Skarga na słabą organizację zimowiska trafi do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Obozy, zimowiska i inne rozrywki organizowane podczas ferii pozostają pod nadzorem kuratoriów i to tam należy kierować skargi na nieprawidłowości. Jak szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, z wypoczynku wyjazdowego organizowanego w kraju skorzysta tej zimy 146 388 uczniów.

30.01.2019

ZNP: Resort edukacji manipuluje informacjami

Kadry w oświacie

Ministerstwo edukacji celowo wprowadza opinię publiczną w błąd - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o informację, że pensje nauczycieli od września wzrosną o 16 proc. Tak nie będzie, jest to szacowana przez resort edukacji łączna kwota podwyżek od 2018 r.

29.01.2019

Pełnomocnik przeciwko dyskryminacji osób LGBT w szkołach

Zastępczyni RPO Sylwia Spurek poprosiła Adama Lipińskiego, pełnomocnika do spraw równego traktowania o informację o problemach, którymi zajmował się w 2018 r. Na liście znalazła się m.in. sprawa dyskryminacji osób nieheteroseksualnych w szkołach.

29.01.2019

Myślistwo od przedszkola? Rodzice protestują

Szkoła i uczeń

Polski Związek Łowiecki chce zadbać o popularyzację wiedzy przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży. Program edukacyjny obejmuje też "elementy treści łowieckich". O pożytecznej roli myśliwych dowiedzą się już przedszkolaki. Jednak takie spotkanie zorganizowane w Suwałkach wywołało protest części rodziców.

29.01.2019

RPO: Potrzebne wytyczne dotyczące prac domowych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw obywatelskich chce, by Ministerstwo Edukacji Narodowej ustaliło wytyczne dotyczące zadawania prac domowych. Rodzice skarżą się, że ich dzieci za dużo zadań muszą odrabiać w domu. Pojawił się nawet pomysł, by nauczycielom zakazać: "dysponowania czasem pozalekcyjnym uczniów".

28.01.2019

Rodzic nie kontroluje programu, ale ma wpływ na niektóre jego treści

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Lekcje religii, edukacja seksualna, lekcje kształtujące postawy równościowe lub potępiające stosowanie mowy nienawiści - to zajęcia, których program czasem wywołuje sprzeciwy rodziców uczniów. Największe kontrowersje wywołują lekcje dodatkowe organizowane przez organizacje zewnętrzne oraz treści poruszane w ramach godziny wychowawczej.

25.01.2019

Kolejna podwyżka dla nauczycieli w 2019? Potrzebna zmiana w budżecie

Kadry w oświacie

Resort edukacji obiecuje, że nauczyciele szybciej dostaną podwyżki. Tymczasem Senat zakończył prace nad ustawą budżetową. Nie ma w niej odpowiedniej poprawki, a należałoby ją wprowadzić, bo to właśnie w budżecie określa się kwoty bazowe, które są podstawą podwyższania nauczycielskich pensji.

24.01.2019

Premier: Nauczyciele mają więcej wolnego. ZNP oburzone

Kadry w oświacie

Od premiera oczekujemy faktów a nie stereotypów - pisze Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o wypowiedź premiera, który stwierdził, że nauczyciele mają więcej wolnego niż osoby pracujące w innych zawodach. Związkowcy przypominają o badaniach, które pokazują, że nauczyciel pracuje ok. 47 godzin tygodniowo.

23.01.2019

MEN: Szybsza podwyżka dla nauczycieli, związkowcy przeciwko

Kadry w oświacie

MEN chce iść na ustępstwa w sprawie podwyżek pensji nauczycieli. Choć nie zamierza spełnić żądań związków zawodowych, nauczycielskie wynagrodzenie mają pójść w górę wcześniej, niż to wcześniej zapowiadano. Całkowita kwota podwyżek ma wynosić 16,1 proc., licząc od zwiększenia wynagrodzeń w 2018 r.

