Miliony złotych na walkę z seksualizacją

Zarządzanie oświatą

Elementem profilaktyki zdrowia psychicznego w szkole ma być m. in.: „przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży”. MEN ogłosił nowy konkurs za 3,6 mln zł. Wnioski o dotację można składać do 8 sierpnia 2019 r., wyniki konkursu resort ogłosi 30 sierpnia.

23.07.2019

Piontkowski: Marsze równości mogą się odbywać, choć budzą opór większości Polaków

Zarządzanie oświatą

W podstawie programowej jest mowa o tolerancji, o nauce empatii i takie zajęcia związane z wyrobieniem tolerancji odbywały się i będą odbywały - zapewniał minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał też, że jego wypowiedź o tym, że "należy się zastanowić nad tym, czy organizować marsze równości została wyrwana z kontekstu.

23.07.2019

Wychowawcy w przedszkolach mogą nie dostać 300 złotych dodatku

Kadry w oświacie

Zmiana w rozporządzeniu o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli wcale nie oznacza, że ci zatrudnieni w przedszkolach dostaną 300 złotych minimalnego dodatku za wychowawstwo. Potwierdza natomiast, że mają prawo do dodatku funkcyjnego. Utrudni to - zwłaszcza dużym miastom - likwidowanie wakatów dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.

23.07.2019

Rejonizacja szkodzi uczniom niepełnosprawnym

Zarządzanie oświatą

Dzieci potrzebujące kształcenia specjalnego są objęte rejonizacją, przez co trafiają do szkół, które nie do końca mogą odpowiadać ich potrzebom. Na naukę w ośrodku szkolno-wychowawczym w innym powiecie skierowanie musi wydać starosta, a nie wolno mu tego zrobić, jeśli dysponuje u siebie ośrodkiem o podobnym typie kształcenia - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich.

22.07.2019

ZNP: Za kumulację roczników odpowiada MEN

Ministerstwo Edukacji bagatelizowało i nadal bagatelizuje problem kumulacji roczników, przerzucając odpowiedzialność na samorządy - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że to konsekwencja reformy edukacji, za którą odpowiada rząd.

20.07.2019

Przypadkowa szkoła to nie realizacja prawa do nauki

Prawo do nauki oznacza realną, a nie jakąkolwiek, możliwość kontynuowania nauki - wyjaśnia Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Tymczasem według resortu edukacji sam fakt, że w szkołach średnich wciąż są wolne miejsca, czyni zadość wymogom Konstytucji. Problem w tym, że nawet dobra szkoła branżowa w mniejszej miejscowości nie jest szczytem marzeń ucznia, który chce się dostać do liceum.

19.07.2019

Zły system rekrutacji podstawą do odwołania

Kadry w oświacie

Tysiące uczniów z podwójnego rocznika nie dostało się do żadnej szkoły średniej w pierwszym etapie rekrutacji. Od decyzji można się odwołać - najpierw do dyrektora, a potem złożyć skargę do sądu. Argumentem mogą być błędy w działaniu systemu.

18.07.2019

Chcemy pozwać państwo za szkody podwójnego rocznika

Zarządzanie oświatą

Dzieciom z podwójnego rocznika nie zagwarantowano równego prawa dostępu do edukacji – mówi dr Dobrosław Bilski, twórca facebookowej grupy rodziców chcących pozwać państwo za reformę edukacji. Problemy z kumulacją roczników przy rekrutacji do szkół średnich sprawiają, że zainteresowanie tym pomysłem rośnie.

18.07.2019

Dobrzy uczniowie zostają na lodzie

Zarządzanie oświatą

Ponad trzy tysiące uczniów nie dostało się do szkół, które wybrali, rekordzista startował do 197 oddziałów i nie dostał się do żadnego - alarmuje warszawski ratusz. MEN zapewnia, że wszystko jest w porządku, a wiele osób po prostu przeszacowało swoje możliwości.

17.07.2019

Już wkrótce informacja na temat podwyższenia subwencji

Kadry w oświacie

Być może jeszcze w tym tygodniu pojawi się informacja dotycząca przesunięć w budżecie. Już 1 września 2019 r. nauczyciele mają dostać kolejne podwyżki - samorządowcy mają na ten cel otrzymać ponad 1 mld zł ze zwiększonej subwencji oświatowej.

