- Koalicja zamierza jak najszybciej doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa i przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi. Strony Koalicji zgodnie przyznają, że stabilny, przyjazny i sprawiedliwy system podatkowy to warunek niezbędny dla zwiększenia stopy inwestycji w gospodarce - czytamy w umowie koalicyjnej.

Według Przemysława Pruszyńskiego, doradcy podatkowego, dyrektora departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan, taka zapowiedź daje nadzieję na korzystne zmiany. 

- Treść umowy daje nadzieję, że nadchodzą lepsze czasy dla przedsiębiorców. Koalicja kładzie nacisk na dialog i konsultacje społeczne, co pozwala oczekiwać, że przyjęte zostaną korzystne rozwiązania dla rozwoju całej gospodarki oraz uda się wypracować kompromis w tematach trudnych – mówi ekspert.

Dłuższy okres vacatio legis

Koalicja zapowiada również wprowadzenie zasady minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym. Ma to pomóc zapewnić stabilny, przyjazny i sprawiedliwy system podatkowy. 

- Sześciomiesięczny okres vacatio legis to jeden z naszych głównych postulatów. Zmian w podatkowych nie unikniemy, ale wydłużenie vacatio legis jest to kluczowe, by przywrócić stabilność i przewidywalność prawa podatkowego. Przyjęty dziś miesięczny termin, wynikający z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, jest zbyt krótki, choćby dlatego, że nie wystarcza na wprowadzenie zmian w systemach księgowych połączonych często z systemami sprzedażowymi albo magazynowymi – mówi Przemysław Pruszyński.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców

Inna z zapowiedzi koalicjantów zakłada zapewnienie kasowej metody rozliczania PIT przed przedsiębiorców.

- To bardzo dobre rozwiązanie, ale powinno być opcją pozostawioną do wyboru przedsiębiorców. Przedsiębiorcy powinni móc zdecydować, czy zapłacą PIT na zasadach kasowych, podobnie jak obecnie VAT. Wymiar fiskalny takiej zmiany będzie neutralny, ponieważ pieniądze i tak trafią do budżetu - mówi Przemysław Pruszyński. 

Dodaje, że obowiązująca obecnie ulga na złe długi w PIT jest problematyczna, ponieważ przedsiębiorca musi od razu zapłacić podatek, a porem śledzić płatności i termin uprawniające do zastosowania ulgi. 

Konfederacja Lewiatan postuluje też zmiany w składce zdrowotnej, polegające na przywróceniu składki zryczałtowanej. 

Zgodnie z umową koalicyjną, koalicjanci chcą odejść od "opresyjnego systemu podatkowo-składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej".

W umowie zapowiedziano też działania na rzecz przywrócenia transparentności finansów państwa oraz zapewnienia nad nimi demokratycznej kontroli. Strony koalicji będą dążyć do poprawy stanu finansów publicznych. Pierwszym krokiem będzie publikacja Białej Księgi finansów państwa.

Czytaj również: Polski Ład - większość przedsiębiorców chce zmiany >>