Specjalne rady pedagogiczne mają ocenić stan bezpieczeństwa

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół zostaną zobowiązani do przeprowadzenia rad pedagogicznych na temat obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i procedur zachowania w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych. Mają teś odbyć się spotkania na ten temat z rodzicami uczniów.

30.05.2019

MEN wycofa podręcznik chwalący dopalacze

Zarządzanie oświatą

Podręcznik do chemii, w którym chwalone są dopalacze, nie powinien być używany w szkołach. Tak uznali powołani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rzeczoznawcy, w związku czym MEN zapowiada przygotowanie nowej wersji podręcznika.

30.05.2019

Radni Warszawy żądają wyjaśnień w sprawie meczu osób LGBT w szkole

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W jednej z warszawskich szkół podstawowych w miniony weekend odbył się, objęty patronatem prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego, turniej siatkówki dla osób LGBT. Radni Rady Warszawy domagają się wyjaśnień od prezydenta co do udzielenia patronatu temu wydarzeniu.

28.05.2019

Samorządy narzekają na źle przygotowaną reformę oświaty

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Rosnące koszty edukacji, wydłużenie godzin nauki, brak nauczycieli – to główne problemy, które zgłosiły największe miasta w związku z „kumulacją roczników” w szkołach średnich w roku szkolnym 2019/2020. A najważniejszym ich oczekiwaniem wobec władz państwowych jest zwiększenie nakładów na oświatę.

28.05.2019

Suwałki: Centrum usług wspólnych obsłuży wszystkie szkoły

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Obsługa księgowa wszystkich jednostek oświatowo-wychowawczych w mieście to zadanie tworzonego w Suwałkach centrum usług wspólnych. Centrum ma rozpocząć działalność o początku przyszłego roku i ma obsługiwać 25 jednostek miejskich.

28.05.2019

Zalewska do Parlamentu Europejskiego, będzie nowy minister

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska uzyskała w niedzielnych wyborach mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Będzie w związku z tym odwołana ze stanowiska, ale nie ma jeszcze informacji, kiedy to nastąpi i kto zajmie jej miejsce w resorcie.

27.05.2019

Spawanie zamiast chemii - zabraknie miejsc w liceach

Zarządzanie oświatą

Kolejki do sekretariatów, wyższe progi punktowe, a tym samym mniejsza szansa na dostanie się do wymarzonej szkoły - reforma oświaty wkracza w fazę budzącą największe kontrowersje. Naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych rozpocznie podwójny rocznik uczniów. Dla części może zabraknąć miejsc.

27.05.2019

Ofiara pedofilii mówiła o tym nauczycielom, ale podstaw do śledztwa nie znaleziono

Poseł Grzegorz Furgo spytał resort edukacji o odpowiedzialność nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkoły za niepowiadomienie organów ścigania o czynie pedofilskim popełnionym przez księdza. MEN tłumaczy, że nauczyciel i dyrektor szkoły podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, nie precyzując przy tym, czy wyciągnięto jakieś konsekwencje wobec osób związanych ze sprawą.

25.05.2019

MEN: Szkoły, które ucierpiały w czasie burz, dostaną pieniądze na remonty

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Zalane pomieszczenia, uszkodzone dachy, brak prądu - 17 szkół i placówek oświatowych ucierpiało z powodu ulewnych deszczy, trąby powietrznej i uderzenia pioruna. MEN przypomina, że samorządy mogą skorzystać z pomocy finansowej na usunięcie skutków gwałtownych burz, które przeszły w tym tygodniu nad czterema południowymi województwami.

23.05.2019

MEN: Poprawa wynagrodzeń nauczycieli to priorytet

Kadry w oświacie

Poprawa wynagrodzeń nauczycieli to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nauczyciele są grupą zawodową, która wykonuje pracę o szczególnym znaczeniu, dlatego wszelkie regulacje płacowe dla tej grupy powinny być odpowiednie do rangi wykonywanego zawodu - podkreśla wiceminister edukacji Maciej Kopeć

23.05.2019

Resort edukacji: dane o strajku mogą być w SIO

W Systemie Informacji Oświatowej należy odnotowywać przyczyny nieprowadzenia zajęć - odpowiada wiceminister edukacji Maciej Kopeć na pytanie o odnotowywaniu przez MEN informacji o udziale nauczyciela w strajku. Wątpliwości co do tej kwestii podnosił też Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

22.05.2019

MEN: Reforma dobrze przeprowadzona

Reforma oświaty została starannie przygotowana, a jej wdrażanie jest stale monitorowane. Zmiany były odpowiedzią na oczekiwania większości Polaków - wyjaśnia MEN w odpowiedzi na raport NIK. Podkreśla też, że nie ma problemu z podwójnym rocznikiem uczniów, bo największe miasta na prawach powiatu potwierdzają, że miejsc w szkołach wystarczy dla wszystkich.

22.05.2019

NIK: reforma edukacji nieprzemyślana i niedofinansowana

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Minister nie przeprowadził rzetelnych i kompleksowych analiz dotyczących kumulacji roczników. Zabrakło też refleksji przy tworzeniu nowych podstaw programowych. Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia suchej nitki na reformie oświaty. Wynika z niego, że zmiany pogorszyły warunki w co trzeciej szkole.

22.05.2019

Miasta chcą od rządu zwrotu wydatków na zmiany w oświacie

Administracja publiczna Finanse Finansowanie oświaty

Największe miasta żądają od państwa zwrotu ponad 100 mln złotych za "deformę" oświaty. Samorządy podkreślają, że to dopiero początek ich roszczeń. Jednak dalsza ścieżka postępowania może okazać się wyboista, bo brakuje dokładnych standardów, dzięki którym dałoby się zdefiniować, jakie wydatki na prowadzenie placówek oświatowych państwo ma obowiązek zwrócić gminie.

22.05.2019

Szybka nowelizacja, bo MEN nie zauważył kiedy jest Boże Ciało

Z powodu Bożego Ciała rok szkolny będzie krótszy - uczniowie dostaną świadectwa już w środę, 19 czerwca. Zapowiedział to Mateusz Morawiecki, ale dłuższych wakacji nie wprowadza się ustną decyzją premiera - wymaga to znowelizowania dwóch rozporządzeń. Będą to kolejne z serii szybkich zmian w prawie oświatowym.

21.05.2019

Nowa podstawa programowa szkolnictwa branżowego

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji podpisała rozporządzenie ws. podstaw podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Rozporządzenie określa podstawy programowe dla 215 zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, przyporządkowanych do 32 branż.

20.05.2019

Rok szkolny będzie krótszy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rok szkolny skończy się w tym roku wcześniej - nie w piątek 21 czerwca, jak planowano, a już w środę 19 czerwca - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

18.05.2019