16.07.2019

Olimpijczyk nieprzyjęty do szkoły z prawem do odwołania

Zarządzanie oświatą

Laureaci olimpiad mają zagwarantowane miejsca w liceach. W przypadku rekrutacji podwójnego rocznika może się to jednak okazać problematyczne - uważają posłowie. MEN odpowiada: zawsze jest procedura odwoławcza.

16.07.2019

Delegacja służbowa w komisji na bakier z prawem

Z kontroli Głównego Inspektora Pracy wynika, że szkoły powszechnie delegowały nauczycieli do pracy w zespołach nadzorujących egzaminy. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego był to zabieg wątpliwy prawnie i konieczna jest zmiana rozporządzenia w tej sprawie.

15.07.2019

Koszty dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły - Senat proponuje zmiany

Szkoła i uczeń

W piątek Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zawierający przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego rodzica do szkoły lub przedszkola. Pojawiają się jednak głosy, że propozycja może doprowadzić do obniżenia zwrotów kosztów - nawet o połowę.

12.07.2019

Wzrosną stawki egzaminatorów

Kadry w oświacie

MEN pracuje nad nowymi stawkami egzaminatorów pomagających przy przeprowadzeniu matury i egzaminu ósmoklasisty. Wynagrodzenia będą nieco wyższe - co ma jednak przede wszystkim związek z podwyżkami pensji zasadniczej nauczycieli. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 r.

12.07.2019

RPO apeluje o respektowanie prawa do nauki. MEN: trzeba doczytać przepis

Zarządzanie oświatą

Codziennie dostaję informacje o uczniach, którzy nadal nie wiedzą, czy polskie szkoły są w stanie zagwarantować im edukację na miarę ich potrzeb, ambicji i możliwości - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do MEN o respektowanie prawa do nauki. Minister edukacji ripostuje, że rzecznik powinien sprawdzić, co tym prawem jest objęte.

11.07.2019

Kumulacja roczników: Szansa i powód do radości

Zarządzanie oświatą

Polska to nie tylko Warszawa - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski, ponownie zapewniając, że dla każdego ucznia znajdzie się miejsce w szkole średniej. Poparli go samorządowcy z: Chełma, Stalowej Woli i powiatu białostockiego, którzy podkreślali, że reforma nie jest obciążeniem dla ich budżetów - jest wręcz szansą na utrzymanie zagrożonych zamknięciem szkół.

11.07.2019

Ministrowie zapewniają, że będą pieniądze na podwyżki od 1 września 2019 r.

Finansowanie oświaty

Nauczyciele dostaną podwyżki na czas - zapowiada minister Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że ustalił z ministrem finansów, że odpowiednie fundusze zostaną zapewnione w budżecie. A już niedługo pojawić ma się projekt rozporządzenia zwiększającego subwencję oświatową dla samorządów.

11.07.2019

Szef MEN: nakłady na oświatę ciągle rosną, zwłaszcza na wynagrodzenia

W ciągu kilku lat, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość subwencja oświatowa bardzo wzrosła. Gdy porównaliśmy subwencję z 2015 r. z subwencją w 2019 r. to okazało się, że ta różnica po czterech latach wynosi ok. 0,5 mld zł - mówił Dariusz Piontkowski po spotkaniu z prezydentem Warszawy.

10.07.2019

MEN nie zdradza, jak dobierało ekspertów tworzących podstawy programowe

Kadry w oświacie

Tylko jedną piątą ekspertów piszących podstawy programowe rekomendowały instytucje związane z systemem oświaty, resztę powołało MEN - punktuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na temat reformy edukacji. MEN nie wyjaśnia, jaki był klucz powoływania ekspertów, zdradza natomiast ich wynagrodzenia.

10.07.2019

Wiceminister skrytykował sytuację w oświacie i... podał się do dymisji

Administracja publiczna

Wiceszef ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Stanisławek złożył dymisję. Związana jest ona z jego wywiadem dla "Kuriera Lubelskiego", w którym krytycznie odniósł się do sytuacji związanej z naborem do szkół średnich. Dymisja została we wtorek przyjęta przez premiera.

09.07.2019