premierowi.