Kolejne zmiany w podatkach już w styczniu 2023 roku, specjalna konferencja już 8 listopada

Rachunkowość Doradca podatkowy

Duża nowelizacja przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych i rozliczeń podatku od towarów i usług wejdą w życie na początku przyszłego roku. Zmiany będą przedmiotem konferencji „Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych”, która odbędzie się już 8 listopada. Udział w bezpłatnym wydarzeniu można zgłosić już dzisiaj.

04.11.2022

Samsung przegrywa przed NSA w sprawie VAT od promocji cash back

VAT Doradca podatkowy

Brak jest podstaw, aby spółka mogła obniżać podatek należny z tytułu udzielenia rabatów pośrednich przy sprzedaży telefonów, skoro z tytułu ich sprzedaży nie odprowadziła tego podatku. Gdyby płaciła podatek należny w związku z udzielaniem tych rabatów, przysługiwałoby jej prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wobec udzielonych rabatów – uznał w piątek NSA.

04.11.2022

Cesja leasingu generuje przychód do opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Organy skarbowe twierdzą, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika. Jeśli podatnik wybierze na 2023 r. ryczałt, to otrzymane odstępne z tytułu cesji powinien opodatkować ryczałtem według stawki obowiązującej dla działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Eksperci mają jednak wątpliwości.

04.11.2022

Czernik: Dodatki i dopłaty bez względu na wysokość zarobków obywateli szkodzą wszystkim

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Rozdawanie pieniędzy bez powiązania z dochodami obywateli oraz ich sytuacją bytową jest niesprawiedliwe, nielogiczne, absurdalne, ale też i szkodliwe. Szkodzi finansom publicznym, gospodarce (a więc i przedsiębiorcom), powoduje inflację, która szkodzi portfelom tych samych obywateli, którzy przed chwilą otrzymali 500+ lub 14. emeryturę - pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

04.11.2022

NSA: Transport między polskimi portami podlega zryczałtowanemu CIT

CIT Doradca podatkowy

Zapłata za transport towarów pomiędzy dwoma portami morskimi położonymi na terytorium Polski, który będzie realizowany przez zagraniczne przedsiębiorstwo morskiej żeglugi handlowej, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwecji, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym CIT. Wyjątek dotyczy tylko ładunków i pasażerów tranzytowych – stwierdził w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

03.11.2022

Korzystając z ulg podatkowych, trzeba zachować szczególną uwagę

CIT PIT Doradca podatkowy

Podatnicy muszą uważać na niejasności stosowania ulg. Warto zabezpieczać się interpretacjami indywidualnymi. We wniosku kluczowe jest opisanie stanu faktycznego w możliwie jak najdokładniejszy sposób, z uwzględnieniem wszelkich kwestii, istotnych z perspektywy prawa podatkowego – mówi Jagoda Trela, partner zarządzająca w kancelarii prawno-podatkowej ID Advisory.

03.11.2022

Podatek od przerzuconych dochodów wkrótce ulegnie zmianie

CIT Doradca podatkowy

Podatek od przerzuconych dochodów to nowa forma obciążenia podatkowego uregulowana w art. 24aa ustawy o CIT, która funkcjonuje od początku 2022 r. Od przyszłego roku przepisy te mają ulec dość istotnym modyfikacjom, których celem jest spowodowanie, że staną się one bardziej przejrzyste – piszą Przemysław Sołtysiak i Wojciech Majkowski z KPMG w Polsce.

03.11.2022

Doradcy podatkowi szykują się na zmianę pokoleń i stylu pracy

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Środowisko doradców podatkowych czeka wielka zmiana pokoleniowa. Niebawem odejdzie z zawodu 3 tysiące osób, które masowo wpisały się na listę doradców pod koniec lat 90 i teraz właśnie wchodzą w wiek emerytalny. Miejsce po nich wypełnią księgowi, biegli rewidenci i świeżo upieczeni doradcy podatkowi. Jednak rynek będzie się domagał od nich zmiany formy prowadzenia usług.

03.11.2022

NSA: Jeżeli do sprzedaży dochodzi w obiekcie budowlanym, nie trzeba płacić opłaty targowej

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dają jasny przekaz: opłatę targową pobiera się zarówno od osób fizycznych, osób prawnych, jak również jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na targowiskach, jednakże opłacie targowej nie podlega sprzedaż w budynkach lub w ich częściach. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny.

02.11.2022

Dwóch wspólników, ale skuteczne tylko jedno oświadczenie o wyborze formy opodatkowania

PIT Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Nie ma znaczenia podjęcie uchwały wspólników o zmianie formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Istotne jest skuteczne złożenie stosownego oświadczenia o wyborze opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Błąd systemu nie usprawiedliwia podatnika. Tak twierdzi skarbówka, jednak eksperci mają duże wątpliwości.