22.01.2019

Od września będą działać centra kształcenia zawodowego

MEN chce, by pracodawcy bardziej angażowali się w proces uczenia - przedsiębiorcy którzy kształcą młodocianych pracowników w zawodach, w których występuje zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, otrzymają wyższe dofinansowanie kosztów tego kształcenia. We wrześniu powstaną centra kształcenia zawodowego.

21.01.2019

W szkołach lekcje o mowie nienawiści - Ordo Iuris protestuje

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczniowie wielu szkół, m.in. warszawskich i wrocławskich, dowiedzą się, czym jest mowa nienawiści i jak sobie radzić z tym problemem. Pomysł samorządów nie podoba się części rodziców, których w obronę wzięło Ordo Iuris. Według instytutu to niedopuszczalna indoktrynacja.

19.01.2019

Ustawa utrudni przyjazd pod pretekstem studiów

Powstanie nowa procedura zatwierdzania jednostek, w których będą uczyć się cudzoziemcy. Ma to zapobiegać napływowi do Polski fikcyjnych studentów i nadużywania zezwoleń na pobyt czasowy. Sejm uchwalił nowelizację w tej sprawie.

17.01.2019

ZNP: Nasz główny postulat bez zmian

Zarządzanie oświatą

ZNP nie rezygnuje ze swoich postulatów płacowych. Propozycje MEN ocenia jako zmierzające w dobrą stronę, ale za mało szczegółowe, by wyrazić o nich opinię. Związkowcy chcą, by resort edukacji przedstawił założenia do projektów aktów prawnych.

17.01.2019

Budżet 2019 uchwalony. W ustawie podwyżki dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Sejm uchwalił w środę ustawę budżetową. Przewiduje ona m.in. zwiększony fundusz na wynagrodzenia nauczycieli. Nie jest to jednak kwota, której żądają związki zawodowe, czyli umożliwiająca podwyżki na poziomie 1000 zł.

16.01.2019

Płacowe propozycje MEN nadal bez szczegółów

Kadry w oświacie

Nauczyciele nie mają raczej szans na podwyżkę wynagrodzeń, którą postulują związkowcy. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało wprowadzenie kilku dodatkowych świadczeń dla pedagogów. Problem w tym, że nie podał zbyt wielu szczegółów.

14.01.2019

Policjantka groziła uczniom podstawówki. Sprawą zajmie się RPO

Zarządzanie oświatą

Policjantka podczas lekcji groziła ósmoklasistom, że ich dane zostaną wpisane do Krajowego Rejestru Karnego co w przyszłości uniemożliwi im uzyskanie dobrego wykształcenia i pracy, a ich rodzice stracą zatrudnienie. Na jej zachowanie skarżą się rodzice, nauczyciele i dyrekcja. Sprawą zajął się rzecznik praw obywatelskich.

14.01.2019

Ostatnie chwile na rozliczenie wynagrodzeń nauczycieli

Kadry w oświacie

Do końca stycznia gminy będą musiały wypłacić dodatek nauczycielom, którzy nie osiągnęli średniego wynagrodzenia. To, ile zabrakło do poziomu średnich płac, ocenią do 20 stycznia. W 2018 r. dodatek wyrównawczy wynosił najczęściej kilkaset złotych i wypłacano go przede wszystkim nauczycielom kontraktowym.

14.01.2019

MEN: Rozmowy z nauczycielami zmierzają w dobrym kierunku

Minister Anna Zalewska z optymizmem patrzy na wynik negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Ma nadzieję na zażegnanie konfliktu: "dla dobra dzieci". Wątpliwości mają natomiast związkowcy, u których propozycje resortu nie wzbudziły entuzjazmu. ZNP żąda podwyżek w wysokości 1000 zł i przygotowuje się do strajku.

11.01.2019

Podwyżek dla nauczycieli nie będzie. ZNP zapowiada protest

Kadry w oświacie

Dodatek dla nauczycieli rozpoczynających pracę, więcej godzin do dyspozycji dyrektora - to propozycje, które resort edukacji przedstawił w czwartek nauczycielom. Według związkowców są one niewystarczające - obstają oni przy swoich postulatach dotyczących podwyżek pensji o 1000 zł. I zapowiadają strajk.

10.01.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski