Ocenianie nauczycieli - spóźnione rozporządzenie do uchylanych przepisów

Resort sprawiedliwości nie nadąża za dynamiką zmian w prawie oświatowym. Rozporządzenie określające, jak oceniać nauczycieli zatrudnionych w podległych MS placówkach, wejdzie w życie 19 grudnia, a już 1 stycznia 2019 r. będzie nieaktualne. Stanie się tak, bo z Karty Nauczyciela znikną przepisy dotyczące regulaminów oceniania pedagogów.

06.12.2018

Łatwiej o przedszkole dla zaszczepionego dziecka. Projekt trafi do Sejmu

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Obywatelski projekt ustawy proponuje premiowanie zaszczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli. Pomysł popierają lekarze i niektóre samorządy, negatywnie ocenia go natomiast resort edukacji, podkreślając, że nowelizacja może ograniczać prawo do nauki.

06.12.2018

Finansowanie doradztwa metodycznego na nowych zasadach

Zarządzanie oświatą

Wśród form doskonalenia, które mogą być dofinansowane ze środków wyodrębnianych w budżetach organów prowadzących szkoły i placówki, nie będzie już doradztwa metodycznego. MEN przygotowało nowy projekt rozporządzenia w tej sprawie. Pozostałe formy doskonalenia zawodowego będą finansowane na dotychczasowych zasadach.

05.12.2018

WSA: Odległość nie jest kluczowa przy ocenie, czy szkoła jest najbliższa

Finansowanie oświaty

Ocena, która ze szkół specjalnych jest najbliżej położona domu ucznia powinna uwzględniać oprócz kryterium geograficznego także aspekt czy w danej placówce dziecko może realizować zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

05.12.2018

Dane o pełnych etatach w szkołach niezbyt wiarygodne

Kadry w oświacie

To koniec z wędrującym nauczycielem - obwieściła minister Anna Zalewska, powołując się na dane z Systemu Informacji Oświatowej. Według MEN większość nauczycieli pracuje w pełnym wymiarze godzin i - wbrew katastroficznym wizjom o zwolnieniach - w szkołach jest coraz więcej etatów dla pedagogów. Związkowcy wskazują jednak, że optymizm minister może być przedwczesny.

04.12.2018

Coraz więcej dzieci angażuje się w wolontariat

Zarządzanie oświatą

Organizują pokazy maseczkach smogowych, zapraszają seniorów do nauki obsługi urządzeń mobilnych, zbierają fundusze na schroniska dla zwierząt, pomagają potrzebującym czy robią darmowe zajęcia z...

03.12.2018

Nowy program profilaktyki zdrowia psychicznego

Zarządzanie oświatą

Rusza kolejna edycja programu certyfikacji szkół, które dbają o zdrowie psychiczne uczniów. Certyfikacją szkół zajmuje się Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej. Fundacja udostępnia również materiały, z których można korzystać prowadząc lekcje z uczniami.

01.12.2018

Dziecko z cukrzycą na razie bez asystenta

Kadry w oświacie

Prawo nie przewiduje jakiejkolwiek pomocy dzieciom chorym na cukrzycę typu 1 w placówkach edukacyjnych - alarmują posłowie. W interpelacji skierowanej do resortu edukacji chcą, by takie dzieci uzyskały pomoc asystenta. MEN odpowiada, że na razie nie ma takiej możliwości.

01.12.2018

Subwencja oświatowa rośnie. Samorządy: To za mało

Finansowanie oświaty

Subwencja oświatowa na 2019 r. będzie wyższa. Więcej pieniędzy MEN chce przeznaczyć na kształcenie w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Resort edukacji chce też dopłacić na uczniów z podwójnego rocznika, którzy rozpoczną naukę w liceach - zauważa, że ich liczba wzrośnie w niektórych powiatach, bo nie znajdą miejsca w najbliższej szkole.

30.11.2018

Zalewska: Więcej etatów, wyższe pensje. Reforma idzie dobrze

Kadry w oświacie

Mamy dobre wiadomości dla nauczycieli i uczniów. Odnotowaliśmy kolejny wzrost nauczycielskich etatów oraz godzin ponadwymiarowych - mówiła Anna Zalewska, przedstawiając informacje o realizacji reformy w oświacie. Zapewniła, że rośnie liczba miejsc pracy dla pedagogów, a od przyszłego roku także ich pensje.

29.11.2018

ZNP: Podwyżki nie mogą być finansowane ze zlikwidowanych świadczeń

Kadry w oświacie

Tegoroczne podwyżki dla nauczycieli zostały w pewnej części sfinansowane przez samych nauczycieli z pieniędzy, które im zabrano - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że wynagrodzenia pedagogów muszą wzrosnąć co najmniej o 1000 zł i nie może się to wiązać z likwidacją kolejnych dodatków.

27.11.2018

Cztery lekcje także na zlecenie - umowy cywilne wracają do szkół

Kadry w oświacie

Szkoła będzie mogła zatrudnić niektórych nauczycieli na umowy cywilnoprawne. Taka możliwość wróci po zaledwie kilku miesiącach obowiązywania zakazu zawierania tego rodzaju umów z pedagogami. Ma dotyczyć nauczycieli prowadzących po kilka lekcji.

27.11.2018

Dodatek uzupełniający do likwidacji? MEN: nie ma takiego projektu

Automatyczne podwyżki dla nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, odejście od wyliczania średnich wynagrodzeń pedagogów i zniesienie dodatku uzupełniającego - takie zmiany, jak wynika z doniesień prasowych, mają się pojawić już w przyszłym roku.

26.11.2018

MEN: Równe szanse na zwycięstwo w konkursie przedmiotowym

Zarządzanie oświatą

Uczniowie ósmych klas mogą mieć mniejszą szansę na zwycięstwo w konkursie przedmiotowym niż uczniowie gimnazjum - alarmują posłowie w interpelacji. Na problem zwrócili uwagę nauczyciele, którzy zauważyli, że pytania konkursowe dotyczą zagadnień nieobjętych programem w ósmej klasie.

26.11.2018

Ósmoklasista nie musi stresować się próbnym egzaminem

Zarządzanie oświatą

W 2019 roku po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie w dniach od 27 do 29 listopada będą mogli spróbować swoich sił na egzaminie próbnym. Eksperci ze Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego radzą, jak się przygotować do testu.

24.11.2018

Będzie nowy RPD? Mikołaj Pawlak zaaprobowany przez Sejm

To już kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Dziecka. Tym razem o stanowisko ubiega się Mikołaj Pawlak, prawnik i pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości. Sejm w piątek zaaprobował jego kandydaturę, teraz sprawa trafi do Senatu.

23.11.2018

Jest już umowa na rozwój szkolnego internetu

Zarządzanie oświatą

Inea i Instytut NASK podpisały umowę na rozwój internetu w szkołach. Chodzi o budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Wartość tego projektu to blisko 4 mln 900 tysięcy złotych.

21.11.2018