02.11.2022

Prawa nabyte można stracić również w trakcie roku podatkowego

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse

Polski Ład ograniczył możliwość amortyzacji nieruchomości tylko do końca tego roku. Problem mają podatnicy, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Utracą oni prawa nabyte w trakcie trwania ich roku podatkowego. Eksperci radzą drogę sądową i mają nadzieję, że orzecznictwo sądów administracyjnych uwzględni argumenty podatników.

31.10.2022

Księgowi chcą obowiązkowej certyfikacji dla biur rachunkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Księgowi przyznają, że ich praca jest coraz trudniejsza, m.in. w wyniku ciągłych zmian przepisów podatkowych. Aż 77 proc. spośród nich uważa, że zawód ten powinien być ponownie uregulowany, zwłaszcza poprzez konieczność uzyskiwania certyfikatu umiejętności zawodowych i obowiązek ustawicznych szkoleń. Trzeba przywrócić oficjalną weryfikację umiejętności księgowego - to dość powszechna opinia.

28.10.2022

Udział współpracowników w imprezach integracyjnych nie jest kosztem podatkowym

CIT Doradca podatkowy Finanse

Wydatki na udział współpracowników w imprezach integracyjnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu spółki – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Eksperci zauważają, że to już kolejny przypadek, gdy WSA wydaje wyrok korzystny, a NSA przyznaje rację fiskusowi. Pytają, czy obowiązek rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika w ogóle ma jeszcze zastosowanie.

28.10.2022

Udziały w spółkach cywilnych nie pozbawią prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Posiadanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością udziałów w spółkach cywilnych nie pozbawia spółki z o.o. prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Taką korzystną interpretację wydały w środę organy skarbowe. Eksperci podkreślają, że dotychczas panował pogląd, iż spółki cywilne nie mają prawa do ryczałtu. Interpretacja jest istotna, umożliwia nowe konfiguracje biznesowe i możliwości inwestycyjne.

27.10.2022

Sztuczna inteligencja wkracza w świat podatków

VAT Doradca podatkowy Nowe technologie

Cyfrowa rewolucja poważnie wpływa na relacje między podatnikiem i fiskusem - przyznają uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej. Zastrzegają jednak, że użycie sztucznej inteligencji do rozstrzygania sporów podatkowych powinno być ograniczone, a ostateczne decyzje i wyroki powinny należeć do człowieka.

26.10.2022

Źródeł przychodu do opodatkowania może być naprawdę dużo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Któż z nas nie słyszał powtarzanej od wieków kwestii, że „…na tym świecie pewne są̨ tylko śmierć́ i podatki.”? Szczere i prawdziwe twierdzenie Benjamina Franklina pozostanie żywe zawsze, bo przecież tam wszędzie, gdzie są potrzeby społeczeństwa, tam zawsze będzie musiało istnieć źródło ich finansowania.

26.10.2022

NSA: Klasyfikacja gruntu w ewidencji nie przesądza o jego związku z prowadzeniem działalności

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Czy samo posiadanie gruntów przez przedsiębiorcę skutkuje uznaniem ich za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, niesłuszne jest decydowanie o powiązaniu gruntów z prowadzeniem działalności wyłącznie na podstawie ich sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków, czy też z powodu posiadania ich przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

26.10.2022

Nowy skład komisji egzaminacyjnej na doradców podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Minister finansów powołała skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego na nową kadencję. Jej przewodniczącym został Marcin Lachowicz. Komisja składa się z sześćdziesięciu członków - przedstawicieli resortu finansów, sędziów sądów administracyjnych, przedstawicieli środowiska nauki i Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

25.10.2022

Obniżona stawka VAT na wyroby medyczne nie taka oczywista

VAT Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Nowelizacja przepisów o VAT w zakresie opodatkowania wyrobów medycznych postawiła podmioty z branży medycznej w niełatwej sytuacji. W praktyce pojawiły się uzasadnione wątpliwości, czy po nowelizacji dostawcy wyrobów medycznych mogą nadal stosować obniżoną stawkę VAT – pisze Justyna Kowalik z Enodo Advisors.

25.10.2022

Darowizny: Fiskus nieugięty, orzecznictwo rozbieżne, MF nie widzi problemu

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Regulacje dotyczące darowizn wśród najbliższej rodziny wciąż nie doczekały się jednoznacznych interpretacji. Fiskus uznaje, że pieniądze nie mogą być przekazane w gotówce. Orzecznictwo niektórych sądów administracyjnych jest jednak mniej restrykcyjne. Chaos utrudnia życie podatnikom, jednak Ministerstwo Finansów nie planuje zmiany przepisów – mimo apeli i zaangażowania Rzecznika Praw Obywatelskich.

24.10.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski