Pod koniec stycznia tego roku Sąd Rejonowy w Gdyni jednemu z kibiców chorzowskiego klubu wymierzył karę 2 lat i 2 miesięcy więzienia, zaś pozostałym sześciu - kary roku i 10 miesięcy.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski, apelacje od tego wyroku wnieśli wszyscy oskarżeni, prokuratura nie zaskarżyła decyzji sądu niższej instancji.

Zdaniem obrońcy Wojciecha Cieślaka, reprezentującego skazanego na karę roku i 10 miesięcy więzienia Wojciecha W., sąd pierwszej instancji potraktował oskarżonych zbyt surowo.

Przypomniał, że oskarżeni tłumaczą, że wzięli udział w bójce z marynarzami z Meksyku po tym, jak jeden z kibiców krzyknął "biją naszych".

"Ani po mojej stronie, mojego klienta, czy nawet jego rodziców, nie ma wrażenia niewinności. Natomiast jest potrzeba sprawiedliwości. Wnioskuję o złagodzenie kary. Nie wyobrażam sobie za taki czyn bezwzględnych kar pozbawienia wolności" - powiedział PAP adwokat.

Cieślak uważa, że przypadek bójki na plaży w Gdyni można rozpatrywać jako rodzaj nagonki na środowisko kibiców. "Z grupy tej uczyniono, także przy udziale mediów, klasycznego +wroga społecznego+. Mówi się o nich negatywnie +kibole, kibolstwo+, odbierając niejako ludzkie cechy" - uzasadnił.

"To, co się zaś stało na gdyńskiej plaży zostało już ocenione po kilku godzinach przez polityków różnych szczebli. I nie wiem, czy to wszystko nie przełożyło się później na działania, najpierw prokuratury, a następnie na decyzję sądu pierwszej instancji. Bywają sytuacje, że nawet najbardziej odporny sędzia może mimo woli ulegać pewnej atmosferze wokół sprawy. A to, że taki jednostronny klimat wokół tego zdarzenia stworzono, to ja nie mam żadnych wątpliwości" - podkreślił Cieślak.

Dodał, że zajścia sprzed niespełna roku można uznać jako typową "bijatykę w mieście portowym". "Miasta portowe, środowiska kibiców i marynarzy, mają to do siebie, że niekiedy młodzi ludzie wyrażają swoje wnętrze w sposób nieco agresywny. Tak jest, było i będzie - niezależnie od tego, czy jest to remiza w Trąbkach Wielkich, czy plaża w Gdyni" - zaznaczył.

Wobec jednego z oskarżonych, Łukasza Z., sąd pierwszej instancji zastosował surowszy wymiar kary, ponieważ mężczyzna ten miał już dwa prawomocne wyroki oraz toczyły się przeciwko niemu sprawy dotyczące zakazu stadionowego oraz znieważenia policjanta.

Zgodnie z wnioskiem prokuratora gdyński sąd zdecydował też, że oskarżeni mają zapłacić po 3 tys. zł zadośćuczynienia każdemu z dwóch pokrzywdzonych obywateli Meksyku.

Gdyński sąd podkreślił, że była możliwość zastosowania wobec oskarżonych kar w zawieszeniu, ale warunkiem tego musiałoby być "zrozumienie zła, jakie wyrządzili" oraz szczera skrucha.

"Plaża miejska oraz sama Gdynia jest miejscem szczególnym. Miasto jest wizytówką i symbolem gościnności, tolerancji i otwartości Polski. Dokonanie takiego przestępstwa, niezależnie od tego, czy grupą pokrzywdzoną byłaby grupa obywateli tego, czy innego państwa, niezależnie od ich koloru skóry, w miejscu, gdzie ludzie wypoczywają, byłoby karane tak samo" - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Bartosz Kahsin.

18 sierpnia 2013 r. na plaży w Gdyni grupa kibiców Ruchu Chorzów, którzy tego samego dnia wieczorem mieli kibicować swojej drużynie w meczu z Arką Gdynia - pobiła, zdaniem prokuratury, członków załogi szkolnego żaglowca Akademii Marynarki Wojennej Meksyku "Cuauhtemoc".

Podczas procesu przed sądem pierwszej instancji dwóch oskarżonych już na pierwszej rozprawie chciało dobrowolnie poddać się karze; sąd się na to jednak nie zgodził. Jednocześnie uchylono wobec nich areszt i byli sądzeni z wolnej stopy, reszta podczas procesu przebywała w areszcie.

Pozostali oskarżeni nie przyznali się do pobicia marynarzy, a dwóch wyjaśniło, że sami zostali zaatakowani przez obywateli Meksyku rozbitą butelką. (PAP)