Pozostawanie pracownika pod telefonem poza godzinami pracy jest dyżurem w rozumieniu kodeksu pracy. Czas jego pełnienia nie może naruszać prawa pracownika do dobowego i tygodniowego wypoczynku.
"Dziennik Gazeta Prawna": Pracowników administracji publicznej czekają duże zmiany
Zasady zatrudniania i wynagradzania mają być wspólne dla wszystkich pracowników administracji publicznej - nad takim rozwiązaniem pracuje kancelaria premiera. Sami zainteresowani obawiają się, że przy tej okazji stracą przywileje, informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Będą podwyżki dla żołnierzy
Rusza ogólnopolski projekt bezpłatnych, obowiązkowych szkoleń bhp w branży budowlanej
BHP
Termin, w jakim należy zgłosić podejrzenie choroby zawodowej po wcześniejszym ustaniu narażenia na czynnik szkodliwy
BHP
Zmiany we wpłatach na PFRON
Wynagrodzenia członków rad nadzorczych w 2015 roku
Rusza ogólnopolski projekt bezpłatnych, obowiązkowych szkoleń bhp w branży budowlanej
BHP
Od września do listopada 2016 roku pracownicy firm budowlanych z całej Polski, bez względu na rodzaj umowy czy staż pracy będą mogli bezpłatnie skorzystać z obowiązkowych, okresowych szkoleń bhp realizowanych w 16 województwach przez firmę FEUER sp. z o.o. Cykl szkoleń finansowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
WSA: odszkodowanie dla pasażera za opóźnienie z powodu choroby pilota
"Rz": Do zmiany pracy kuszą pieniądze i ambicje
HR
Firmy, które szukają pracowników, narzekają na problemy z dotarciem do odpowiednich kandydatów, a te, które mają dobrych ludzi, coraz częściej obawiają się ich utraty, czytamy w Rzeczpospolitej.
Nadgodziny - chleb powszedni Polaków
Aż trzech na czterech polskich zatrudnionych pracuje w godzinach nadliczbowych. Ponad 60 proc. z nich narzeka na jakieś dolegliwości związane z pracą - pisze Rzeczpospolita.
"Dziennik Gazeta Prawna": Godne emerytury tylko dla wybranych
Ubezpieczenia społeczne
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tylko radykalna reforma systemu emerytalnego zapewni Polakom spokojną starość. Tyle, że przedstawiony przez niego program nie obejmie ponad jednej trzeciej zatrudnionych - pisze Dziennik Gazeta Prawna
Nagroda za program „Rodzina 500 plus”
Brak jednolitego stanowiska ws. opodatkowania pieniędzy z Programu Dobrowolnych Odejść
Programy Dobrowolnych Odejść (PDO) są inicjatywą pracodawców, której celem jest sprawniejsza restrukturyzacja zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Rozwiązanie umowy o pracę w ramach PDO skutkuje otrzymaniem dodatkowych świadczeń, których wysokość przewyższa te wynikające z ustawy o zwolnieniach grupowych.
Jakie zmiany w zawieraniu umowy będą obowiązywać od 1 września 2016 roku?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń SpołecznychPracownik ma rozpocząć pracę w dniu 1 września 2016 r. Umowę o pracę podpisze rano, przed dopuszczeniem go do czynności związanych z procesem pracy. W umówionym dniu nie dotarł do pracy, a pracodawcy zgłosił informację, iż miał wypadek w drodze do pracy. Czy pracownik może mieć roszczenie dotyczące wypłaty wynagrodzenia, jeśli umowa nie została jeszcze zawarta i pracownik nie przystąpił do pracy w związku ze zmianą przepisów?
Czy za dodatkową pracę w niedzielę, poza oddaniem dnia wolnego, przysługuje dodatek do wynagrodzenia?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń SpołecznychCzy za dodatkową pracę w niedzielę (8 godzin), poza oddaniem dnia wolnego, przysługuje dodatek 100%?Czy oddanie dnia wolnego (np. w poniedziałek) skutkuje obniżeniem wymiaru czasu pracy?Pytanie dotyczy pracowników wynagradzanych stawką godzinową, w miesięcznym okresie rozliczeniowym.
Czy skorzystanie z refundacji kosztów zatrudnienia osoby bezrobotnej pozbawia pracodawcę możliwości zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń SpołecznychPracodawca zatrudnia osobę, która nie ukończyła 30 roku życia i była do niego skierowana z Urzędu Pracy.Czy można zastosować zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w sytuacji gdy zawarto z Urzędem Pracy umowę na podstawie art. 150f ust. 1 u.p.z. i otrzymuje miesięczną refundację - (zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanego bezrobotnego) przez okres 12 miesięcy?Czy w tej sytuacji przysługuje ulga w składkach na FP i FGŚP za pracownika będącego wcześniej bezrobotnym?
Im niższy zasiłek chorobowy, tym zdrowsi mundurowi
Po zmniejszeniu zasiłku chorobowego liczba zwolnień wśród mundurowych spadła prawie o jedną trzecią. W MSWiA jest już jednak projekt przywracający dawne przywileje.
"Rz": Nie tylko fachowcy mogą przebierać w ofertach
HR
Nawet w słabiej rozwiniętych regionach Polski bezrobotni mają teraz od 30 do nawet 70 proc. więcej propozycji zatrudnienia niż przed dwoma laty, czytamy w Rzeczpospolitej.
Ekstra miliard ze zleceń
Do ZUS trafiają rekordowe kwoty składek płacone za zleceniobiorców. A to nie koniec zmian. Od początku 2017 r. przedsiębiorców czekają nowe obciążenia, donosi Rzeczpospolita.